Ardeleanu Marius Iulian

caseta directie

80 posts in this topic

volvo s60 d5 2003 am inceput sa pierd ulei la caseta directie m-am dus la un service in galati si mi-au zis ca ma costa 850 ron sa o reconditioneze toate bune si frumoase la 500km am pierdut tot uleiul intr-un sens giratoriu si m-am intors la service si dupa 2 zile mi-au dat bani inapoi ca nu o pot face , am venit la bucuresti la AUTOESTET am dat 2780 ron mi-au schimbat caseta si mi-au zis ca masina functioneaza perfect dupa 1000km sa intamplat la fel m-am intors la ei si mi-au zis ca de fapt e pompa de servo mi-au schimbat caseta si m-am dus la geometrie si mi-au zis ca nu pot face geometria din cauza ca caseta este prost montata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi?

Ce ne întrebi, de fapt, fără măcar să ne saluţi?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si in Braila service-uri si mecanici priceputi,trebuie doar sa ii cauti putin.

Vorba lui Heimdallr: Ce intrebi/cauti?

Salut si tie! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intreb daca Guagalu functioneaza si la Braila ? Paule merge mah nene la tine ?

La o simpla cautare pe guagal a cuvantului AUTOESTET se gasea adevarul. E simplu .

Atata timp cat zeci de persoane se plang online de o firma tre sa existe un sambure de adevar .

Am mai spus si o repet, cine vrea sa repare o caseta de directie sa mearga la Trami Targoviste .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, şi eu recomand Trami. Îl cunosc personal pe domnul Traian, este un om şi un profesionist deosebit, la fel şi service-ul cu care colaborează.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho si ce merge...ma "gugalesc" zilnic :)

Eu sunt convins de asa numitele service-uri cu mare tam-tam,publicitate si sedii de sute de mii de €... My 2 cents...

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

in primul rand scuze ca nu am salutat :(, am relatat asa repede ce am patit . am dus masina la un alt service si mi-au gasit problema mi-au montat o caseta mai mare pe masina , acum nu imi ramane decat sa-mi cumpar o alta caseta si sa vad cum rezolv problema cu cei de la AUTOESTET, va salut si imi cer scuze inca odata dar eram plin de nervi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică cu cremalieră mai lungă cu vreo 2 cm şi nu mai încap bieletele în capetele de bară?

Se poate tăia din bielete câte 1 cm din fiecare, astfel încât să ai cam o spiră şi jumătate pe fiecare parte, pentru reglaj.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii va afecta directia ,o caseta ce are cremaliera mai lunga decit cea originala.In sensul ca ,bieleta va fi solicitata cind rotile se bracheaza maxim.Ramine de calculat cu cit este cremaliera mai lunga si implicit sa vada ce unghi de "flexare " are capatul de bieleta ,cit de mult se mareste fata de original. In fine ,mai bine schimba cu ce trebuie si este inchisa treaba. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este cu atât de mult mai lungă, încât să-i afecteze bieletele. E posibil ce spui tu, dar eu am făcut ce am descris mai sus (casetă ZF, de XC90 2003) montată pe V70 2004 (sistem de direcţie ZF). E drept, sistemul lui e SMI, însă dimensiunele cadrului motor şi ale bieletelor şi capetelor de bară sunt aceleaşi şi e drept că am mers aşa doar vreo 20000 km, că s-a ivit ocazia să o pun la loc pe cea originală, dar bieletele (Sidem) au fost în stare perfectă, când le-am dat jos.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina trosnea , imi era frica sa conduc ,nu am putut face geometria bieletele erau deschise la maxim. am luat caseta sh de s60 d5 200euro o montez si pe urma sa vad cum pot recupera banii, daca pot:(

sa va zic ca mi-au facut geometria cu o funie si ca mecanicul de acolo mi-a zis ca dupa urechea lui am o valva de la pompa de servo care se blocheaza din cand in cand si imi curge uleiul pe la simering . nici 800 km nu am mers cu masina de cand mi-au pus caseta prima oara si m-am intors la garantie si mi-au pus caseta mai mare si a inceput sa gaseasca motiv pompa pt a nu-mi mai da garantiie

Edited by Ardeleanu Marius Iulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina trosnea , imi era frica sa conduc ,nu am putut face geometria bieletele erau deschise la maxim. am luat caseta sh de s60 d5 200euro o montez si pe urma sa vad cum pot recupera banii, daca pot:(

sa va zic ca mi-au facut geometria cu o funie si ca mecanicul de acolo mi-a zis ca dupa urechea lui am o valva de la pompa de servo care se blocheaza din cand in cand si imi curge uleiul pe la simering . nici 800 km nu am mers cu masina de cand mi-au pus caseta prima oara si m-am intors la garantie si mi-au pus caseta mai mare si a inceput sa gaseasca motiv pompa pt a nu-mi mai da garantiie

Offtopic..Doar atit vreau sa comentez si fara suparare.

