Gombos Sorin

Roata de rezerva sau TMK

55 posts in this topic

Salutare tuturor,

Detin un Volvo V60 2012 D3, cutie automata, echipare Momentum,si ma supara ceva la ea enorm.......am roata de rezerva, care se pare ca nu are niciun locas in portbagaj sau sub masina,.. (trist) astfel ca roata mea de rezerva e pur si simplu "aruncata"in portbagaj.Am cautat si am gasit si posibilitatea cumpararii unui Kit (TMK) de reparatie a anvelopelor. Doresc sa il achizitionez pentru a scapa de roata de rezerva din portbagaj si binenteles pentru a avea mai mult spatiu in porbagaj. Si acum vine intrebarea:

Unde gasesc si eu o lista de preturi pentru acel kit TMK si binenteles daca voia aveti vreo solutie pentru roata de rezerva ( cei cu roata de rezerva in portbagaj) astept sfaturi si pareri despre acest amanunt dernajant zic eu.

Va multumesc anticipat si va doresc o zi excelenta.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Esti sigur ca roata nu are loc sub mocheta din portbagaj? Nu se ridica un capac si gasesti locul rotii de rezerva, cricul, etc?

..n-am mai auzit niciodata de o masina care sa nu aiba un asemenea loc...(decat daca ai montat rezervor toroidal de GPL in locul rotii...)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da, ai tu dreptate insa oricum pozitionez roata in acel loc, la lasarea capacului acesta nu se pozitioneaza ca inainte. Tin sa mentioez ca am mai avut si alte masini si nu am intampinat astfel de probleme.normal ca si eu m-am gandit "cum sa nu aibe un loc special?"

Apropos roata e si de dimensiuni reduse si tot nu intra:-(

Share this post


Link to post
Share on other sites

:help: Am fost acum la masina si am incercat din nou pas cu pas ...si nimic...am facut si poze , poate totusi exista o posibilitate si nu o vad eu :( tare mi-asi dori sa fie o posibilitate sa nu mai dau banii pe TMK :evil6:

Iata si pozele :

post-5278-0-59850700-1361020173_thumb.jp

post-5278-0-85690100-1361020255_thumb.jp

post-5278-0-72262500-1361020295_thumb.jp

post-5278-0-34369900-1361020314_thumb.jp

post-5278-0-47309400-1361020337_thumb.jp

post-5278-0-51628200-1361020355_thumb.jp

post-5278-0-47549400-1361020366_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E dubios rau. Nu e normal sa nu se incadreze perfect. Acum te intreb si eu, asa ai cumparat masina de noua de la furnizor ? Cu roata aruncata prin portbagaj, la vedere ? Daca da, poate faci un drum pâna la el sa-ti explice...

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa-i explic lui Gombos Sorin pe messenger ca masina lu pur si simplu nu are portbagajul echipat pt. asa ceva. Exista variante de tapiserie portbagaj CU si FARA roata de rezerva. Masina lui a fost echipata de fabrica FARA.

NU ai cum sa pui roata de rezerva acolo, PUNCT.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si roata de unde o are ? A luat-o cu roata de rezerva, dar fara echipare portbagaj pentru ea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Caller am sperat...ca poate ...poate....exista vreo posibilitate..si sincer inca mai sper....de asta am si postat si poze...nu ca nu te-asi crede pe cuvant...dar sti cum e..speranta moare ultima:(

Masina am cumparat-o de la dealer Volvo din Germania....Nu am cumparat-o noua....avea 15 780 km la bord ...si da...de cand am cumparat-o roata era in portbagaj ca in prima poza:(

Se pare ca nu scap de cumpararea Kit-ului........ asta e :dontknow:

Bun...in cazul in care nimeni nu ma salveaza....ramane o singura intrebare......m-am uitat pe site oficial...am inrosit google-ul si nu am gasit un pret sau o lista de presturi pentru ( TMK ) daca nu stie nimeni vre-un pret sau un link unde pot vedea pretul...atunci nu-mi ramane decat sa merg la reprezentanta si sa intreb cat costa....ideea e...oare difera prestul in Germania fata de Romania la reprezentanta? :dontknow:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei difera... dar in minus...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci e mai ieftin in De ? fata de Ro?

