Heimdallr

Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

   56 votes

  1. 1. Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

    • Da
      42
    • Nu
      14

Please sign in or register to vote in this poll.

256 posts in this topic

Eu sunt de acord!!!! Dar cu eutanasierea animalelor in doua picioare (a unora) ,de la om pleaca toate .Solutia, eutanasiem unii semeni si poate ne va fi mai bine tuturor,poate si animalelor :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare discutii de acest fel au loc si in tarile in care se eutanasiaza zilnic sute si

mii de caini si de alte animale? eu ma indoiesc ... exista si acolo destui care

protesteaza probail, asta mai mult pentru ca vor publicitate ... trebuie sa

intelegem odata ca avem nevoie de siguranta in aceste spatii numite oras, comuna,

sat, etc. pentru noi , copii si rudele noastre, asa ca lasati-ne cu milostenia asta ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panionut si cu mici in burta cum poti sa dormi? Ca si eu am dormit bine mersi pana am vazut cum sunt tratate animalele in ferme si abatoare, cata risipa se face apoi cu carnea, si cata poluare produce industria carnurilor. Asa ca m-am lasat de carne, iar lapte si oua iau doar din cele ECO sau de la tara cand mai merg la bunica.

Bani sunt, ni-i da UE acum, noi ii bagam in buzunar si mai incolo cand va trebui sa dam socoteala o sa ne mai scoatem la vanzare niste aur, mai cesionam niste drumuri, ca asa merge treaba, UE si FMI ne dau pe o parte, si pe cealalta parte ne iau toate bogatiile, industria si ne obliga sa incheiem tot felul de contracte paguboase.

Eu nu zic sa ia bani de la gura sarmanilor si a bolnavilor, zic sa nu mai bage banii in buzunar si sa faca ce trebuie cu ei...e greu? V-ati impacat cu ideea ca sunteti furati non stop si acceptati uciderea fara discriminare a tuturor cainilor doar ca sa ii acoperiti pe hoti?

1.Mie unu imi place sa mananc carne si nu am nici un fel de remuscare, atunci cand mananc carne. Fiecare poate sa manance ce vrea, sau daca doreste, sa fie mancat de animale. Eu prefer sa le mananc eu pe ele

2. Banii ni da UE. Dar de ce sa ne dea UE bani? De frate sa tinem zeci de mii de caini sa le dam adaposturi si mancare degeaba? Care este rolul lor? Eu nu vreau sa ne dea altii bani, pe care la un moment dat trebuie sa ii returnam si nici sa muncesc eu, ca sa le dau de mancare. Eu am un catel mic, pe care il tin in casa, parintii mei au 2 caini la curte, deci nu se pune problema ca nu iubesc animalele.

La cate cruci sunt pe malul lacurilor din toate parcurile, nu te-ai gandit pana acum sa seci si toate acele lacuri?

E o tragedie ce i s-a intamplat copilului si familiei, dar vinovatii morali ai acestei tragedii nu sunt cainii.

De ce nu sunt hingherii in fiecare zi in parc sa stranga cainii, si pe cei de pe langa scoli si alte zone sensibile? Macar de acolo sa inceapa.

1.Aici ai dat-o in bara rau. Este una sa sti ca exista un pericol sa te ineci, cand intrii in apa, sau cand te duci in padure si esti in habitatul ursilor si alta este cand te duci la munca sau in parc si teoretic nu exista nici un pericol, dar esti omorat de caini

2. Acum cativa ani, eram la Obor mergeam normal pe strada si la un moment dat de undeva a aparut un caine si m-a muscat de picior, fara nici un motiv, fara sa maraie si fara sa latre. Pur si simplu, mergeam pe trotuar, a venit pe la spate si m-a muscat. Pe langa muscatura, mi-a rupt pantalonii, dupa care a trebuit sa merg la spital, sa-mi fac antirabic.

Si acum te intreb eu pe tine! Ce vina am avut eu? Ca m-am ales cu o paguba de 100 lei, 3 ore pierdute si o durere de picior, in conditiile in care mergeam pe unde este amenajat sa mearga omul, adica pe trotuar.

De ce un tata a trebuit sa-si ingroape copilul si pe celalalt sa-l duca la psiholog?

