Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Victor

Bare transport 2 biciclete

12 posts in this topic

Pentru ca m-am trezit cam tarziu si nu am gasit pana acum ce cautam, deschid un nou topic.

Caut bare cu sistem de prindere 2 biciclete pt. S40 sau sistem pe carlig.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut vrei sa cumperi sau sa inchiriezi/imprumuti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paaaai gasesti pe multe site-uri. Am vazut ca tu esti din Piatra Neamt.

Daca vrei, iti pot da cateva sfaturi despre suporti. Sunt un pic pasionat si am avut ceva experiente cu toate cele trei modele de suporti

Suporti sigur poti gasi in decathlon sau de exemplu pe: http://www.portbagaje.info/

Cel mai daunator pentru bicle e cel pe portbagaj sau carlig.

Cel mai daunator pentru masina e cel pentru portbagaj si cred ca apoi plafon (mie mi se pare ca bicicletele actioneaza urat pe plafonul masinilor)

Daunator pentru ambele e cel de pe portbagaj pe care nu il recomand deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Vali, am aruncat un ochi pe portbagaje.info si de cateva luni mai trec si pe la Decathlon si ma tot uit la cele de portbagaj dar parca nu-mi inspira incredere.

Caut ceva pe bare transversale dar sa am si siguranta ca merg pe S40. Nu stiu cate sisteme de prindere sunt. Eventual daca am barele, pot cumpara doar sistemul de prindere?

Nu vreau sa investesc mai mult de 500 ron total. Bare, sistem prindere si suport biciclete.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 3 modalitati de prindere a bicicletelor pe masina.

Pe portbagaj: Adica cadrul se prind cu niste chingi de porbagaj sau hayon. Am mers 1000 km cu ele asa. Imi era tot timpul frica ca o sa zboare cu tot cu portbagaj plus ca

se vedea cum forta de el... NU RECOMAND. Bicicletele stau gramada si se si zgarie destul de tare. In zonele unde erau tampoanele de la cadru s-a matuit vopseaua. Acces imposibil la portbagaj

Pe carlig: E foarte ok, se pun usor insa bicicletele sufera mai tare pentru ca sunt foarte multe puncte de contact intre biciclete - cadru - biciclete. Bicicletele se zgarie bine si distrug si tevile de la frane (daca ai frane hidraulice) Mai exista riscul ca arcurile sa se lase mai repede. Face parghie pe ele deci, o forta mai mare. Acces greu la portbagaj

Pe masina: Avantaj, Bicicleta sufera foarte putin (daca nu ploua cand se spala toata unsoare de pe ea). Se pun mai greu pe masina si daca nu ai putere poate o scapi pe plafon, putin probabil dar depinde si de greutatea bicicletei. Un alt risc ar fi sa intrii intr-o parcare subterana si sa uiti de ele. Neplacut. Cunosc pe cineva si a distrus bicicletele si plafonul masinii..... Ce mi se mai pare mie periculos. Probabil ca sunt usor paranoic. Drumurile noastre sunt destul de denivelate si bicicletele fac multa miscare stanga dreapta. Nu stiu cum rezista caroseria, plafonul in timp.

Daca mergi putin cred ca avantajoasa e varianta pe masina. Sunt si suporti cu lift, care te ajuta sa pui bicla pe masina dar nu te incadrezi in buget.

Gasesti si varianta low cost dar sa nu ai pretentii. Daca ai carlig si vrei sa te incadrezi in buget, alege varianta pe carlig. Tot la decathlon se gasesc si niste aparatori de bicicleta dar nu stiu cat costa. Se pune intre biciclete insa or sa contribuies substantial la franarea masinii plus consum ridicat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pt. detaliere. Asa cum inclinam si pana acum, cred ca voi alege varianta pe masina. De lift :) nu am sigur nevoie.

Ceva recomandari? in cazul in care te-ai lovit de ele, nu trebuie acum sa faci sapaturi in locul meu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat Peruzzo si e f ok suportul, arata bine, pare rezistent. Pretul pare foarte ok

Am stricat eu un surub pentru ca nu stiu niciodata cat de tare sa strang, dar l-am reparat si inca il folosesc ( e pe carlig al meu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu poze cand ma hotarasc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un suport din aluminiu de portbagaj/hayon pentru trei biciclete si desi scrie clar pe el max 45kg, eu am pus cam 60-65kg (una din biciclete e foarte grea) fara probleme. Primi km (testul de rezistenta, mers 3200km fara sa le dau jos) i-am facut cu teama si atentie mare, dupa care am vazut ca nu sunt probleme, totusi cam la 5-600km mai strangeam chingile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat Peruzzo si e f ok suportul, arata bine, pare rezistent. Pretul pare foarte ok

Am stricat eu un surub pentru ca nu stiu niciodata cat de tare sa strang, dar l-am reparat si inca il folosesc ( e pe carlig al meu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu am gasit nimic satisfacator, toti recomanda Thule dar sunt f. scumpe. Mai bine imi mai iau o bicicleta bunicica in alt oras :)

P

Share this post


Link to post
Share on other sites