Sign in to follow this  
Followers 0
Jimmys80v

Schema electrica la sistemul stergatoarelor de parbriz si faruri pentru Volvo s80 2,0 turbo an 2006

6 posts in this topic

Va salut!

Doresc o schema electrica pentru sistemul stergatoarelor de parbriz si faruri, de la un volvo S 80 2,0 T.an de fabricatie 2006.Solicit ,deoarece functioneaza-la c-da data de la maneta din interior-numai stergatoarele de la parbriz,fara a se pulveriza lichidul pentru parbriz.Dupa o verificare,in detaliu a circuitului ce alimenteaza pompa din rezervorul aferent,am constatat lipsa tensiunii de alimentare.Specific, ca siguranta de 35 A este buna.Nu am reusit sa localizez releul care probabil da c-da,atat la pompa din rezervor cat si la cele 2 stergatoare de la faruri.

Va multumesc si va doresc,o zi excelenta tuturor!

Cu stima, Jimmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sig F34 15A de la CEM . Releul este in CEM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc,din suflet. Inca o data -daca mai era nevoie-m-am convins de calitatile si nobletea d-voastra.D-zeu sa va ajute si sa va calauzeasca pasii spre ceea ce simtiti ca faceti,cu pasiune, daruire si mai ales cu altruism.

Cu stima,Jimmy. Timisoara.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziua buna!

Aseara,in jurul orei 17.40 am reusit sa remediez defectul semnalat,inlocuind siguranta F 34 de 15 A din CEM. Am probat functionarea completa a stergatoarelor si totul este ok. Ce ma nelinisteste,este cauza producerii defectului! Probabil, faptul ca unul-cel din stanga soferului- din stergatoarele de far se misca uneori haotic,ma determina sa mai caut, pentru a elimina posibila cauza.

Inca o data, mii de multumiri,pentru ajutorul primit de la ,,domn profesor" Bogdan G. :hello2: :hello2: :hello2: .....

Va doresc,o zi excelenta tuturor.

Cu stima,Jimmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este posibil sa fie o problema la unul din stergatoare de faruri iar in anumite momente sa traga prea mult curent iar atunci se arde siguranta . Ciudat este ca motorasele de stergator far au inauntru un limitator de curent, este probabil ca la tine sa fie o problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da! Nu pot exclude aceasta varianta,tinand cont de faptul ca,atunci cand masina este oprita,stergatorul vizat continua sa se deplaseze f.f. incet.

Va multumesc.

Cu stima,Jimmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0