6 posts in this topic

:dontknow: Buna tuturor, revin cu o alta intrebare si sper sa ma puteti ajuta si de aceasta data....detin un Volvo V 60 din 2012 si am o nelamurire privind sistemul de navigtie al acestuia si anume acesta imi indica viteza legala in coltul din dreapta sus al ecranului insa mi-asi dori enorm sa existe si o atentionare acustica la depasirea vitezei legale....

Am cautat in tot meniul ...in toate setarile si nu am gasit nimic in acest sens... am si un gps cumparat din romania care la depasirea vitezei legale...bip-uie de 3 ori consecutiv la interval de 30 sec .... daca viteza de deplasare este mai mare decat cea admisa.

Exista vreo setare de care eu nu stiu? se poate face un up-grade cu asa ceva la sistemul de navigatie? daca da..unde si cat ar costa?

Mentionez ca locuiesc in Germania si in 6l uni am primit amenzi nenumarate acasa cu depasirea vitezei legale intre 10 si 24 km/h peste viteza legala astfel ca la fiecare dintre ele suma de plata era 30 euro la un calcul simplu am realizat ca....cu acei bani imi faceam up-grade la soft-ul navigatiei si scapam de probleme...de aceea am deschis acest topic.

O zi buna va doresc si astept parerile voastre...ce e de facut in acest caz.... :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi nu indica nimic. Trebuie sa ne updatam si noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sorin Nu cred ca exista asa ceva din moment ce exista limitator de viteza . Nu compara navigatia originala cu Tomtom sau IGO .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda....daca nu exista...mi-asi fi dorit sa existe :hello2: in cazul asta.....navigatia din masina (volvo) devine inutila....asta e....o sa ma intorc la vechiul gps...cumparat din ro.

Spui ca este limitator de viteza...este adevarat..dar ce faci cand mergi cu limita de 100 timp de 30-50 km iar apoi....apare o limita de 70....viteza ta fiind la 100 km/h ...de amenda tot nu scapi...

Multumesc oricum pt raspuns....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti intreba la reprezentanta ta Volvo de problema asta pt ca oricum ai 2 ani update gratuit la navigatie asa ca nu strica un update .

La V60-ul nou (MY2014) au bagat sign recognition si parca te avertizeaza acustic cand depasesti viteza legala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eha...asa ceva caut eu....ce bine ar fi sa existe si la modelul din 2012.....am sa intreb la reprezentanta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now