Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Cunosc destui care nu stiu exact. Scuze, nu asta a fost intentia.

Mai ades daca stii clar ce poti pati si sa faci chestia asta in mod repetat...e un pic ciudat. Ca, ma rog, ti se intampla o data....

Dar pun pariu ca daca te-ar prinde o data, sigur iti vei reaminti la timp data viitoare.

Ce ma deranjeaza pe mine (ok, poate unii ii zic frustrare dar daca ar pati, n-ar mai zice nimic), este ca pe unii ii doare la bascheti de unele chestii. Ok, asta (itpul) e o chestie care te afecteaza doar pe tine (in principiu) dar sunt destui care ii doare la bascheti cand vine vb si de rca si si-o reinnoiesc cand isi aduc aminte si, sper ca suntem de acord, chiar n-ai vrea sa te loveasca unu d-asta.

Oricum, deja suntem offtopic.

Numai bine!

Edited by Intel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sint de-acord ca ITP-ul il afecteaza numai pe proprietarul masinii.

Daca nu sint bune frinele sau nu e buna directia?

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine de data asta il fac cu o luna mai repede tocmai sa nu raman fara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grey, tocmai de aceea am zis "in principiu".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand vine vorba de rca : ma anunta cu 1 sapt inainte de a expira agentul .

Cand vine vorba de verificarea masinii : minim o verific la schimbarea cauciucurilor .(oricum nu e dacie sa ramai fara frane de la o sapt la alta )

Astea fiind spuse puteti sa stati linistiti.

@intel imi imaginez ca e nasol sa fie un sofer imprudent far asigurare si sa te loveasca dar eu nu ma incadrez in acea catrgorie

*trecerea de la cauciucuri de iarna la vara si invers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,stiti cumva ce becuri asi putea folosi pentru stopurile de frana...ceva mai puternice..ca am innegrit stopurile si as vrea sa pun becuri mai puternice.va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baietii. N-am mai scos demult vreun "sunet" pe forum ca stam rau cu timpul. Am o intrebare care pt mine inseamna foarte mult. Maine ma duc sa-l vad si parca nu ma duc chiar bucuros ... Voi ce ziceti .... MERITA?

Salut Roberte,

Vrei sa-ti iei dric? :D :D :D

Din poze arata bine, dar pana nu mergi cu ea si nu asculti motorul nu poti sa dai un verdict! Pretul mi se pare cam maricel, ai putea opta pentru un motor de 2000 cc pe benzina, turbo si sa-i pui gaz!

Bafta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, la al meu s80 d5 2008 ma tot plangeam de consum...am vazut ca a scazut consumul tare acum...faceam cu un plin de motorina 430 mile, acum fac 530 mile...ma gandesc...e posibil sa isi fi facut regenerarea dpf-ul si sa dureze mai mult...in timp...? Deoarece masina e folosita gen "taxi",numai in oras si un drum de 14mile pe zi autostrada,cu toate ca de cand o am a avut consumul mare, adica vreo 2 luni in care am facut cca 3 000 mile?e ciudata ca a scazut consumul exact din ziua cand i-am pus inapoi pe masina scutul...ca am circulat fara o perioada...doar nu conteaza scutul atat la aerodinamica...?!va multumesc

Aaa...si cand am cumparat-o pe esapament,nu era ca alte masini...negru!! Era foarte curata doar urma la o mica scurgere de negreaua...acum am vazut ca s-a innegrit si ea...nu tare dar destul fata de cum era...e vreun semn rau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si a mea e un pic innegrita ... si daca o spal si ii rog sa stearga tipsurile bine o sapt doua tine ... dupaia tot se innegresc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Andu. Pana la urma l-am luat. Imi place.... sunt indragostit

Edited by i love VOLVO
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Andu. Pana la urma l-am luat. Imi place.... sunt indragostit

Sa o conduci sanatos!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult. Pe sambata pun ceva poze cu el.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteptam poze :) . Ps nam putut sa intru sa o vad de pe tel

