Heimdallr

Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

   56 votes

  1. 1. Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

    • Da
      42
    • Nu
      14

Please sign in or register to vote in this poll.

256 posts in this topic

....si cand ma gandesc cati porci, cate vaci , ca sa nu mai zic despre pasari , chiar si CAI sunt omorati/omorate zilnic .... culmea ca'i mai si mancam :)

Dar asta se scuza ca trebuie sa sfaraie micu' pe gratar acompaniat de berea la 2 L ( care ajunge in iarba de unde o strange ValiU) si maneaua data la maxim la sony-ul din masina cu usile deschise .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alinbuga :"Cainele este un animal DOMESTIC !"

cata vreme are nevoie de tine, se poarta "domestic" , dar eu am scris despre esenta animalului numit

caine ... daca ar fi 100% "domestic" nu ar putea sa se salbaticeasca aproape instant cum ajunge pe

strada ... si nu ar musca pe oricine in afara de stapan, intelegi? asta inseamna salbaticie, genele lor

nu s-au modificat, au ramas cele ale lupului originar ! ba chiar sunt , in haita, mai rai decat lupii ...ia

nu-i mai da nimic si o sa sara la tine; am vazut haita omorand un caine strain de zona!

SUNT SALBATICI !

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alinbuga :"Cainele este un animal DOMESTIC !"

cata vreme are nevoie de tine, se poarta "domestic" , dar eu am scris despre esenta animalului numit

caine ... daca ar fi 100% "domestic" nu ar putea sa se salbaticeasca aproape instant cum ajunge pe

strada ... si nu ar musca pe oricine in afara de stapan, intelegi? asta inseamna salbaticie, genele lor

nu s-au modificat, au ramas cele ale lupului originar ! ba chiar sunt , in haita, mai rai decat lupii ...ia

nu-i mai da nimic si o sa sara la tine; am vazut haita omorand un caine strain de zona!

SUNT SALBATICI !

... salbaticiti !

Daca privim altfel lucrurile..... SUNTEM SALBATICI !

Si omul se comporta salbatic,uneori,in afara granitelor/perimetrului "padocului" sau !

Edited by alinbuga
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In toata nebunia asta 3 lucruri sunt absurde.

1. De ce e vinovat proprietarul terenului? Nu poate sta acolo sa pazeasca terenul de cainii migratori, iar gardurile dispar repede. Vorbesc din propria experienta. Si mie imi fura gardul si apoi stau cainii acolo. Nu pot sa pazesc tot timpul si nici sa fac zilnic garduri, deci, De ce e vinovat proprietarul? E vinovat doar daca erau cainii lui sau ii hranea, in aceasta situatie cainii ajung sa considere acel loc ca fiind proprietatea lor.

2. Tipa de la ONG. Stiu si eu ce inseamna si cum este sa lucrezi ca voluntar la un ONG. Semnezi ca popa sau ca prostul.... pentru ca vrei sa ajuti ONG-ul si cam asta e rolul unui voluntar.... E vinovata doar daca a semnata folosindu-se de numele ONG-ului si apoi a eliberat fara ca acestia sa stie. Cei care conduc acel ONG trebuiau sa gaseasca solutii si sa indrume in directia buna acel voluntar.

3. Sarmana bunicuta. Toti o acuza pe bunicuta, sau multi o acuza. E absurd.... asa cum spune si Alex, toti cand eram mici faceam o groaza de prostii. Noi plecam o zi intreaga prin paduri pe unde erau si porci mistreti... Crede-ti ca parintii stiau?..... Deci.... de ce e vina ei? Oricum ea si-a primit cea mai grea pedeapsa, aceea de a avea pe constinta copilul....

