Sign in to follow this  
Followers 0
georgeoradea

Siguranta bricheta Volvo S40 1996

9 posts in this topic

Buna seara,

sunt George din Oradea si am un Volvo S40 din '96 benzinar de 1.8. De 2 zile nu mai imi merge bricheta. aveam pe ea detectorul radar si o camera de filmat. Am verificat sub bord panoul de sigurante dar nu-mi dau seama care e bricheta. Va rog daca stie cineva sa-mi spuna

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pe interiorul/exteriorul capacului cutiei de sigurante, ai diagrama cu toate sigurantele.

Mie mi-a scapat o moneda de 10 bani exact in soclul brichetei si s-a ars siguranta, cred ca era galbena de 20 A.

Edited by LEONIDAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este siguranta arsa ar trebui sa mai fie si altceva care nu functioneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai ai un tablou de sigurante sub bord langa maneta de deschidere a capotei ;acolo este siguranta de la bricheta :smile:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

2dqsci.jpg

Exact asa arata pozitionate si la tine.Incearca pe rand prima sau a2a din stg sus(Accessory de 20 si de 10 A) sau cea de 20 A light.Desi as zice ca prima (Accessory 2o A) este responsabila cu bricheta.Si parca daca tin minte nu atunci cand se arde siguranta la bricheta nu iti merg nici pozitiile.

PS.Scuze pentru calitatea pozei dar a fost facuta aseara tarziu.

Edited by daann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Siguranta corespunzatoare brichetei este cea de la pozitia 2 din imaginea de mai jos.

Pentru a ajunge la ea trebuie dat jos capacul de sub bord (prins in 4 holzsuruburi parca), capac ce are incorporata lampa ce ilumineaza podul pedalier.

Capacul cutiei de sigurante are pe interior o "scula" cu ajutorul careia extragi/introduci sigurantele in locasul lor. Teoretic, ar trebui sa ai tot in interiorul capacului si 4 sigurante, de diferite valori, colorate corespunzator (una mare si trei identice dar de valori diferite).

Siguranta responsabila de bricheta e galbena daca nu ma insel si are valoarea de 20 amperi (?). Accesul la acea siguranta (pozitia 2) e destul de dificil, insa cu putina indemanare se poate extrage/monta.

post-1117-0-56066500-1366649106_thumb.jp

Daca nu ai la indemana o siguranta identica ca si valoare cu cea presupus arsa, pui una mai mica (albastra). In nici un caz una de valoare mai mare.

L.E.

Capacul arata exact ca si cel din imaginea postata de colegul daan.

Insa din cate imi amintesc, siguranta respectiva era doar pentru bricheta, pozitiile la mine aveau tensiune, chiar daca siguranta era arsa.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca la mine era si cu pozitii..dar nu are prea mare relevanta.Deci ca si concluzie, prima din coltul de sus este cea cu pricina, ai pensa de prindere pe capacul interior al cutiei de sigurante(cel din foto) si tot acolo ar trebui sa ai si sigurante,DAca nu mai sunt inseamna ca s=au dus in negura timpului si ar fi bine sa mai cumperi un set de sigurante si sa le pui acolo..ca cine stie.cat despre capac...la mine nu exista nimic fixat cu suruburi sau stiu eu ce.Pur si simplu...pe langa stalp pipai cutia pe care o tragi afara simplu.sau cel putin asa e la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:headbang: . e cum a prezentat AdiP. Multumesc tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0