CEZAR142

VOLVO 142

24 posts in this topic

Salut la toti.

Sunt in curs de achizitionare a unui volvo 142 din ''67...

Din pacate, nu am nici o carte despre acest model, si nici pe net nu am gasit ca sa printez.

Masina este intreaga, dar mie imi trebuie date, informatii pentru punerea ei in functiune- reglare carburi, frane, aprindere, si restul de electrica.

Daca ma puteti ajuta, care stiti info despre.. puneti aici sau in pm si... va multumesc!

Apoi, imi vor trebui niste piese- geamuri de semnale si stopuri- preferabil S-H, sa nu arate stopurile mai noi ca restul...De asemenea, ornamentele de pe laterale- nu mai exista nici unul.. in rest e originala, ca din fabrica, adica nu a schimbat nimic la ea...

Sunt in faza de realizare a actelor, propietarul nu mi-o da da pana nu are actele de V-C in mana.. Abia apoi o sa o pot muta de la el.. si sa incep reparatiile- are gauri la podea, la picioare, in fata..

Deci, care stiti ceva care sa ma ajute, puneti!

cu multumiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

untitled.bmp

Multumesc!!

Masina e modelul asta, dar desigur, NU arata asa in acest moment..

Edited by CEZAR142

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bun, si am zis (scris) multumesc. :headbang:

Am gasit si faza aia practica, pentru reglaje. E pentru ce imi trebuie mie, da?

Piese- cine imi zice cum//de unde sa fac rost?? Gasesc pe la cineva??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca Stromberg se poate inlocui cu SU.

Gasesti indrumari pentru reglaj si daca cauti in combinatia "Stromberg + Volvo".

Hai cu pozele. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

MULTUMESC!!

Ieri am cautat o gramada (ca timp.) si am gasit chestii cu//despre carburatoare.

-Pentru piese mici- lulea, capac delcou, condensator, filtre, din astea- stiu ca se gasesc cam pe la orice magazin.. Am gasit deja, noi.

Dar pentru geam semnal si stop complet imi trebuie coduri...

De pe la noi, pe site, nimeni nu are piese in plus?? S-H..?? sau.. nu au apucat sa citeasca..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putine sanse sa gasesti piese sh pe aici.

Posesori sunt foarte putini in Romania... poti incerca sa ii cauti prin topicuri si sa le scrii un pm.

La roman ii trebuie: masina noua, puternica, "full options", "nerulata in tara", cu kilometrii putini, sa nu se strice nimic la ea si daca se poate moka. Rezultatele acestei gandiri le poti citi pe celelate sectiuni. :evil6::)

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau o masina deja restaurata si inscrisa la FIVA . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, nu e chiar asa cu retromobilu', merg la unele intalneli- pe la parcul Carol.. Vorbesc cu unii, pe care-i cunosc, cica e destul de stricta treaba cand e sa se faca incadrarea, se leaga de orice chichirez, de au renuntzat unii..

Am cartea in mana- cartea pe care mi-ai dat-o.. e alta chestie, pot studia detaliile si in pat, nu numai cu okii in monitor..

..ca idee eu am postat aici, la marca, poate-poate, vede si cineva cu ceva asemanator sau care are piese, ramase cine stie cum..

Sa speram ca o fi cineva, totusi.. sau poate mai vede cineva alta masina la rematuri...

o sa intreb si la retromobil..// intai sa am masina in curte, dupa ce fac actele...(intrebare- daca devine vehicul istoric atestat, mai dau taxa de poluare??)

Am uitat sa intreb, pe aici exista topic pentru cumparari piese???

Edited by CEZAR142

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce devine vehicul istoric nu platesti nici timbru de mediu nici impozit . Tocmai din acest considerent ma batea un gand sa-mi aduc de dincolo un Volvo gata restaurat cu acte ce dovedesc ca este vehicul istoric (brif mare in care apar numere cu H) . Este mult mai simplu de inmatriculat o masina ce e gata restaurata si are toate actele .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt cam multe chichite la noi cu incadrarea ;

eu cu tractorul nu ma incadrez nici cum (acolo trebuie sa fie din cate stiu exact cum o iesit pe poarta fabrici)

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

..un cunoscut aduce Karmann-ghia si broaste din Germania, le pune in functiune si le baga la istorice imediat.. in principiu e simplu- FARA nimic strain de fabricatie.

sa vedem ce reusesc...

Edited by CEZAR142

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am adus acasa un alt volvo- donator, care are ce imi lipseste mie.

Deci, pot incepe operatiunea de restaurare.. :hello2:

O sa pun poze, cand incepe ,,distractia''...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

....bag.. bag.. de pe la 9 stau pana seara... numai la tabla se lucreaza acum... are o gramada de gauri in bot, imbinari fatza, praguri, podele..

Fundul a trebuit sa fie transplantat integral, ca nu mergea facut.. era ciomuit romaneste.. apoi, la fel schimbate, capotele fatza-spate.. apoi- vine randul la bord... mochete -toate-, la electric sa vad firele.. sa vad cum sunt franele- garnituri- placutze..

Apoi, reglajul la carburi.. pivotaraie, bascule, bucsi.. la final, vopsitul...

-Sa vad cum fac rost de semnale mici, geamuri pozitie ca aici http://img168.images...2/volvo1421.jpg

si geamuri stop de genu: http://2.bp.blogspot...pe 2 Door 4.jpg

ce am eu este EXACT ca in pozele alea.. acelasi model, cu interiorul bleu.

Edited by Vita_Fresh
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi.. Deocamdata ne-am oprit, pana imi face prag cum trebuie, un meserias. :confused2:

Masina a fost ,,reparata'', mai demult, cand nu existau substantele de protectie din zilele noaste.. Aia puneau pragul, cu flacara si.. pa-pa! Si ce gasiram... :confused1:

Caut piesele originale, si cum se gasesc greu... pe e-bay, adica..

Astept sa vad si alta masina la fel..

Frumos filmul de mai sus!! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Din pacate, nimic nou pe frontul din vest.. sau sud, ca e spre iesirea dinspe Giurgiu.. :glasses9:

Am promisiuni ca acum, din aprilie, se apuca si-o termina de lucrat.

Ca altfel, o iau de la el. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zero realizari cu promisiunile ,,aceluia''.. :cursing: :cursing:

Nu vrea bani in avans.. nu vrea ,,renegociere''.. :dontknow:

Imi tot promite ca... luna asta.. luna asta.. nu specifica insa, anul. :director:

Cred ca pana la urma o sa invatz sa sudez eu cu MIG-ul..

Nou, insa- am facut rost de geamuri pozitie si semnale fatza.. de aci, de pe e-bay... :downtown:

Edited by CEZAR142
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now