paunionutz

Zgomot roata fata

51 posts in this topic

De vreo luna am auzit de cateva ori un pocnet la roata stanga fata. Zgomotul se aude in special cand codor bordura cu rotile bracate, dar azi am auzit in timp ce intoarceam in plan vertical. Cand am facut ITP-ul la sfarsitul lui Martie, nea' inginerul a zis ca am un joc foarte mic in capul de bara, pe care l-am schimbat. In rest masina nu are nici un joc in articulatie. Sa fie flansa de la amortizor? Cum se verifica? Si care ar fi flansa care trebuie schimbata, ca m-am uitat pe net si am gasit vreo 3 modele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia arunca un ochi si pe la caseta... Apoi pe la bieletele antiruliu. Alea pot pocni chiar daca nu au joc, sau sa aiba joc cum a avut un prieten doar la viraj maxim (nu ma intreba de ce - cand era cu rotile drepte trageai de ele si nu facea nimic, cand era cu ele maxim dreapta, avea joc de 1mm)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca virezi max stanga sau drreapta face ..poc.

NU stiu ce sistem are s60,dar la mine se schimba flansa din capul telescopului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred ca ar fi de la bieletele antirului, pentru ca alea bat si la gropi. La mine a pocnit odata cand era masina stationata in plan vertical, intorceam masina. Din cauza asta suspectez flansele la amortizoare. Stie cineva cum se verifica flansele? Sau daca se vede cu ochiul liber un defect?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionut : " ... cand era masina stationata in plan vertical ... "

Maiculitaaa, ti-ai intors biata masina cu botu'n jos! :laughing9:

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionut : " ... cand era masina stationata in plan vertical ... "

Maiculitaaa, ti-ai intors biata masina cu botu'n jos! :laughing9:

:laughing5: :laughing5: :laughing5: mea culpa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat eu de curand. Flansa nu o poti verifica decat daca dai amortizorul jos cu tot ansamblul. La mine facea zgomot si la cea mai mica denivelare, virat sau in drum drept, si dupa demontare, am constatat ca flansa de cauciuc ( vine separat de rulment ) avea bucsa care tine amortizorul rupta. Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi flansa am schimbat-o si eu azi si era la fel de rupta .Flansa aia preia multe socuri de aceia se rupe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi flansa am schimbat-o si eu azi si era la fel de rupta .Flansa aia preia multe socuri de aceia se rupe

Am inteles ca la claudiupuiu facea zgomote la denivelari (la mine nu se aude nimic), la tine ce se auzea? Ca la mine in afara de zgo,otul spus mai sus nu se aude nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

E in Vadis o metoda de verificare, care in linii mari spune: cu roata virata maxim spre exterior, cu un levier verifici jocul fata-spate. Daca e joc e de schimbat.

E greu de detectat flansa. Eu am schimbat toata fata, ca sa ajung la concluzia, ca flansa era de fapt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am recent schimbate la s80 flansele+ rulmentii din capapul amortizoarelor, bucsaraie + pivoti.....dar cand cobor o bordura cu rotile bracate....se aude un "trosc". Oare nu o fi vreo bucsa de la cadrul de motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema am avut o si eu , rezolvarea a fost punerea unui furtun pe spira de arc unde arcul sta pe taler . Sau exista o flansa oem care imbraca talerul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionutz, flansele amortizor fac un zgomot foarte puternic cand dai in gropi, ai impresia ca se rupe masina. Daca la tine e numai cand dai jos masina de pe bordura atunci e altceva, amortizor (cu joc in ax), planetara, bara stabilizatoare, bieleta bara stabilizatoare .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la un prieten care are rampa si am tras cu levierul de tot ce se poate la roata si in afara de un mic joc in bucsa mare de la bascula, nu am gasit nimic defect. Bucsa de la bascula, nu este rupta, cred ca este mai moale. Am scos masina afara si am tot urcat-o si coborat-o de pe bordura si din 10 manevre cred ca trosnit de vreo 7 ori. Problema este ca nu se poate baga nimeni sub masina, cand cobor bordura :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

În locul tău, m-aş pune cu ulei şi cu vaselină pe ea. Adică, prima dată aş pune nişte vaselină pe limitatoarele de bracaj. Pe urmă, dacă tot face, aş băga nişte ulei, cu o siringă cu ac, în burdufele bieletelor antiruliu.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat încă o chestie relativ banală: dacă ai frâne (discuri şi/sau plăcuţe) aftermarket şi ei tendinţa să ciupeşti frâna la coborârea de pe bordură, ca să nu cadă ca din pod, s-ar putea să auzi cum scârţo-cârâie frânele. Ia încearcă într-o pantă să apeşi gradual frâna, să vezi: freacă 'au ba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am rezolvat nimic, insa suspectez bieletele antirului. Au totusi cativa ani, chiar daca sunt Lemforder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu aceeasi problema la virajele pe loc mai mult , am schimbat pivotii si nu mai prezinta simptomele , insa pentru batai mai trebuie sa schimb si bara stabilizatoare ...defapt bucsile dar vin intr-una.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomotul a disparut destul de repede, de la data postarii. Nu cunosc motivul aparitiei si nici al disparitiei :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva era de la Bluepower ? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu nu nu, ca bluepower l-am demontat abia astazi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca primavara reapare problema asta. De data aceasta se aude un carait insotit de un pocnet, la viraj maxim dreapta, dar se aude la roata stanga. Nu se aude de fiecare data!

Intre timp am schmbat flansele+ rulmentii amortizoarelor si am reconditionat amortizoarele. Nu bate,nu troncane nimic, dar cateodata la viraj maxim pocneste ceva, altadata se aude ca un carait sau ambele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce recondiţionat, dom'le?! Îţi dau eu cadou amortizoarele de pe maşina mea, OEM, dar trebuie sã spui cã plãteşti transportul. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi face la fel si am ajuns cu banuielile la caseta de directie pt ca am schimbat tot pana acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca toti 3 avem aceeasi problema. Si la mine pocane cateodata in curbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now