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva daca merge montata o centura de siguranta de pe partea dreapta(passager) pe stanga (sofer)?E vorba de masina din semnatura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DIn cate tin eu minte nu merge.Nu poti scoate doar centura, trebuie montat tot sistemul(cu cadru si cilindru de pretensionare)iar prinderile sunt in oglinda.Sper sa nu ma insel..dar parca asa era.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am lucrat 7 ani la o firma care asambla centuri,majoritatea nu se potrivesc pt ca prinderile sunt in oglinda cum a zis si Daann,poti verifica insa pe ambele parti,dar daca prinderile sunt la fel ar trebui sa desfaci si urechea din stalp care gliseaza pe inaltime si sa o montezi la acelasi unghi ca au niste sisteme care ar trebui sa blocheze in caz de rasturnare,ele ar trebui sa blocheze la un unghi mai mare de 30°,evident difera de la masina la masina,trebuie schimbata cu totul ca are un arc care trage centura inapoi si daca desfaci centura(ca se poate)si sare arcul poti sa iti iei adio de la centura.Doar pt Volvo nu am facut centuri,in schimb am montat pt majoritatea masinilor,pt Dacia montam in jur de 3600 de buc in 8 ore.Sper sa te ajute,mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am lucrat 7 ani la o firma care asambla centuri,majoritatea nu se potrivesc pt ca prinderile sunt in oglinda cum a zis si Daann,poti verifica insa pe ambele parti,dar daca prinderile sunt la fel ar trebui sa desfaci si urechea din stalp care gliseaza pe inaltime si sa o montezi la acelasi unghi ca au niste sisteme care ar trebui sa blocheze in caz de rasturnare,ele ar trebui sa blocheze la un unghi mai mare de 30°,evident difera de la masina la masina,trebuie schimbata cu totul ca are un arc care trage centura inapoi si daca desfaci centura(ca se poate)si sare arcul poti sa iti iei adio de la centura.Doar pt Volvo nu am facut centuri,in schimb am montat pt majoritatea masinilor,pt Dacia montam in jur de 3600 de buc in 8 ore.Sper sa te ajute,mult succes!

Volvo(cel putin s/v40< 2002) nu are sistem de reglare pe inaltime al centurii.Chiar daca ar veni la gauri, mai e o problema cu cilindrul de tensionare.Este pus intr-un unghi ciudat, si daca il muti de pe o parte pe alta nu se mai potriveste carcasa de pe stalp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu doua intrebari;

1. Daca trec de la rotile oem r16 la roti oem r17 trebuie sa fac geometria?

2. Pentru cei care au 1.6d si merg cu el destul de des cu 150km/h + , va consuma ulei? Daca da, cam cat? Si ce ulei aveti in motor?

Multumesc!

Am facut recent Bucuresti-Pitesti la viteza maxima (cat sa nu-mi ridice plasticul) pe alocuri depasind , apoi Pitesti -Sibiu alergata si mi-a scazut putin uleiul!

*castrol 5w30 edge

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu..la intrebarea 1. Nu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La intrebarea 2 . La d5 am observat sa scada putin la un drum de franta mai viguros germania 180+ austria -ungaria 150-180

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,a mai patit cineva sa mearga cu ventilatia pe treapta mica, si fara muzica se aude in gaurile de aerisire cum ventilatia creste si scade in finctie de turatia motorului ..daca accelerez se aude ca si cum ar baga aer in din ce in ce mai puternic pana schimba viteza...sau e la turatie mica...e normal? Cineva spunea ca se poate sa fie un furtun de turbo spart...ca asa a patit si el la un ford...doar ca am mers cu masina aia si se auzea muuult mai tare...asta abea o aud daca am muzica oprita...va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu doua intrebari;

1. Daca trec de la rotile oem r16 la roti oem r17 trebuie sa fac geometria?

2. Pentru cei care au 1.6d si merg cu el destul de des cu 150km/h + , va consuma ulei? Daca da, cam cat? Si ce ulei aveti in motor?

Multumesc!

Am facut recent Bucuresti-Pitesti la viteza maxima (cat sa nu-mi ridice plasticul) pe alocuri depasind , apoi Pitesti -Sibiu alergata si mi-a scazut putin uleiul!

*castrol 5w30 edge

1.Da..

2,Da de principiu, la asemenea regim de viteza.

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now