Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Nu cred ca o vei gasi decat noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut colegii,am o nelamurire:cineva mi-a zis ca toate 3 pedalele la Volvo S60 au senzori,eu stiam ca doar acceleratia e electronica si e pe senzor,ma poate lamuri cineva?va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt senzori pe toate 3 pedalele intr-adevar. Sunt folositi si de BCM ca sa vada si cand e apasata pedala de frana, si pozitia ei, si pe ambreiaj sa stie sa decupleze Cruise Control-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e,mersi MC nu am gandit-o logic ca doar am folosit si eu CC,si frana are un intrerupator mersi mult,raman dator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti la Augsburg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziceam de unde il poti lua daca vrei sa il incerci,cine il are in RO. E ieftin probabil cum e ieftin si Total-ul si ELF-ul, si cele ale grupului Petronas (Selenia, Tutela,etc). Slabe calitativ, bune doar pe hartie

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut,e vreun coleg pe aici pe forum care a avut/are sau se pricepe la Ford Transit?vreau niste sfaturi,pareri si idei despre modelul 90 T350,am deschis topic pe forumul Ford de mai bine de o saptamana si nimeni nu s-a sinchisit macar sa imi raspunda la salut,sper ca nu deranjez cu intrebarea mea,numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate pt. ca este un forum de VOLVO ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate pt. ca este un forum de VOLVO ?

nu inteleg ce ai vrut sa zici,am intrebat daca aici e cineva care stie cate ceva despre Transit ca pe forumul Ford nu a raspuns nimeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu atat mai putine sanse sa stie, asta vreau sa zic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi sunt oameni care au avut legaturi si cu alte modele de masini,care au joburi de distributie,sau poate oameni care au service-uri,eu nu am avut toata viata Volvo,am capatat experienta si de la alte modele,d'asta am intrebat aici,poate gasesc pe cineva sa imi dea un pm si sa stie cate ceva despre Transit,oricun mersi de atentionare,numai bine si succese!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu un transit 2.0 tddi din 2003. Masina fiabila, piese relativ decente ca pret.

Probleme la absolut toate modele tddi este senzorul de debit de pe pompa de injectie ( ideea e ca accelereaza un pic mai greu si nu trece de 110/20 Km/h) viteza max nu e o problema ci accelerarea, dar ma rog.. te obijnuiesti.

Pe la 400000 Km trebuie schimbat lantul si patinele de la distributie(poate chiar mai devreme), cu tot cu chiulasa refacuta te duce pe la 3500 Lei.(Chestia asta mi a zis o un amic care face numai Ford uri)

Sper ca te au ajutat informatiile.

Edited by Brava
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu un transit 2.0 tddi din 2003. Masina fiabila, piese relativ decente ca pret.

Probleme la absolut toate modele tddi este senzorul de debit de pe pompa de injectie ( ideea e ca accelereaza un pic mai greu si nu trece de 110/20 Km/h) viteza max nu e o problema ci accelerarea, dar ma rog.. te obijnuiesti.

Pe la 400000 Km trebuie schimbat lantul si patinele de la distributie(poate chiar mai devreme), cu tot cu chiulasa refacuta te duce pe la 3500 Lei.(Chestia asta mi a zis o un amic care face numai Ford uri)

Sper ca te au ajutat informatiile.

 

Multumesc din suflet Brava,iti trimit un pm sa nu poluam topicul despre alte marci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi, am doua dileme (vreau sa schimb bujiile si bobina de inductie).  Asadar, la capitolul bujii oscilez intre NGK iridium LPG Laser Line 1497 si DENSO Iridium power IK16 , iar la capitolul bobine intre BERU si NGK. Preturile sunt relativ apropiate pentru comparatii, si nu stiu ce sa aleg. Sau cum sa aleg, trec pe NGK , sau le combin, sau le iau pe alea ca sunt japoneze sau pe aia e nemteasca? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt bobine recomand BERU iar pt bujii si DENSO si NGK sunt buni.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oky, raman NGK si Beru sa scanteieze impreuna. Mersi Alex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anytime my friend :) Apropos, m-a sunat si Dl. Valentin din Prahova, e calare pe reparatii acum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ai ai , m-a sunat si pe mine, nu am putut raspunde si am zis ca il sun inapoi. Si evident ca nu l-am sunat :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ulei recomandati pentru un s40 2001 1.9 diesel de 102 cp? 5w40 sau 10w40?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot 5w40 folosesc si eu, de mai bine de 150k km.

Sent from my Nokia 3310i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc 10w40 de 5 ani..la D4192T3 116cp. Am stricat ceva??? :) am 350.000km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare foloseste ce vrea la masina lui :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru raspunsuri. O sa iau 5w40. Castrol edge e ok nu?

ps: Intra 5.6 litri nu?

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites
Va multumesc mult pentru raspunsuri. O sa iau 5w40. Castrol edge e ok nu?

ps: Intra 5.6 litri nu?

Eu pun 5,5l(aproape maxim)....diferenta de 0,5l o pun in portbagaj pt urgente.

Sent from my Nokia 3310i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now