Cristi Muresan

simeringuri cutie de viteze

9 posts in this topic

salutare ! am cateva intrebari legate de cutia de viteze de la V70 2 2.4D5 (163cp) din 2002 model cu 5 trepte.

am schimbat si eu uleiul (scos vreo 800 ml) in cutie dar am constatat ca adaugand 2 litri si ceva am pierdut mai mare parte din el in 2 zile ... am pierderi pe la simeringurile de la planetare ... cam care e procedura de schimbare a acestora ?

simptomele sunt ca merge greu intre schimburile de viteza ... ca si cum ar fi ingreunata maneta . am pus uleiul nou a mers super 1 zii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoti planetara, dai jos semeringul defect, pui unul nou dupa care pui planetara la loc .

Ai nevoie de un levier pt extras semeringul vechi si cu o tubulara mare improvizezi o scula de batut semeringul nou .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha.....inseamna ca pe acolo imi dai si mie ulei afara din cutie...E bine de stiut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cutia mea e plina de ulei ... din zona respectiva ! voi face si poze daca nu sunt prea murdar ...

pe mainii . ps ms fain bogdan ...

sper sa nu fie scurgeri si pe la palier !

pe post de levier pot folosii o surubelnita mare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca pierde pe la semeringul de palier atunci ai burta cutiei in zona volantei murdara de un lichid negru, daca pierde pe la semeringurile planetarelor atunci ai burta cutiei murdara de un lichid galben-maroniu .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe la palier pierzi ulei de la motor nu de la cutie, sa faci diferenta a explicat clar @Bogdan G.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Mai am o nelamurire cei de la materom mi-au oferit 2 simeringuri unu de 60 mm si unu le 34 mm (nu imi amintesc exact dimensiunea ) de care am nevoie ? Sau se schimba ambele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intra unul intr-altul :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat astazi abea simeringuriele la planetare . La mine(d5 120 kw tractiune fata cutie 5 trepte) au fost doar 2 simeringuri , cele cumparate de original nu s-au potrivit , am cump pe dimensiune de la un magazin (cei de la service au cumparat) sper sa nu apara scurgeri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now