Bun...ma gandesc si sa ma duc la dealer-ul de unde am cumparat masina sa-l intreb cum e cu roata de rezerva.....nici nu mi-am pus problema ca nu ar avea spatiu special...asa ca am plecat cu ea de acolo linistit ca am s-o pun eu cand ajung acasa...a trecut o luna de cand am cumparat-o si eu tot nu am gasit locul respectiv...deci e clar ca trebuie sa fi avut din fabrica acel kit si ei mi-au aruncat acea roata de rezerva in portbagaj in locul acelui kit.......Nu-mi vine sa cred ca si nemtii se preteaza la asa ceva.....e clar...in orice tara ai fi...peste tot e la fel...occidentul de azi nu mai e ca cel din trecut.......

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, ha... ce frumos suna, Germania e noua Românie... :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare topicul.

Eu am TMK, asa am luat masina si acum ceva vreme m-am gandit sa cumpar roata de rezerva cu tot cu cric si coarba.

Am deschis si un topic pe tema asta in aria de anunturi, am primit oferte...insa am observat ca in portbagaj NU am unde sa pun roata, pentru ca e la fel ca la tine.

O sa-ti fac cateva poze sa vezi cum arata TMK pus in acel locas.

Edited by Roger
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci e mai ieftin in De ? fata de Ro?

Bun...ma gandesc si sa ma duc la dealer-ul de unde am cumparat masina sa-l intreb cum e cu roata de rezerva.....nici nu mi-am pus problema ca nu ar avea spatiu special...asa ca am plecat cu ea de acolo linistit ca am s-o pun eu cand ajung acasa...a trecut o luna de cand am cumparat-o si eu tot nu am gasit locul respectiv...deci e clar ca trebuie sa fi avut din fabrica acel kit si ei mi-au aruncat acea roata de rezerva in portbagaj in locul acelui kit.......Nu-mi vine sa cred ca si nemtii se preteaza la asa ceva.....e clar...in orice tara ai fi...peste tot e la fel...occidentul de azi nu mai e ca cel din trecut.......

Neamtu' ti-a oferit o roata de rezerva pentru ca masina nu mai avea kitul de reparatie si in caz ca faci pana sa nu ramai in drum.

Avand in vedere ca masina nu era noua, eu nu vad unde este problema. Orice lucru care nu este nou se vinde asa cum este.Kitul de reparatie este un consumabil. Il poti gasi pe e-bay cu 50 Euro.

In Romania nu-ti mai dadea nimic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate scoate tava intermediara?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neamtu' ti-a oferit o roata de rezerva pentru ca masina nu mai avea kitul de reparatie si in caz ca faci pana sa nu ramai in drum.

Avand in vedere ca masina nu era noua, eu nu vad unde este problema. Orice lucru care nu este nou se vinde asa cum este.Kitul de reparatie este un consumabil. Il poti gasi pe e-bay cu 50 Euro.

In Romania nu-ti mai dadea nimic.

Da...ok...nu e nimic atat de grav insa daca mi-au pus roata de rezerva in portbagaj puteau sa-mi spuna ca nu exista loc pentru ea...special din fabrica....problema e alta...cum naiba a ramas masina asta fara kit in 7 luni condusa de seful reprezentantei Volvo din Bologna (ITA) ? masina a fost masina de serviciu...sincer nu-mi explic....

Si multumesc pentru raspuns...in legatura cu TMK -ul asta asteptam pareri si idei de unde pot cumpara...pana la urma urmei cand am deschis topic-ul asta a fost una dintre intrebari ..cat costa un TMK ca nu am ggasit nicaieri pret....

