Cristi Muresan

Cutie viteze manuala 6 trepte D5

7 posts in this topic

Buna dimineata ! Am observat la masina mea ,cand este rece motorul are o ezitare cand bag in viteza ! Treptele primare 1,2,3 nu exclud faptul ca nu intampla si in restul treptelor , mentionez ca nu am pierderi de ulei in cutie ! Si aceasta merge finut si intra usor dupa ce se incalzeste motorul dupa 10-15 min de circulat , oare trebuie schimbat uleiul in chutie ? Masina are 80K .

Sau imi fac eu probleme degeaba !

Prin ezitare ma refer ca nu intra asa usor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Asa este.

Din pacate, nu e un model de cutie rapida. Nu poti conduce prea sportiv pentru ca nu te lasa cutia sa schimbi rapid

Daca incerci sa schimbi repede, simti ca se opune.

Acum am vazut ca esti pe un V70 dar banuiesc ca avem acelasi model de cutie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un tip de ulei grafitat pus la reprezentanta, care cam asa se comporta. Poti verifica.

Banuiesc ca e ceva long-life si nu prea se schimba.

Cu a mea am facut 80-100k km cu uleiul lor in cutie, asteptand sa dispara fenomenul asta, fara nici un folos.

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles , am si un V70 si acela ma lasa sa schimb repede dar avea 600k uzura

Si pierde ulei ... Nah are mai putin decat ar trebui ... Important e ca nu trebuie sa imi fac griji !

Daca stau sa ma gandesc mai bine parca nici cutia aia nu schimba prea repede dar are rapoarte mai lungi cum e in 5 trepte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am schimbat uleiul in cutie si-a schimbat mersul,n-a mai avut ezitarile la rece.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFFtopic...

Tine cont de ce ti-am zis sa ii faci pe viitor ca intretinere si nu compara cu ceva ce ar trebui sa fie la casat (V70 cu 600k).

Este doar un sfat prietenesc ,sincer fara sa te amagesc cu vorbe.NU trebuie sa ii faci mai mult de ce ti-am zis in urmatorii 100oookm ,insa mai depinde si cum o vei conduce si exploata.Nu te vei mai intilni vreodata cu asa masina si pret dar asta a fost situatia,deh!Sincer spun..Sa o stapinesti cu bine in continuare...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc ! V50saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now