De ce toata vara (noapte de noapte) a trebuit sa ma trezesc la 3 dimineata si sa inchid geamurile si usile si sa ma sufoc, ca nu mai suportam latraturile?

De ce sa dea oamenii pagube de zeci de mii de lei, cand lovesc caini cu masina si isi distrug masinile?

De sa coboare Zack in fiecare seara sa-si ia mama din parcare, ca sa nu o manance cainii?

Prietene, nu o sa faca nimeni adaposturi si nu o sa aibe nimeni grija de ei. Deci care este solutia? Eu vreau sa dispara de pe strazi. Daca tu vrei sa faci ceva, incepe sa-i aduni si sa-i duci acasa, sa-i speli, sa le dai de mancare, le faci vaccinuri si noaptea poate ai noroc sa-ti manance doar un picior si sa nu te manance cu totul.

Veniti fratilor cu picioarele pe pamnt!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PaunIonut nu zic ca nu ai dreptate dar cred ca cel mai bine e sa adune cainii noaptea fara ca noi oamenii sa vedem cum i loveste sau cum i sugruma cu "lasourile" alea de gat. Acum sincer crezi ca noi nu am vrea sa dormim vara cu geamul deschis fara sa aud vreun latrat? Crezi ca nu as vrea sa ma plimb prin parc cu bicicleta fara sa ma tot uit in spate sau sa ma astept din 10 in 10 metri sa iasa vreun caine din tufe si sa ma capseze? Iti dai seama ca orice roman ar vrea sa scape de caini dar numai gandul ca vor fi omorati intr-un mod urat ma infioara. o injectie letala fara durere fara sa chinuie e mai bine. dar nu cum se face la noi, le da cu topoare in cap si mai stiu eu ce. Am vazut multi hingheri care nu au pic de mila omoara cainii pe loc in fata oamenilor. Iubitor de animale fiind pentru mine e un soc atunci pe moment. Vreau sa scapam de caini dar am votat pentru NU ca imi este mila de bietele animale

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ i love VOLVO : " ...am votat pentru NU ca imi este mila de bietele animale. "

dar mila de mine sau de sotia mea, muscati si rupti iti este? siii , cum se

impaca milele (nu mile marine) astea intre ele ? sa nu imi zici : ai avut

ghinion, asta e, imi pare rau , ca nu tine , m-am saturat de "limbutii" de genu.

si poti fi sigur ca, stiind cum ne sunt conducatorii din totdeauna, nu numai de

astazi, nu se va rezolva nimic, oricum ai vota, asa ca fii linistit ... hingheri au

fost si pe vremea impuscatului, lumea ii huiduia cand ii vedea pe strazi si mai

mult, ascundeau cainii sau chiar interveneau sa ii scape; se duceau unii si

dadeau bani sa ii scoata si ii eliberau din nou pe strada, milosi, deh ...

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie solutia asta de a culege cateii de pe strada si a-i eutanasia fara a opri adevarata cauza a prezentei lor , e ca si cum m-as apuca sa strang gunoiul aruncat de altii pe jos fara a le atrage atentia in vreun fel, ba chiar incurajandu-i sa continue ca fac eu curat pe banii si timpul meu.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tu vrei sa faci ceva, incepe sa-i aduni si sa-i duci acasa, sa-i speli, sa le dai de mancare, le faci vaccinuri si noaptea poate ai noroc sa-ti manance doar un picior si sa nu te manance cu totul.

Veniti fratilor cu picioarele pe pamnt!

Stai linistit..ca alex a adunat deja de pe strada o faptura muritoare..si a salvat-o.Dar nu asta e ideea acum.Ideea e ca:

Mie solutia asta de a culege cateii de pe strada si a-i eutanasia fara a opri adevarata cauza a prezentei lor , e ca si cum m-as apuca sa strang gunoiul aruncat de altii pe jos fara a le atrage atentia in vreun fel, ba chiar incurajandu-i sa continue ca fac eu curat pe banii si timpul meu.

si apoi...degeaba ii extermina acum, daca or sa apara altii abandonati pe strazi, si dupa ce or sa isi mai umple altii buzunarul..peste cativa ani..ne vom trezi iar ca tre sa facem o exterminare pentru ca..ghici ce..avem prea multi caini vagabonzi.Si nici atunci nu se intrebe nimeni unde au disparut fondurile destinate lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

&daann oricine care se intreaba unde au disparut fondurile , gaseste raspunsul in mai putin de 30 de sec. Ok fondurile au disparut in buzunarele unora ( musca-i-ar cainii) , si ce sa facem ? sa stam sa asteptam alti bani ? si pana se strang alti bani eventual ne cumparam lese cu care sa ne plimbam copiii .

