soryn

440 automat spre manual

22 posts in this topic

am hotarat sa-mi dovedesc curajul de a schimba cutia mea automata(evident cazuta)cu una manuala. sper la sfarsit sa o dovedesc :hello2: :hello2: :hello2: . ceva poze,la cerere pun mai multe :hello:

post-358-0-01197500-1381248527_thumb.jpg

post-358-0-33866300-1381248580_thumb.jpg

post-358-0-47932300-1381248609_thumb.jpg

post-358-0-73223300-1381248639_thumb.jpg

post-358-0-72084900-1381248655_thumb.jpg

post-358-0-83097100-1381248671_thumb.jpg

post-358-0-19736100-1381248696_thumb.jpg

post-358-0-95445500-1381248721_thumb.jpg

post-358-0-83970700-1381248733_thumb.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta cu transplantul! In ce stadiu se afla lucrarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nene, tot respectul! Ai o adevarata "orgie" tehnica in curte. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta cu transplantul! In ce stadiu se afla lucrarea?

ms mult :thumright: sunt la partea de demontare momentan,dar sunt multe de schimbat.

Edited by soryn
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am sa fac la sfarsit,eu nu am gasit mai nimic sa ma ajute. dar o rezolv eu usor usor :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mult succes!

Chiar nu ai gasit nici o cutie din toate modelele alea la care s-a mai folosit?

Vezi ca e un link pe undeva, original de pe volvoforums.org.uk, cum se face procedura asta la 850. Ti-ar putea fi de folos.

Spor

P.S. In afara de ce gasesti scris pe acolo, vezi ca trebuie sa schimbi si bratul de pe stanga, care e de studiat daca mai pica la gaura... nu mai tin minte exact.

...E de lucru. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vazut ady link-ul la 850,mare lucru nu ma ajuta. despre brat stiu. dar trebuie sa iau si cadrul motor cu brate cu tot de pe a lui luk pt ca tamponul din stanga fata nu se potriveste pe cadru de la automata. in rest m-am chinuit mult de tot la pedalier,unde este stramt rau :smile: . ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la pedale e nasol de tot, ca-s si sus si afundate. Tin minte cand mi s-a desfacut cablul de la pedala de acceleratie... m-am contorsionat prin toata masina, cred ca si in cap am stat pana mi-am gasit o pozitie, din care, la final am iesit ca rama. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la pedale e nasol de tot, ca-s si sus si afundate. Tin minte cand mi s-a desfacut cablul de la pedala de acceleratie... m-am contorsionat prin toata masina, cred ca si in cap am stat pana mi-am gasit o pozitie, din care, la final am iesit ca rama. :smile:

te cred :smile: a fost greu la consola centrala pe care vin pedalele (aia cu 4 suruburi pe servo frana), am tras de conducte mult rau de am zis ca se rup.iar la ambreiaj,sa-ti bati copii :smile: . apropo,am luat majoritatea manualelor pe care le-ai postat si nu am gasit deloc cum sa trag distributia la punct. ma ajutat si midnight caller cu o schita, dar arata doar cum vine cureaua si rolele. vadis nu am ,doar daca ai ceva mai detaliat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da 20 F . doar cand ai timp. eu stiu practic sa pun distributia,dar e bine si teoretic (sa fiu 100%). ms mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ajuta asa ceva?

e buna maestre. ms mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

am desfacut cutia manuala de pe masina lui luk ,pt ca am gasit multe ace pe partea stanga unde am scos planetara. ideea este de unde mama naibi sunt ? :confused2: mai grav este ca am 2 pinioane ciupite bine de tot si nuj ce sa fac. nu sunt de la sincroane(de unde oare?). pun si poze

am rezolvat in scurt timp,sunt ace de planetara. se poate de la una veche

post-358-0-52401900-1381505764_thumb.jpg

post-358-0-32745900-1381505782_thumb.jpg

post-358-0-32578200-1381505794_thumb.jpg

post-358-0-32930300-1381505802_thumb.jpg

post-358-0-19856200-1381505808_thumb.jpg

post-358-0-39589500-1381508404_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu poza 3 si 4 mergi fara probleme mult si bine, poza 5 nu e prea clara si din cate se vade nu arata prea bine, ar cam trebui schimbat pinionul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu poza 3 si 4 mergi fara probleme mult si bine, poza 5 nu e prea clara si din cate se vade nu arata prea bine, ar cam trebui schimbat pinionul.

Cu poza 3 si 4 mergi fara probleme mult si bine, poza 5 nu e prea clara si din cate se vade nu arata prea bine, ar cam trebui schimbat pinionul.

da,nu prea este clara poza.in poza 5 prezinta doar ciupituri mici de la porcariile alea de ace infecte,eu zic ca merge avand in vedere ca are nici un dinte complet sarit. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,nu prea este clara poza.in poza 5 prezinta doar ciupituri mici de la porcariile alea de ace infecte,eu zic ca merge avand in vedere ca are nici un dinte complet sarit. :smile:

Este compromisa cutia ,o sa iti fluiere iar apoi in sarcina ,cine stie cum o sa fortezi vreodata ,folosesti masina (cutia), va ceda alta bucata si acel dinte spart acum ,partial.Daca ajungi sa crezi ca trebuie sa ti se rupa un dinte la o dintata din cutie pina sa arunci pinion ori cutia ,atunci dai bataie cu facut desfacut. :smile:

Nici la banalele "cazane" 1300 nu se mergea asa.In fine tu stii cel mai bine ce iti doresti.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Soryn,

Dupa cum arat pinioanele nu merita efortul..

Cementarea e sarita la pinioane si dintii pot ceda oricand.

Ai mers cu masina cu aceasta cutie pe ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este compromisa cutia ,o sa iti fluiere iar apoi in sarcina ,cine stie cum o sa fortezi vreodata ,folosesti masina (cutia), va ceda alta bucata si acel dinte spart acum ,partial.Daca ajungi sa crezi ca trebuie sa ti se rupa un dinte la o dintata din cutie pina sa arunci pinion ori cutia ,atunci dai bataie cu facut desfacut. :smile:

Nici la banalele "cazane" 1300 nu se mergea asa.In fine tu stii cel mai bine ce iti doresti.

stiu ca este compromisa cutia si poate fluiera, dar pana la urma daca o puneam asa nu era compromisa? norocul meu este ca am vazut la planetara din stanga acele alea si aproape ca o puneam pe masina,asa ca am desfacut cutia (curatat,degresat,acele scoase si asamblata). masina functioneaza doar in bucuresti,merge doar sotia cu ea (servici-casa),cand cade cumparam alta :smile:. ms mult

Salut Soryn,

Dupa cum arat pinioanele nu merita efortul..

Cementarea e sarita la pinioane si dintii pot ceda oricand.

Ai mers cu masina cu aceasta cutie pe ea?

cutia este de pe masina lui LUK viorel, am sa o pun asa si asta este. ms :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

cutia a cazut ,era de asteptat. ma ajutat transporter cu alta cutie care functioneaza perfect, km multii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now