Cauta ,informeaza-te ce si cum pe viitor si sa stii ca nu toti laudatii fac si treaba buna.Chestii de suprafata cu schimbat distributie ,consumabile, 3 bucse ,o bascula sau 2 amortizoare ti le face oricine ,dar asta nu inseamna ca este mecanic priceput.Mecanicii care mai cunosc ,mult peste media tuturor sint cei ce au lucrat la reprez. si le-a si placut meseria,si sint trecuti de 40-45 de ani.Nu fac pledoarie pt. astia mai "bosorogi" insa este lipsa acuta de meseriasi in rindul celor sub 30 de ani cind vine vorba de mecanica iar la electrica , ma abtin.

Foarte multi din cei ce va cumparati masini Sh si nu cunoasteti macar un mic abc despre auto ,sinteti fraieriti ,pacaliti la greu fie prin unele service-uri sau la service colt de strada.

In general vorbind ,recomandarile ajuta mult sa poti avea o masina bine pusa la punct ,platind si pe masura bineinteles.Insa daca vrei cirpeala ,cirpeala ti se va face.

On topic..

Sper sa iti pui masina pe picioare ca este necesara o directie sigura ,pt tine si ceilalti.

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu m-am dus la service-ul respectiv pt ca era mai ieftin si pentru ca am vz ca era autorrizat r.a.r , mi-a zis ca se trimit casetele in germania la reconditionat si am pus botul:)) mai nou am aflat ca mai are 16 procese

dar am inteles ca nu e nimeni autorizat r.a.r pt caseta directii, e adevarat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poti spune si mie cum se numeste service-ul respectiv,ca sa stiu sa feresc si alte persoane de el,nu de alta..

Apoi vorbind si eu cu diverse persoane,am auzit ca geometria facuta la sfoara ar fi cea mai precisa care se face...o fi adevarat sau nu...???

Succes in rezolvarea problemei!

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice activitate ce tine de intretinerea si reparatia unui autoturism ,camion ,etc SE aproba de catre RAR iar service-ul poate da garantie pe lucrare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am fost sfatuit sa merg la "un service" din Bucuresti pentru repararea sau schimbarea casetei de directie. Am mers acolo, mai mult de curiozitate, dar nu am apelat la ei, vazand ca ma costa aproape la fel ca la reprezentanta. In final, am schimbat caseta la Primus Auto si sunt foarte multumit de lucrare. Caci au inlocuit si piesele auxiliare care erau uzate, astfel incat, acum masina merge ca noua. Daca o reparam, asa cum m-au indemnat la primul service vizitat, ma puteam trezi cu aceeasi problema dupa o luna-doua sau trei. Asta e o solutie doar pentru "baietii destepti" care apoi vand masina, sa scape cat mai repede si mai ieftin de troaca. Ori, la mine nu e cazul.

Deci, asa cum am mai procedat si pe alte subiecte, postez aici numarul de kilometri si data la care am inlocuit caseta cu una originala, sa vedem cat rezista. Promit sa scriu aici daca se mai strica vreodata, cat tin eu masina asta. Deci, inlocuire caseta de directie la 97.000 de km. si zece ani ( august 2013).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca postezi si pretul ar fi super . :D

@Marius Iulian, ai spus numele firmei unde ai reconditionat caseta, ai spus ca ai fost la AUTOESTET .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, sa o stapanesti sanatos ...........si sa mai ocolesti gropile sa nu iei 5 din 3 ca mine . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Si eu imi doresc asta. Oricum, fac progrese la acest capitol. Se pare ca vine cu experienta si numarul mare de kilometri. Am vazut soferi profesionisti care ocoleau gropi apropae imposibil de ocolit.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipul asta de gropi se numesc 1 in 3 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am inlocuit caseta cu una buna , cea montata de Autoestet era cu 2 cm mai lunga , au uitat sa-mi stranga cadru de la motor , mi-au facut geometria cu ata, seful de acolo ma jignit dar am raspuns frumos si civilizat chiar daca nu o sa-mi recuperez paguba facuta de nenorocitul asta, cred ca a facut cu buna stiinta tot ,sper ca in viata asta sa ma intalnesc fata-n fata cu el cum mi-a zis telefonic ca daca eram fata -n fata imi arata el mie ce pateam si punea el punctul pe iiiiiiii.

Inlocuitul casetei la Autoestet cu caseta mea la schimb +manopera = 2780 ron +plus 2 drumuri braila -bucuresti+ 10 zile in bucuresti

am uitat sa zic ca am inlocuit pivot si opritor directie care sau rupt din cauza casetei mai lungi:(, oricum ii doresc multa sanatate mecanicului care a uitat sa-mi stranga cadru si care dupa urechea lui fina de altfel auzea o supapa care din cand in cand nu functiona si baga multa presiune in caseta :))))) probabil din cauza asta sa si marit caseta a avut mult lichid:))))

am inteles ca sunt a 17 a persoana care l-a reclamat Autoestet la o.p.c :)))) service este vedeta , mi-au pus o caseta de 1115mm in loc de 1092mm , daca nu rezolv nimic imi ramane sa vand caseta de 1115 mai departe :( va salut pe toti si sper sa nu aveti probleme de genul asta :) volvo for life!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-aveau cum să se rupă pivotul şi limitatorul de bracaj din cauza lungimii cremalierei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now