Da'i in mama masii de jigodii , atat dpvd al cainilor cat si al celor ce si-au umplut buzunarele , sa se faca o curatenie generala .

Astfel poate si lumea va fi mai responsabila pe viitor , nu vor mai lasa animalele pe strada , nu le va mai tine pe langa blocuri hranindu-le , si vom intelege si noi romanii ca a calca intr-un rahat nu reprezinta nici un "noroc" ci este un lucru foarte dizgratios ce nu trebuie intalnit intr-un oras european .

Daca si dupa asemenea macel lucrurile vor ajunge in acelasi pct. .... o meritam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vb de normalitate pana la urma, conform sondajului de pana acum multi din noi sunt normali si au votat DA.

In orice tara civilizata cainii gasiti pe strada sunt eutanasiati daca nu primesc un stapan dupa un numar de zile .

Vad ca topicul a degenerat in razboi impotriva maidanezilor sau mai rau, razboi intre iubitorii de caini si cei ce nu iubesc patrupedele .

Eu am fost muscat de 7 caini cand eram mic, s-a intamplat o singura data, au sarit 7 caini pe mine dar am avut noroc si am scapat cu viata, am stat in spital si am primit tratamentul anti-rabic ce nu este foarte placut, cand am mai crescut nu am devenit un fanatic anti-patrupede ci un indiferent, imi sunt indiferente aceste vietati dar cateodata ma deranjaza mizeria pe care o lasa si zgomotul pe care il fac . Astept un Bucuresti curat si fara caini, chiar sunt curios cat mai dureaza pana Bucurestiul o sa fie o capitala fara caini maidanezi .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi de dimineata acelasi caine care mi-a muscat matusa, care era sa muste un copil....a alergat-o pe prietena mea. S-a invatat sa nu mai stea numai in spatele blocului....acum vine si in fata blocului. Si credeti-ma ca are de mers vreo 400 de metrii. A avut noroc ca nu s-a inchis usa la scara, putand sa intre inapoi. Abia astept sa ii curete pe toti...m-am saturat de ei!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, pentru ca orice alta varianta nu a dat rezultat, nicaieri nu doar in Bucuresti.

Oricum in cateva zile va disparea toata "indignarea mediatica" si se va face exact nimic.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA,eutanasiere!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am un maidanez,luat de pe strada de 14 ani ,sta frumos in curte la tara

am o combinatie de bison cu canis sta cu mine in apartament,dar , cind ilduce nevasta afara sa faca caca ,nevasta are la pungi in care aduna rahatul si il pune lla gunoi

nu e greu deloc sa faci treaba asta

pungile sunt gratis--dale de la raionul de legume fucte de la supermarket

Edited by feraru3333
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Categoric DA.

cred ca realizati faptul ca ne lovim de doua probleme

1. Banii furati de cei ce trebuiau sa rezolve problema maidanezilor ar trebui cautati de cei in masura (politie, procuratura, etc). Cei vinovati sa plateasca, cu averea, cu libertatea..(utopie).

2. Strazile trebuie curatate de maidanezi. Nu este normal sa iti fie frica sa iesi din casa. Pet-ul il tii acasa, il ingrijesti, si cel mai important esti responsabil de toate actiunile lui, de la simplul caca pe mijlocul strazii pana la muscatura administrata unei persoane. Si la ora actuala, in situiatia in care am ajuns singura solutie viabila este eutanasia.

PS. In tarile care au o legislatie normala in privinta asta, se eutanasiaza si cainii care au stapan si musca pe cineva. Agresivitatea patrupedelor nu este tolerata sub nici o forma.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca DA!

Am copii si VREAU sa fie in siguranta, macar din punctul asta de vedere.