E trist ca autoritatile arunca vina spre altii.... Autoritatile sunt principali vinovati si apoi, noi, restul, toti, ca nu facem nimic. La autoritati erau banii. Trebuiau sa vina cu o solutie, inclusiv amendarea noastra a celoc care nu ne conformam legii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oficial, pe 6 Octombrie se face referendum consultativ cu intrebarea "Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor fara stapan care nu sunt adoptati in termen de 7 zile"

In alta ordine de idei Alin, ce spune Danyx nu e offtopic. Si caii sunt suflete, ba chiar sunt modele de gratie si frumusete, si ajung pe masa in farfuria ta, iar pe ei nu-i deplange nimeni.

Si o alta aberatie : "CE DRACU TREABA ARE CURTEA CONSTITUTIONALA CU DECIZIA DE EUTANASIERE A CAINILOR ?"

In alta ordine de idei - 27 au citit forumul si 16 au votat.

Asa faceti si la prezidentiale ? Acum inteleg de ce iese cine "trebuie" si nu cine vrem noi.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor fara stapan care nu sunt adoptati in termen de 7 zile"

Ca de obicei, lucuruile se fac în grabă şi fără prea mult efort intelectual. Întrebarea corectă ar fi fost:

"Sunteti de acord cu capturarea sistematică şi controlată a cainilor fara stapan şi eutanasierea nedureroasă a celor care nu sunt adoptati in termen de 7 zile?"

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

MDA!!!!! Merita eutanasiati cei ce nu sunt adoptati in termen de 7 zile ........ propun sa incepem cu tot ce misca in Palatul Victoria....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg cum exista lege ,se pot (se accepta), impusca ciinii ce se afla pe fondul de vinatoare ,care vagabondeaza si pot distruge fondul cinegetic si cei ce vagabondeaza prin oras si musca ,omoara oameni au "derogare" spre a nu fii eutanasiati.!!!!

P.S. Mi-a fost impuscat ciobanescul german ca l-am lasat in libertate pt o ora la casa de la tara si a intrat pe teren -ogor populat cu fazani.Nu era sezon de vinatoare dar a patit-o.

Si ma intreb de ce se pling si se dau de ceasul mortii indivizi sau individe care nici macar nu au grija de ciini sa ii tina in casa ,curte etc.Stiu doar sa intervina cu vorbe dar cind e cazul de implicare toti fug ca >:D de tamiie.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toata lumea vorbeste despre tratarea efectelor. Haideti totusi sa tratam cauza.

Degeaba ii strang la nesfarsit de pe strazi si ii eutanasiaza , daca nu se face nimic impotriva abandonului.

Cainii care se inmultesc cel mai eficient nu sunt aia care mor de foame pe strazi ci aia din curti care nu sunt sterilizati, iar surplusul e aruncat pe strazi.

Vorbesc de sursa nesfarsita de catei si pisici aruncati la gunoi de prin apartamente atunci cand devin maturi si nu mai sunt "draguti" sau de prin curti daca sunt batrani si nu isi mai indeplinesc functiunea de paza, si binenteles puii catelelor nesterilizate.

Nu ar fi mai eficient sa se legifereze chestiunile astea ca in tarile civilizate si sa se aplice amenzi usturatoare, sa nu se cheltuie bani din buget, ci sa faca bani pentru buget?

Un exemplu de educare foarte frumos aplicat in Madrid:

Edited by irina_f
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Absolut genial!Dar stai..nu la noi.la noi...hai sa ii eutanasiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si absolut PE LANGA SUBIECT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun....hai ca ati inteles gresit.Intradevar, batranii nu musca(majoritatea cel putin :D ) dar ideea este ca, batranii, ca si cainii..sunt niste fiinte/vietati neajutorate.Si nu mi se pare normal sa luam viata celor mai neajutorati ca noi..din simplul fapt ca..putem.

Ma intreb, daca un caine gandeste la fel ca tine, in momentul in care musca, sau omoara un om.

1.Aseara o haita de caini au omorat o pisica sub geamul meu. Nu cred ca vrei sa sti ce sunete am auzit, de la biata matza, pur si simplu au devorat-o intr-un minut si au plecat apoi dand din coada.

