Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Salut baieti si fete,

Propun acest topic unde sa putem adresa intrebari si nu numai legat de piese si accesorii pentru masinile noastre!

Incep eu ;D ;D ;D:

Mi-am cumparat doua tripode pentru planetare si vreau sa stiu :

1 - care este cea mai buna vaselina pentru tripode si rulmenti? Eu stiam ca vaselina grafitata ar fii cea mai buna, dar parerile sunt impartite!

2 - ce cantitate de vaselina se pune in burduful planetarei dinspre cutie (unde sta tripoda)?

Multumesc anticipat!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu detin un escavator caterpillar care are o groaza de gresoare. ptr ca la un moment dat a trebuit sa le gresez, ne stiind ce fel de vaselina sa folosesc, am cautat un distribuitor care mi-a recomandat aceasta marca: http://www.metabond-technology.ro/produse+vaseline-metabond.html pe care o foloses ce ceva vreme buna si sunt foarte multumit. De retinut este ca mie mi-au trimis si un catalog cu ceva caracteristici la fiecare produs in parte de ex temperatura de lucru, orele de functionare, turatia maxima, etc etc. Cat despre cantiatea de vaselina din burduf eu nu cred ca ar fi o masura exacta, deoarece vaselina daca este de exemplu mai multa de stricat nu are ce strica sub nici o forma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci minulescu pentru raspuns!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 850 astea sunt cantitatile de vaselina la planetare:

burduf exterior, non turbo, aut. + man.:........80 g

burduf exterior turbo, aut. + man.:.......120 g

burduf interior man. 120 g

burduf interior, aut.:......190 g

Zi ce model ai si pot sa caut in VADIS daca e trecut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zi ce model ai si pot sa caut in VADIS daca e trecut

Salut Cristi,

ARO-ul este un xc90 diesel, 2003 an fabricatie, 120kw/163 cai, cutie automata AW55-51 SN.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am gasit nimic legat de cantitate. La procedura de reparatie scrie doar ca se foloseste initial jumatate din cantitatea de vaselina si restul cand o asamblezi definitiv . Se mai gasteste doar numarul OE pentru kitul de reparatie a burdufului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am gasit nimic legat de cantitate. La procedura de reparatie scrie doar ca se foloseste initial jumatate din cantitatea de vaselina si restul cand o asamblezi definitiv . Se mai gasteste doar numarul OE pentru kitul de reparatie a burdufului...

Merci Cristi! Mai astept :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta intrebare: butoanele incalzire scaune, dezaburire luneta si dezaburire parbriz trebuie sa fie luminate? Aseara am observat acest aspect si sunt curios. Cand le apas se aprind ledurile!

post-1775-0-29454200-1384077425_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites
O alta intrebare: butoanele incalzire scaune, dezaburire luneta si dezaburire parbriz trebuie sa fie luminate? Aseara am observat acest aspect si sunt curios. Cand le apas se aprind ledurile!

Sunt luminate doar cand sunt in functiune! Scaunele sunt portocalii, luneta portocaliu, parbriz verde!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt luminate doar cand sunt in functiune! Scaunele sunt portocalii, luneta portocaliu, parbriz verde!

Asta am spus si eu! Dar nu trebuiau luminate simbolurile de pe butoane? Cand sunt in functiune ledurile sunt aprinse!

Share this post


Link to post
Share on other sites

la v40 meu sunt illuminate

si la tine trebuie sa fie :)

uite aici :

Share this post


Link to post
Share on other sites

la v40 meu sunt illuminate

si la tine trebuie sa fie :smile:

Merci! Am cautat si am gasit o poza cu fata panoului scoasa! Butoanele sunt iluminate :D, drept urmare becul este ars!

post-1775-0-03719700-1384094251_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Care aveti, care puteti sa-mi imprumutati un cleste pentru strans colierele planetarelor? Dau un cico :D!

post-1775-0-95206300-1384882703_thumb.jp

post-1775-0-47051800-1384882704_thumb.jp

post-1775-0-95916700-1384882704_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu foloseam un cleste de cuie sau un sfic...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor!

De vreo saptamana nu imi mai merge telecomanda masinii, bateria este buna.Mentionez ca nu am trantit-o sau chestii de genul.

Are vreo siguranta pe undeva, unde as putea sa ma uit?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu foloseam un cleste de cuie sau un sfic...

Pipal, nu este indicat! Mi-a spus si Vadim sa incerc dar nu iese bine! Cititi topicul: http://vwforum.promotor.ro/topic/67913-schimbat-burdufuri-planetare-cu-probleme/page-3

Salutare tuturor!

De vreo saptamana nu imi mai merge telecomanda masinii, bateria este buna.Mentionez ca nu am trantit-o sau chestii de genul.

Paule, ai doar o singura telecomanda? Nici o miscare la orice buton apesi? Daca ai doar una, desfa-o si curata placa cu alcool izopropilic sau spirt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pui burduful de dimensiunea care trebuie, poti sa il strangi si cu soricei de plastic.

Eu am avut asa ceva, fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor!

De vreo saptamana nu imi mai merge telecomanda masinii, bateria este buna.Mentionez ca nu am trantit-o sau chestii de genul.

Are vreo siguranta pe undeva, unde as putea sa ma uit?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Desfa-o si curata placa cu alcool izopropilic sau mergi la un service de electronica.

Stie cineva un cod pentru bec urile de la "dezaburire luneta,clima,recirculare aer".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pui burduful de dimensiunea care trebuie, poti sa il strangi si cu soricei de plastic.

Eu am avut asa ceva, fara probleme.

Adi, nu umblu la burdufuri! Ca sa iasa treba buna, ma sacrific si cumpar un cleste pentru coliere ;D ;D ;D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa iasa treba buna, ma sacrific si cumpar un cleste pentru coliere ;D ;D ;D!!!

Gata, am cumparat si clestele (unul profi apropo ;D ;D ;D), mi-am ridicat colierele (merci Gyuri :hello: :hello: :hello: ) si debia astept sa-mi montez tripodele!!!

http://www.bgstechnic.com/products/detail/5905

post-1775-0-13229100-1384974418_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Q:

Buna seara,

Vreau sa fac schimbul de ulei, de la o marca la alta (Mobil 1 -> Motul) si vroiam sa va intreb cum ar fi mai bine;

1. Sa folosesc o solutie pe baza de detergent care ("cica") spala motorul? Ceva de genul http://www.eco-metab...ul/metabond-cl/

sau

2. Sa cumpar 2l de ulei+filtru ulei, sa-l pun in motor dupa care sa ma plimb 20-30km si sa-l dau afara dupa care sa fac schimbul normal?

Multumesc :thumright:

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, nu da banii pe prostii!!! Scoate uleiul vechi si pune-l pe cel nou!!! Eu asa as face!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now