Floorin

Cutie de transfer

14 posts in this topic

Salut,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o cutie de transfer, sau unde / pe cine ar trebuii sa intreb, daca cineva s`a mai intalnit cu astfel de probleme??? sau daca are ceva anuland tractiunea spate, sau mai bine zis: se poate anula?

Masina: volvo v70 xc awd din 98, motor 2435 benzina, cutie automata, pana ieri si 4x4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este nici o problema daca trage doar fata, iarna sunt ceva probleme si cu planetarele mai sunt probleme fiind fortate la plecarile de pe loc .

In rest nici o problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce s-a intamplat cu cutia de transfer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns, dar cum ramane cu puterea care trebuia transmisa puntii spate? se pierde sau revine pe fata? sau cu computeru de bord, el fiind setat sa transmita o anumita putere si puntii spate, ma intereseaza pentru o sitatie provizoarie pana o sa pot sa fac rost de undeva (daca cineva poate sa ma ajute si in situatia asta) de o cutie de transfer, si intre timp sa pot folosi masina.

Cutia de transfer s`a rupt...la propriu, m`i s`au blocat rotile pe spate si din cate am auzit de la mecanic, cica tot ce e in ea e macinat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este mecanic sistemul nu are ce sa faca sistemul electronic .

Nu are cum sa se rupa cutia de transfer, pur si simplu s-au tocit fie pinionul de atac fie coroana .

De fapt se poate si rupe dar sunt cazuri foarte rare si de obicei se intampla la masini mult mai puternice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu esti singuru care se mira, o sa fac poze, am si recuperat o bucata din ea, gasita in urama masinii, pt ca nu stiam de unde vine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ulei mai avea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur intai nu a mai avut ulei si pe urma a crapat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu aceasta ocazie unica ma alatur si eu lui Floorin (daca nu se supara)........a crapat si a mea :hello2: (eu "credeam" ca doar BMW-urile stiu sa faca cerculete)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca buba asta este comuna la primele variante AWD de la Volvo, la modelele mai noi nu am vazut "unghiulare" defecte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unghiularu e ok,este intact....au zburat bucati din pinioane :evil6: din principal sunt cateva lipsa si secundaru mai are cateva

Edited by George V70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai nasol este ca nu-l gasesti intreg nici la dezmembrari . De fapt nu-l gasesti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum poate sa vina si zapada,am rezolvat cu un grup intreg in stare foarte buna din Suedia, cu 200 euro cu tot cu transport. Si sa fie treaba buna pana la capat,ma bate un gand sa imi iau niste cauciucuri profi de iarna ( LAPPI WM2E) de competitie :wub:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now