Inconstientii astia apreciaza mai mult viata unui caine vagabond decat cea a unui om. Hai sa lasam cainii sa conduca tot, ca se pare ca in Romania oricum au prioritate in fata oamenilor.

Tare as vrea sa o vad pe BB si sustinatorii sai inconjurati de cainii care au omorat acel micut fara vina, la cat de dusa e... nici cainilor nu le mai place carnea ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

......

Inconstientii astia apreciaza mai mult viata unui caine vagabond decat cea a unui om.

.....

Sper ca nu ai realizat faptul ca exprimarea asta este cel putin....delicata.In conditiile in care suntem si aici pe forum cativa, 6 cel putin, care nu suntem deacord cu eutanasierea.Din respect pentru ca te cunosc o sa ma opresc aici.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am referit la voi, in mod special, si imi cer scuze daca cineva de aici s-a simtit lezat, ci la cei care duc in panzele albe acest subiect, si nu pe forum ci la un nivel mult mai inalt. Vezi aici vocile gen CUTU-CUTU, si alte asa zise fundatii care nu fac nimic altceva decat sa suga bani, de la noi toti sub o forma sau alta, si sa nu faca nimic in afara de a crea probleme tuturor.

Oricum, ca va place sau nu, alta solutie pentru a trai civilizat, cel putin in tara asta, nu este.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt dintre cei care se implica. Eu am strans pana acum 11 caini de pe strazi/drumuri (si o pisica mica, dar asta e alta poveste). Pentru 4 dintre ei am gasit case in care le e foarte bine. 1 din pacate a murit intr-un accident in propria curte, si astuia ii gasisem loc la o ferma. Cei 6 ramasi sunt inca in grija mea, a familiei mele si a unor vecini iubitori de asemenea de animale - sterilizat/deparazitat/vaccinat/hrana/custi. Ducem in mod regulat hrana la un adapost pentru caini din Satu Mare si ne implicam in proiecte de-ale lor. Acolo, o mana mica de oameni inimosi au reusit sa stranga peste 500 de caini de pe strazi, sa le asigure conditii decente de viata, sa le asigure hrana, vaccinuri, medicamente, medici. Au reusit sa convinga autoritatile locale ca eutanasierea cu ghioaga (care se practica la Satu Mare) nu este acceptabila. Au reusit sa implice si alti iubitori de animale si fiecare da ce are - cativa lei, un sac de mancare, cateva ore din timpul lor liber, carpe, scanduri vechi care zaceau prin curte sau alte materiale de constructii, obiecte de prin casa de care nu mai au nevoie si care au fost donate si ulterior vandute intr-un fel de targ de vechituri. Niciun caine nu e omorat, doar celor foarte bolnavi si care nu mai pot fi salvati le sunt curmate suferintele... Doar o mana de oameni, toti voluntari, au reusit sa faca asta. Deci se poate... NU, NU sunt de acord cu eutanasierea in masa a zeci sau sute de mii de animale fara stapan. Este o lasitate, este o lipsa de asumare a responsabilitatii in fata unei probleme pe care noi am creat-o si pe care n-am fost in stare sa o gestionam. Putem sa discutam ani de zile - cine trebuia sa faca ceva si n-a facut, cine-a luat banii, etc. Partea cea mai dureroasa e ca si acest macel o sa coste enorm de mult si cel mai probabil aceiasi indivizi care au luat banii fara sa faca nimic vor fi cei care isi vor ingrasa si mai mult conturile... Si banii mei vor contribui la asta...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Behu, normal ca se poate dar trebuie sa vrem asta. Dar noi nu vrem atata timp cat in timpul liber prefer sa ragai mici si bere in loc sa ajut un animal. Sa luam exemplu de la americani? S.P.C.A (protectia animalelor) care sunt sute de voluntari inclusiv medici veterinari voluntari. Sa luam exemplu de la nemti? care au in orice oras centre de primire animale si la fel voluntari gramada? In alte tari nu totul se rezuma la "hai sa macelarim si gata, avem liniste. Noi nu luam exemplu si nu ne place sa ne asumam raspunderea pentru nimic. Oricum subiectul si comentariile au aprins putin spiritele intre noi dar eu cred ca in viata asta trebuie sa si ajutam, nu doar sa fim ajutati. Animalele nu au ajutor din partea nimanui tocmai de asta ne au pe noi.

