vlpvlp06

Real sau fake?

23 posts in this topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cam tras de par cu treapta 5 sa mergi 383km/h si la final cand face frana de motor sare in 6 la t1 km se invart cam greu eu zic ca e fake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cite stiu eu, nici-o masina iesita de pe o linie de asamblare de uzina nu atinge viteza maxima inscriptionata pe indicatorul de viteza ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat se poate de real.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaaa si la 400km/h, e atat de lina soseaua incat poti face si zoom, si tine si volanul cu o singura mana :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as zice ca e pe Dyno...nici eu nu pot (mai ales vreau) sa cred ca la asa viteza mai manevrezi si o camera video / celular...De afara nu este nici o diferenta de luminozitate...

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe de alta parte, daca te uiti la ceasuri..se vad ceva variatii de lumina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da chiar nu a avut nimeni curiozitatea sa se uite la alte filme puse de acelasi user ? Filmate cu aceiasi camera .

T6-le este cel mai tunabil motor produs de Volvo vreodata, distributia pe pinioane este indistructibila iar motorul suporta aberant de mult asa ca nu vad problema .

Asta e fals ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este facut pe banc de test ,Dyno, in cel mai bun caz. Eu zic ca nu are tren de rulare adecvat sa aiba curajul sa se dea cu asa viteza.Este vorba totusi de peste 380km/h ,si nu 280km/h dar pe net totul este "posibil" ca exista si musterii care "musca" din momeala :smile:

Cine este barbat pune film adevarat cu ce ii poate masina pe sosea ,autobahn si nu face caraghioslicuri.In fine ,infantilisme puerile cum ar veni vorba. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca S60-ul nou nu are tren de rulare atunci S40-ul vechi are metrou de rulare ? Exista un V40 vechi ce a sarit de 300km/h sau si ala e fake ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  1. Fratilor nu poate sa faca cu 5 trepte de viteza 385 km / h despre ce vorbim
  2. Eu unul nu cred in filmuletul asta nici pa dyno nici playstation .
  3. cls 55 amg v8 kompresoer atinge viteza de 320 km /h cu 7 trepte si asta face cu 5 384km /h

Share this post


Link to post
Share on other sites

V40-ul a trecut de 300km/h (315 -

) cu 700CP, asta zice 380+ cu 800. Nu ma pricep prea tare la aerodinamica, dar nu ma convinge. S60-ul nou nu e chiar asa de aerodinamic (fata de V40...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan ....

Kamikaze sint destui de aceea se dau pe aerodromuri parasite ,pentru ca ,in caz de ceva sa nu aiba victime colaterale,deci ce siguranta sa ai cu asa masina?De amorul artei si a umple netul care este mai smecher cu fierul sau ,poate ,dar in fine.

Una este sa fie pilot "kamikaze" cu o coaja de aproximativ 800-900 kg plus motor si cutie cum e V40 fortat peste limite ,supradimensionat motric si care sa atinga hai vreo 280-285 real si caruia i se bitiie grav volanul la peste 200km /h si alta este sa mergi fara grija pe autobahn cu peste 250 km/h .Ma intelegi ce zic?

Mai verifica ce rapoartele au pinioanele cutiei la un T6 ,pe unde se ajunge static cu acul vitezometrului. Cind il vad pe asta care atinge 383km,mai sa fie!!!!

Ar trebui sa fie dus cu capul sa schimbe tot pe masina dar nici asa nu ar avea cu ce intr-o coaja de New S60 sa atinga 383.

Deci sa fim rezonabili.In fine ,combatem dar...

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi Mangalia vezi alte filme cu T6, la acest motor viteza maxima se obtine cu treapta a 5-a , Google it cum zice americanu .

@Saphir, kamikaze sunt multi, vezi S60RR de la Moskova ce face in trafic sau alti nebuni cu alte Volvo-uri .

@Tudor, TF80 este o cutie foarte lunga, nu o compara cu M56 . La TF80 la 6000 rpm in treapta a 5-a ai 260km/h sau 290 km/h in treapta a 6 a .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan: eu nu m-am legat de cutie, se poate face o combinatie motor + cutie care in treapta a 5 sa mearga cu 380km/h; eu ma refeream la partea aerodinamica care din cate stiu eu e exponentiala (sau pe acolo). Adica, poti obtine viteza de 100km/h cu 50CP, dar pt 200km/h nu-ti ajung 100CP, iar pt 300km/h 150CP (ca asa mergeam si eu cu V40-ul cu 240km/h, ca are 122CP ...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

100% corect DAR V40-ul are un CX de 0.32 pe cand S60-ul are un CX de 0.28 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  1. Fratilor nu poate sa faca cu 5 trepte de viteza 385 km / h despre ce vorbim

  2. Eu unul nu cred in filmuletul asta nici pa dyno nici playstation .

  3. cls 55 amg v8 kompresoer atinge viteza de 320 km /h cu 7 trepte si asta face cu 5 384km /h

SL 65 AMG V12 bi-turbo are cutie in 5 trepte si prinde aproape 350 kmh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu un coeficient aerodinamic de 0.30 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

SL 65 AMG V12 bi-turbo are cutie in 5 trepte si prinde aproape 350 kmh.

MergeDes-ul are de multicel 7 trepte ,alte modele au 8 dar poate tu stii mai bine, cu 5 :smile: .

Eu zic ca vrem sa si credem ca o masina medie tehnico -constructiv ca Volvo asa vorbind ,poate face minuni.Da este marca ce o detinem si sintem subiectivi , insa... :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dar pe S65 , CL65 e in 5 trepte , si pe SLR era tot in 5.

The SLR uses AMG SPEEDSHIFT R five-speed automatic transmission with three manual modes. For durability Mercedes selected a five-speed transmission rather than their seven-speed gearbox which was more complex and used more parts.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar cutia veche in 5 trepte suporta tortura cuplului de la V12-le bi-turbo. Cutiile sunt omorate de cuplu nu de CP. Motorul asta are cuplul redus din soft. Ca sa bagi multe trepte intr-o cutie care sa incapa in acelasi spatiu trebuie sa faci piesele mai firave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joc PS3 :glasses9: . Sunt clipuri cu diferite masini tari pe youtube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now