Tu zici ca pe e-bay...e ok? e de incredere sa iau de pe e-bay?

Multumesc pentru raspuns :)

Nu se poate scoate tava intermediara?

Asta ar fi o alternativa..daca scot acea tava ....nu sunt 100% dar 90% sigur merge pusa acolo......

Daca tot nu a fost conceputa "saraca" cu roata de rezerva pai sa nu o las nici eu asa..nu de alta ca-mi ocupa spatiu in portbagaj plus ca e si inestetica acolo......daca cineva mai stie si alte preturi cu cat pot cumpara TMK

astept cu placere....

Sigur nu am de ales si o sa cumpar acel kit...dar nu vreau sa-l iau de la reprezentanta daca mai am si alte variante (preturi) nu de alta dar acolo e cel mai scump:D

Tare topicul.

Eu am TMK, asa am luat masina si acum ceva vreme m-am gandit sa cumpar roata de rezerva cu tot cu cric si coarba.

Am deschis si un topic pe tema asta in aria de anunturi, am primit oferte...insa am observat ca in portbagaj NU am unde sa pun roata, pentru ca e la fel ca la tine.

O sa-ti fac cateva poze sa vezi cum arata TMK pus in acel locas.

Multumesc ...si astept pozele ...:)

Si...ai folosit vreodata kit-ul? e ok? functioneaza precum spun ei in descrierea lui?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am apucat sa-l folosesc si sper sa nu am vreodata nevoie. Masina are doar 800 Km... :slap:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gombos Sorin: Da-mi un PM cu seria de sasiu si-ti dau cod pentru TMK, si ti-l comanzi tu la reprezentanta. Sau intrebi direct acolo de el, mai simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am apucat sa-l folosesc si sper sa nu am vreodata nevoie. Masina are doar 800 Km... :slap:

Sper si eu sa nu ai nevoie...ce sa spun..doar 800km....foarte fain, a mea are 16100 km acum si a fost luata la 15780 km o am de o luna:)

Drumuri bune si fara evenimente iti doresc cu masina.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am tot kit la C30 iar roata nu pot pune pt ca difera locul unde vine roata de rezerva . Ai nevoie de un kit sau lasi roata in portbagaj .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gombos Sorin: Da-mi un PM cu seria de sasiu si-ti dau cod pentru TMK, si ti-l comanzi tu la reprezentanta. Sau intrebi direct acolo de el, mai simplu.

Seria de sasiu ti-o dau in PM ....insa ce vreau eu sa aflu este daca gasesc de cumparat mai ieftin decat la reprezentanta....daca exista si altundeva..daca nu..asta e...o sa-l iau de acolo

Ms mult pt raspuns

Si eu am tot kit la C30 iar roata nu pot pune pt ca difera locul unde vine roata de rezerva . Ai nevoie de un kit sau lasi roata in portbagaj .

Merci pt raspuns .....se pare ca nu am alta varianta....am sa caut sa cumpar kit-ul

P.S. pe site oficial de ce nu gasesc pret pentru el? si de ce nu apare la accesorii ?

Edited by Gombos Sorin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are 100% feedback pozitiv si peste 3300 de tranzactii, iar tu ai bafta ca e aproape de tine si ca mai si e pt V60 2012.

Daca nu te descurci cu ebay-ul roaga pe cineva de incredere sa ti-l cumpere cu plata cash la ridicare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de informatii...la ce te referi cu " Daca nu te descurci cu ebay-ul roaga pe cineva de incredere sa ti-l cumpere cu plata cash la ridicare"

E diferenta fata de Amazon.de ? eu de pe e-bay nu am mai cumparat ce-i drept ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e greu daca te descurci cu germana. Ca sa cumperi, trebuie sa-ti faci cont, de preferat cu adresa postala si nr de tel din De.

E un pic diferit de Amazon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now