P.S. Imi sustin parerea si tin sa precizez ca nu am facut aluzie la nimeni din cei care-si spun parerea pe aest topic.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-a spus nimeni că la noi sunt sau vor fi interzişi voluntarii. Tocmai pentru a salva animalele de la eutanasie au apărut atâţia voluntari, acolo unde se practică eutanasia. De aia nu sunt atâţia, la noi. Pentru că nu au de la ce să salveze animalele. Dacă se va recurge la stamping-out, probabil se vor înmulţi şi voluntarii şi acţiunile acestora. Nu-i va opri nimeni.

În altă ordine de idei, este o dovadă de răutate să doreşti moartea unui animal, însă e de-a dreptul atroce să doreşti moartea unui om, aşa că vă rog frumos abţineţi-vă de la astfel de sugestii, chiar făcute sub formă de glumă. Şi vă rog să nu ajungeţi, din cauza acestei rugăminţi, la concluzia eronată că aş fi "cu conducerea", pentru că nu e aşa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

......................

Pentru porcii, puii, vacile si restul animalalelor care sunt "omorate" zilnic, nu zice nimeni nimic, ca alea ajung in stomac si atunci se aplica lantul trofic. Daca se transformau cumva, cainii in porci si umblau liberi pe strazi, in 2 zile nu mai ramanea nimic. Eram toti niste criminali si alergam cu topoarele pe strazi, era o mare veselie in Bucuresti, sfaraiau gratarele si urlau manelele.

Asa ca, hai sa lasam egoismul deoparte si sa fim realisti!

Sau ar mai fi o posibilitate. Sa dea astia o lege, sa opreasca la fiecare locuitor in parte cate 10% din venituri, sa aibe sa ingrijeasca cainii, sa vad atunci cine ar fi de acord sa munceasca 2 zile, ca sa dea de mancare la caini.

Sunt absolut deacord cu tine. Dar probabil cei mai sensibili nu consuma nici carne tocmai din cauza ca animalele trebuiesc sacrificate si probabil peste vreo 50 de ani sensibilitatea lor va evolua atit de mult incat nu vor mai consuma nici plante pt ca si alea au viata si daca ar avea gura ar zbiera si ele la taiere :D si ar manca numai oua si lapte vor prospera firmele cu canalizari :D :D :D

Eu zic mai bine sa-i adunam pe toti si sa-i trimitem in Coreea de sud ca aia ii papa :D macar nu mor degeaba cainii :D si mai facem si un ban.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai vedea conditiile de crestere a animalelor, halul in care sunt "sacrificate", risipa care se face si poluarea produsa de industria asta, cat si toate bolile pe care le declanseaza, ai prefera si tu sa mananci plante. Sau pamant, daca esti mai sensibil. Ca lapte nu-ti doresc nici tie sa bei.

Si daca trimitem cainii in Coreea de sud, nu vrei sa mergi si tu in Papa Noua Guinee? Cred ca ai fi pe gustul unor triburi de pe acolo :tongue3:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@larahau am pus-o

@Alex44 daca platesti biletul de avion + + + + pina la mincatori de oameni ma duc. poate i-mi plac :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi dai un AK47 si adresa ma duc. A am uitat...si un XC70 sa dau o tura cu bagaboantili :D

Nu inteleg de ce te simti ofensat nu ti-a zis nimeni nimic expres...

@feraru - eu aduc lemnele tu adu chibritele, cazan au ei din cate am vorbit la telefon :D

Edited by larahau
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai vedea conditiile de crestere a animalelor, halul in care sunt "sacrificate", risipa care se face si poluarea produsa de industria asta, cat si toate bolile pe care le declanseaza, ai prefera si tu sa mananci plante. Sau pamant, daca esti mai sensibil. Ca lapte nu-ti doresc nici tie sa bei.

[...]

O parte din dezavantajele vieţii în epoca modernă. Preferi o eviscerare în somn în timpul unei invazii a tătarilor? O tuberculoză? Un sifilis? O ciumă bubonică? ;D

... evident, într-o atmosferă complet nepoluată şi cu alimente 100% "eco".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now