wug

Coming home Leaving home cum functioneaza la S80

5 posts in this topic

Salutare,

Am cautat si aflat pe alte forumuri despre aceasta functie. La modelul meu am lumini sub oglinzi insa niciodata nu se aprindeau cand deschideam masina din telecomanda. Binenteles, vorbesc pe timpul noptii. Singura varianta de a aprinde pozitiile era sa deschid portbagajul. Asadar, pentru a putea folosi functia in care masina aprinde pozitia si luminile de sub oglinzi este prin apasarea in prealabil a butonului cu simbolul becului de pe telecomanda, dupa care pe cel care deschide masina. Sincer, nu cunosc motivul pentru care trebuie sa apas pe doua butoane sa faca acelasi lucru pe care orice alt fabricant care ofera optiunea o face doar prin apasarea tastei deschis. Nu mai spun care, cunoasteti voi.

Nimeni nu a stiut sa explice, dar poate exista totusi pe acest forum o explicatie viabila.

Edited by wug

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot la fel fac .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine functioneaza doar cu butonul cu bec, tinut apasat mai mult timp (vreo 2-3 secunde, daca retin bine). MY2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma scuzati ca am inviat acest topic,dar vad ca nu a primit niciun raspuns just.Il urmaresc de ceva timp,dar forum-ul nu m-a acceptat o lunga perioada de timp si aveam probleme cu LogIn-ul de fecare data cerandu-mi parola noua.

Dat fiind faptul ca telecomanda functioneaza de la o distanta suficient de mare,poti aprinde pozitiile si luminile de ''baltoaca" aka puddle lights,fara a descuia masina.La nivel de Romania,nu te poti baza ca o descui si pana ajungi la ea,nu iti va umbla careva ptin torpedou.Eu spre exemplu am folosit functia aceasta in vacanta,cand am parcat masina la vreo 100m in bezna si din cand in cand aprindeam pozitiile,doar sa ma asigur ca este acolo.Cat despre functia leaving home,inainte de a iesi din masina,tragi de maneta de semnalizare spre scaun sofer,si luminile,inclusiv faza scurta va sta aprinsa intr-un interval setat in prealabil din meniul masinii la sectiunea Settings->Car->Lock/Unlock

Ar fi util daca si s80-ul ar avea functia de iluminat parcare pe marginea drumului,in care pui maneta de semnalizare sus sau jos,iar pozitia fata si spate stanga sau drteapta, ramane aprinsa.Precum grupul VAG si BMW

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau la MB e la fel si e direct din blocul de lumini . 

In materie de iluminare utila Volvo este in urma oricui, pana si la Pejo se aprind farurile si becurile din oglinzi cand descui masina pt a vedea in jurul masinii . 

Oricum se poate pune can extender si se cam rezolva multe din neajunsuri . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now