2. Toata vara am avut program de trezit la 3 noaptea si inchis toate geamurile, ca nu mai puteam dormii de latraturi. Si nu exagerez cu nimic cand zic toata vara. Adica noapte de noapte, de la 3 la 5

DAAAAAA!!!! Sunt de acord sa-i eutanasieze, sau sa-i impuste, nu ma intereseaza de loc ce se intampla cu ei, atata timp cat nu mai sunt pe strazi

3. Cand iti sare in fata masinii si spargi bara, proiectoare, far, grila, etc si dai paguba 1500 lei, esti trist ca ai omorat un caine? Eu as fi in stare sa-l alerg si sa-l omor eu, daca nu ar muri in urma accidentului

Asa ca sunt de acord frate, cu legea junglei, cel mai puternic sa supravietuiasca

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, am adus in discutie o alternativa a eutanasierii, asta vine ca o explicatie a raspunsului din poll si anume ca Nu sunt de acord cu eutanasierea. Multumit acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si absolut PE LANGA SUBIECT.

Daca asta ar fi fost singurul post...poate as fi inteles afirmatia asta!

Ma intreb, daca un caine gandeste la fel ca tine, in momentul in care musca, sau omoara un om.

1.Aseara o haita de caini au omorat o pisica sub geamul meu. Nu cred ca vrei sa sti ce sunete am auzit, de la biata matza, pur si simplu au devorat-o intr-un minut si au plecat apoi dand din coada.

2. Toata vara am avut program de trezit la 3 noaptea si inchis toate geamurile, ca nu mai puteam dormii de latraturi. Si nu exagerez cu nimic cand zic toata vara. Adica noapte de noapte, de la 3 la 5

DAAAAAA!!!! Sunt de acord sa-i eutanasieze, sau sa-i impuste, nu ma intereseaza de loc ce se intampla cu ei, atata timp cat nu mai sunt pe strazi

3. Cand iti sare in fata masinii si spargi bara, proiectoare, far, grila, etc si dai paguba 1500 lei, esti trist ca ai omorat un caine? Eu as fi in stare sa-l alerg si sa-l omor eu, daca nu ar muri in urma accidentului

Asa ca sunt de acord frate, cu legea junglei, cel mai puternic sa supravietuiasca

pai...si nu ai vazut/auzit niciodata cum o haita de matze devoreaza vrabiute/soareci si chiar porumbei? Nu ai auzit niciodata cum bietele vrabiute piuesc?La fel pleaca si matzele dupa ce au lins si ultima picatura de sange din bietele animale.Lasand lantul trofic la o parte, nu e cazul sa ii impusti.Trebuie ca pur si simplu, cei care sunt platiti si au ca indatorire adunatul cainilor de pe strazi si adapostirea lor..sa isi faca treaba.SI atunci totul va fi bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt pentru amenajarea unor spatii si sa aibe grija de cei abandonati . Sunt de acord ca stapanii care iti abandoneaza canii sunt niste animale .

Dar problema e alta ca daca nu ar mai exista patrupede pe strazi nu si-ar mai lua unii si altii bani de pe urma lor.

Asta e tara in care traim ,din pacate interesul personal este mai important decat interesul comunitatii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun....hai ca ati inteles gresit.Intradevar, batranii nu musca(majoritatea cel putin :D ) dar ideea este ca, batranii, ca si cainii..sunt niste fiinte/vietati neajutorate.Si nu mi se pare normal sa luam viata celor mai neajutorati ca noi..din simplul fapt ca..putem.

Vali zicea mai sus...ca daca se facea cum trebuie sterilizarea...nu se ajungea aici.Nimic mai adevarat.Si asta e solutia? In loc s facem acum o sterilizare corecta si competenta, corelata cu masuri de preventie la fel de competente si mai ales sa tragem la raspundere pe cei care nu si=au facut treaba, e mai usor sa ii omoram..sa stergem cu buretele imcompetenta unora, neseriozitatea altora, si mai ales toti banii delapidati, sa dam reset..si...SI? tot aici o sa se ajunga! Credeti ca dupa eutanasierea asta o sa fie strazile curate mai mult de cateva luni?Raspunsul este categoric NU!

