Salman

Inlocuire heater !

23 posts in this topic

Cine a inlocuit sau cunoaste modul de inlocuire al caloriferului de interior la S80? Am gasit pentru alte modele doar S80 nu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E la fel ca la S60, V70, etc .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma speriasem ca trebuie sa dau tot bordul jos :) era chiar culmea ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se da jos plansa de bord dar e ceva de munca pt ca nu prea e loc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aruncat o privire azi la calorifer si cam ciudata situatia.Nu pare sa aiba acelasi mod ca la V70 si partea nasoala este ca cred ca ar trebui daca coloana de directie jos pentru ai face loc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat la S80 si nu a trebuit sa dau nici o coloana de directie jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sefu ,cateva randuri ca pentru necunoscatori :downtown: .Nu vad cum altfel deoarece carcasa de plastic in care vine prins nu cred ca are loc la la v70 s-o scoti .Iar el pare sa se scoata al naibii de usor desfaci surubul si il tragi afara ,dar na ,nu are loc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se trage numai caloriferul afara si are loc, cu greu .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La aceasta operatie pasii sunt urmatorii:

-se desface surubul (tortz)de prindere ;

-se pune un sac menajer pt. a se scurge lichidul de racire;

-se desfac clemele de fixare ale conductelor de calorifer;

-se stramba cu grija tevile ,suficient pt. a face loc caloriferului;

-se desface intrerupatorul lampilor de frana (pt. a avea mai mult loc);

-si bratul mobil ce ghideaza inchidere clapetelor de la climatizare; ATENTIE A NU SE RUPE CAPETELE DE PLASTIC!!!

-se trage usor de calorifer si se inclina catre in jos (atentie caci se va scurge apa din el ramasa);

Necesita oringuri noi ,vaselina sau spray ulei pt. a intra mai usor oringurile de la calorifer.

Succes ,operatia dureaza 30 - 45 de min,in functie de cat de dibaci esti .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laur, ai gasit schema de demontat caloriferul? Daca da, bravo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ,nu am gasit-o .Am mers pe intuitie si am rupt,bratul de deschidere al aerisirilor .La sofer baga rece la pasager cald :( .Iar am de munca ,partea frumoasa este ca stau cu dansa in sus :) ,partea nasoala unde comand eu bratul ala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune o poza cu bratul rupt! Pana gasesti altul asta nu merge reparat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat ,are capetele din plastic si nu a tinut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai nene.... cum repari tu una si strici alta :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta,asa cum mai faci si tu :smile: .Dar gata am cumparat piesa si sambata o montez ,impreuna cu Hu801 exact cum ti-am spus!

In caz de o pateste cineva ,baga rece (depinde pe ce este blocat )la sofer si la pasager cum reglezi tu .Este furca sau motorasul !

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, am si eu aceeasi problema, m-am uitat azi si de undeva dinspre mijlocul caloriferului sau partea dreapta(cum stai la volan) este scurgere de antigel, problema care ma dispera este ca se abureste parbrizul de la vapori de antigel trebuie sa-l sterg foarte des, saptamana asta n-am timp sa il fac dar pe sambata sau duminica vreau sa ma apuc.

- O intrebare de baraj, cum se numesc oringurile astea in engleza daca stie cineva, am cautat pe vreo 5 dictionare on-line si imi zice ca nu exista cuvantul. Intreb asta pentru ca eu stau in Uk si trebuie sa imi cumpar de aici.

- Salman cum ai scurs antigelul? Cumva dupa ce ai desfacut clemele de la tevi lai lasat sa curga pe acolo pe la tevi?

- Spuneai mai sus ca desfaci surubul(tortz) unde este, la care te referi?

- In partea opusa tevilor caloriferului mai este vreo prindere ceva sau alte oringuri pe acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai d unde crezi ca ii vine denumirea de oring?

O-ring, also known as a packing, or a toric joint, is a mechanical gasket in the shape of a torus; it is a loop of elastomer with a round cross-section, designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal at the interface.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, am si eu aceeasi problema, m-am uitat azi si de undeva dinspre mijlocul caloriferului sau partea dreapta(cum stai la volan) este scurgere de antigel, problema care ma dispera este ca se abureste parbrizul de la vapori de antigel trebuie sa-l sterg foarte des, saptamana asta n-am timp sa il fac dar pe sambata sau duminica vreau sa ma apuc.

- O intrebare de baraj, cum se numesc oringurile astea in engleza daca stie cineva, am cautat pe vreo 5 dictionare on-line si imi zice ca nu exista cuvantul. Intreb asta pentru ca eu stau in Uk si trebuie sa imi cumpar de aici.

- Salman cum ai scurs antigelul? Cumva dupa ce ai desfacut clemele de la tevi lai lasat sa curga pe acolo pe la tevi?

- Spuneai mai sus ca desfaci surubul(tortz) unde este, la care te referi?

- In partea opusa tevilor caloriferului mai este vreo prindere ceva sau alte oringuri pe acolo?

Salut, eu avem o problema similara, dar ca nu imi dadeam seama ca cum se zice la Oring in limba romana cand am fost la service in Romania si tot ii explicam la mecanic ca garnitura in forma de O / inel la care raspunsul mecanicului era Oring :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salman

mai esti prin zona?

Da, e in Danemarca :)), o sa vina de sarbatori in tara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e in Danemarca :)), o sa vina de sarbatori in tara

Buna seara,

daca este vorba desre mine, da inca sunt in Zona :)) si stau acasa de sarbatori ;) cu familia: micuta si sotia.

Edited by gfieraru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

daca este vorba desre mine, da inca sunt in Zona :smile:) si stau acasa de sarbatori ;) cu familia: micuta si sotia.

Nu...era vorba de Salman, initiatorul topicului, care chiar este in Danemarca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now