Degeaba omoram acum 60k de animale daca mentalitatea romanului este ca"trebuie dat dom'le la monta macar o data..ca altfel moare" si logic ca majoritatea in loc sa faca ceva cu puii ii arunca in strada.Pana nu se la lucra la MENTALITATE si pana nu vom trage la raspundere AUTORITATILE care inghit banet "cacalau" si fac treaba doar SCRIPTIC...pana atunci nu se va rezolva NIMIC.Putem omora noi..milioane de caini.

Asa cum zice si Alex mai sus....nu cainii sunt problema..ci noi!Si nu vad sa ne eutanasiem.

@ Alex...vedeam daunazi la televizor o stire..cu fonduri si costuri pentru caini.Pai sunt alocate anual 3 mil de E.Stii cat ajung efectiv pentru ingrijirea cainilor?Sub 1 milion.Stii ce se face de restu? Se baga in buzunar.Spre ex..o pusca pentru tranchilizat..era trecuta la achizitii cu 15ooo lei.Motorina si benzina in deconturi...garla(desi au inregistrate doar 6 sau 7 masini.Si asta doar din ce mai tin minte...

Am votat pentru NU si sunt perfect de acord cu raspunsul tau. ai spus 100% exact ce era de spus. noi oameni suntem ticalosi si mentalitatea niciodata nu se va schimba la roman. cu romanul nu mai merge si gata... e batut in cap. suntem frustrati, mincinosi, furam si nu ne asumam niciodata raspunderea pentru nimic. tot timpul dam vina pe cineva ca sa iesim noi cu basma curata. atata egoism n-am mai vazut .
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni, numai in Bucuresti sunt 60000 de caini. Ce se mai poate face acum? Noi ca oameni ne ca..m pe noi de foame, dar hai sa facem tarcuri pentru caini si sa le dam de mancare. Daca un caine mananca de minim 3 lei (desi este aberant de putin) pe zi, ar trebui 200.000 de lei zilnic, doar pentru mancare, doar pentru cainii din Bucuresti. Sa mai adaugam terenuri, constructia adaposturilor, angajatii, etc.

De ce sa se cheltuie pentru caini 150000 de euro pe luna si sa nu se cheltuie pentru sanatate, pensii sau mai stiu eu ce?

Nu poti sa te plimbi in parc, nu poti merge pe strada, ca te mananca cainii.

Cati dintre voi mai gandeati la fel, daca va omora voua copilul, parintele, prietenul sau vreun apropiat?

Pentru porcii, puii, vacile si restul animalalelor care sunt "omorate" zilnic, nu zice nimeni nimic, ca alea ajung in stomac si atunci se aplica lantul trofic. Daca se transformau cumva, cainii in porci si umblau liberi pe strazi, in 2 zile nu mai ramanea nimic. Eram toti niste criminali si alergam cu topoarele pe strazi, era o mare veselie in Bucuresti, sfaraiau gratarele si urlau manelele.

Asa ca, hai sa lasam egoismul deoparte si sa fim realisti!

Sau ar mai fi o posibilitate. Sa dea astia o lege, sa opreasca la fiecare locuitor in parte cate 10% din venituri, sa aibe sa ingrijeasca cainii, sa vad atunci cine ar fi de acord sa munceasca 2 zile, ca sa dea de mancare la caini.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Paunionutz pai stii ce e culmea? Ca EU ne da deja 3 mil de Euroi anual pentru a avea grija de caini.Stii cati ajung in realitate la caini?sub 1 mil.Restu...delapidati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panionut si cu mici in burta cum poti sa dormi? Ca si eu am dormit bine mersi pana am vazut cum sunt tratate animalele in ferme si abatoare, cata risipa se face apoi cu carnea, si cata poluare produce industria carnurilor. Asa ca m-am lasat de carne, iar lapte si oua iau doar din cele ECO sau de la tara cand mai merg la bunica.

Bani sunt, ni-i da UE acum, noi ii bagam in buzunar si mai incolo cand va trebui sa dam socoteala o sa ne mai scoatem la vanzare niste aur, mai cesionam niste drumuri, ca asa merge treaba, UE si FMI ne dau pe o parte, si pe cealalta parte ne iau toate bogatiile, industria si ne obliga sa incheiem tot felul de contracte paguboase.

Eu nu zic sa ia bani de la gura sarmanilor si a bolnavilor, zic sa nu mai bage banii in buzunar si sa faca ce trebuie cu ei...e greu? V-ati impacat cu ideea ca sunteti furati non stop si acceptati uciderea fara discriminare a tuturor cainilor doar ca sa ii acoperiti pe hoti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.

Aia de afara care ne propun sa facem adaposturi si alte alea,au eutanasiat si acum cand la ei e rezolvata problema , ne cer noua sa fim fiinte rationale.

Eu nu as fi in stare sa sustin problema cainilor in fata parintilor lui Ionut sau a altor persoane care au avut de suferit de pe urma cainilor fara stapan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cate cruci sunt pe malul lacurilor din toate parcurile, nu te-ai gandit pana acum sa seci si toate acele lacuri?

E o tragedie ce i s-a intamplat copilului si familiei, dar vinovatii morali ai acestei tragedii nu sunt cainii.

De ce nu sunt hingherii in fiecare zi in parc sa stranga cainii, si pe cei de pe langa scoli si alte zone sensibile? Macar de acolo sa inceapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunteti niste ipocriti! De paste se sacrifica milioane de miei si iezi! De craciun se sacrifica milioane de porci, dar nimeni nu sare de "fund" in sus si sa nu mai punem la socoteala, ca de animalele respective, unii se pot atasa emotional (ma refer la tara, unde omul il hraneste si il ingrijeste) si apoi urmeaza "povestea porcului".

Ca sa fie treaba buna, mai chemam si rudele sa vada cum horcaie porcu injunghiat si sare sangele din el, il transam ii spalam matele si il bagam la congelator. Atunci nu mai iubiti animalele si nu mai urlati!

Am mai zis odata! Daca s-ar transforma cainii in porci, ar disparea in 3 zile toti si nu ar fi nici o problema. Toata lumea ar fi fericita!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E una sa omori ca sa mananci (desi nu e musai sa mananci carne ca sa traiesti) e alta sa omori cainii aia pt ca timp de 20 de ani s-a ignorat o problema si s-au tocat banii.

Vreau ca cei care au furat banii sa sufere alaturi de cainii astia. S-ai vad pe strazi, raiosi, loviti de masini, morti de foame.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat DA. Mama mea cand ajunge cu masina in parcare dupa ce se intuneca ma cheama sa o iau de jos datorita haitei de caini care se perinda prin parcare. Anul acesta a fost muscata in spatele blocului matusa mea, un vecin..... Un copil de 2-3 ani care era tinut de mana de tatal lui a scapat ca prin minunile acului. Noroc cu tatal lui ca a apucat sa bage intre copil si caine gheozdanul care il tinea in cealalta mana. S-au tot dat telefoane, mailuri....hartii la primarie, hingheri, si la inca o institutie caruia i-am uitat numele. Am fost trimisi de la o institutie la alta. Le doresc tuturor cainilor o moarte usoara.

Ps:. Ca sa nu ai spun ca toata vara.....cat am stat acasa abia puteam saa dormim in casa datorita latratului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E una sa omori ca sa mananci (desi nu e musai sa mananci carne ca sa traiesti) e alta sa omori cainii aia pt ca timp de 20 de ani s-a ignorat o problema si s-au tocat banii.

Vreau ca cei care au furat banii sa sufere alaturi de cainii astia. S-ai vad pe strazi, raiosi, loviti de masini, morti de foame.

Exact! E una sa omori ca sa mananci si este alta sa omori ca sa nu fi tu mancat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now