opus

Siguranta usilor de apartament ,casa !

42 posts in this topic

Daca postul nou deschis de mine este considerat nelalocul lui sau "incarcator "de server , poate fi sters fara nici o somatie, imi dau acordul de pe acum ! Stiu ca exista multe de postari pe net legat de siguranta usilor care ne despart de exterior, usi pe care inchizandu-le ne linistim stiindu-ne familia, bunurile si toata viata privata in siguranta. Oare inchizandu-le chiar stau lucrurile asa? Nu doresc sa dau lectii ( nici nu sunt in masura) ci doar sa atrag atentia celor posibili interesati ca in foarte multe cazuri usile de la apartementele , casele nostre pot fi deschise ( atentie nu sparte, fortate) cu minim de efort din cauza sistemului care pune in functiune broasca care inchide usa si anume cilindrul, butucul. Multi isi cumpara, monteaza usi metalice, antiefractie de diferite calitati si preturi si unii cred ca au rezolvat problema. Dar ce faci cand la o usa de 2000 lei,( prag mic in ceeace priveste siguranta) ai montate cilindrii cu amprenta de 30 lei pe care aproape oricine le deschide dupa cateva filmulete vizionate pe Yotube. Personal am deschis ambii cilindrii de la usa mea anterioara in cateva minute, liniste deplina si fara pic de efort. La cineva cu rutina dureaza secunde. Atentie nu vorbesc de broaste tip safe cu cheie cu barbie, desi cu ustensile speciale si acelea pot fi deschise tot in cateva minute. In cazul eurocilindrilor am folosit ustensile gasite in poseta sotiei mele.... Asa ca pana nu am schimbat usa si nu am montat cilindrii care nu mai pot fi deschise in liniste deplina si doar cateva secunde pot spune ca nu prea imi venea sa plec de acasa. Am si voi avea in veci doar Volvo pentru ca vreau sa ofer siguranta familie mele. Aceasi siguranta doresc sa ofer familiei mele si atunci cand ele dorm si poate eu nu sunt acasa. Sigur nu sunt singurul ! Voi continua daca se accepta si se doreste.... Multumesc !

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul chiar sunt interesat ce fel de cilindri ai pus, si nu ca sa caut cum sa intru la tine in casa ;D ci ca sa ma protejez pe mine si ai mei...

Multumesc, chiar ai deschis un topic, dupa mine, foarte interesant !

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

A durat o vreme pana am rasfoit cam tot ce se poate rasfoii online legat de inchizatori, cilindrii etc. Am cules informatii de la cei care fabrica , vand, utilizeaza si distrug aceste cilindrii. Abus, Kesso, Yale, Ikon, Idella, Evva sunt doar cativa producatori de renume care fabrica produse de calitate. Sa nu lungesc vorba personal consider ca doar cilindrii Abloy Protec ( si o gama mai ieftina Tokoz PRO 300 si 400) pot oferii siguranta de care am eu nevoie. Mentionez ca vorbesc doar de cilindrii, este de stiut ca combinatia usa, broasca, cilindru, alarma, grati etc trebuie proiectata in asa fel incat sa dormim linistiti si sa ne ramana si bani de mancare. Un cilindru Abloy Protec cu un set de cinci chei si marimea mica 31-31 incepe cam la 110 euro. ( http://www.bizoo.ro/firma/santesim/vanzare/331562/cilindru-de-siguranta-abloy-protec ) Detin acest cilindru si pot spune ca dorm linistit. Difera in totalitate de cilindrii cu pini, bile, lamele practic se poate deschide doar cu cheia lui. Exista freze pentru taierea lor, la fel exista si bomba atomica. Doar Cehii au facut un cilindru asemanator cu discuri, putin mai nefinisat ca prelucrare dar la fel de sigur in ceeace priveste utilizarea lui. Pretul este in jur de 60 euro, mai ieftin un pic.

Tokoz Pro 400

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt siguranta nu usa sta impotriva hotilor ci un sistem bun de alarma + monitorizare video .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt siguranta nu usa sta impotriva hotilor ci un sistem bun de alarma + monitorizare video .

AMIN!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul personal spun doar atat: Nu exista inca yala care sa nu poata fi deschisa altfel decat cu cheia ei, alarma care sa nu poata fi pacalita intr-un fel, sistem video care sa poata fi ocolit cu inteligenta, tocmai de aceea eu am ales o alta modalitate de a ma apara de cei cu intentii rele =, in link-ul de mai jos aveti un mic exemplu: http://postimg.org/gallery/9px414ni/ precizez celor dornici sa ma viziteze ca nu am niciodata usile inchise.

P.S. imi pare rau ptr cei ce locuiesc la apartament insa Dogul Argentinian se adapteaza atat de bine pe canapea in apartament cat si la vanatoare de mistreti in padure.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mutat in Discutii Generale -> Cafenea

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o optiune si câinele, dar nu trebuie absolutizat. Daca poti trece de o yala, sau de un sistem de alarma, sunt si dispozitive de linistit cainii, crede-ma.

Apoi, ce faci cand pleci in concediu zece zile? Plus ca nu toata lumea agreeaza un caine de talie mare in casa.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hotul iti intra oricum cu usi antiefractie cu alarma cu caine cu tine in casa etc. nu ii sta in fata nici un obstacol . La mine au spart geamul la magazin cu tot cu alarma, nu alarma ii sperie sau camere video . Daca ai usa antiefractie ti-o strica estetic sa zicem ca n-o deschide dar usa respectiva dupa ce se va chinui cu ea se va enerva si v-a intra pe geam . Cainele ti-l zapaceste cu rangile . Si pe tine la fel daca nu esti atent .Ca scule folosesc de la ranga pana la prese sofisticate de desfacere a usilor antiefractie cu presiune cu aer , asa ca degeaba folositi butuci daca el iti vine cu presa cu cilindru cu presiune aer ca ti-o smulge din balamale in doar 30 sec. Alarma daca faci prostia s-o pui wifi au aparate de bruiaj intra fara probleme. Pe tema asta sunt multe de discutat .El stie la cine si ce a venit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un sticker cu un cap de mort si pusa faza (220v) pe usa metalica ? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un sticker cu un cap de mort si pusa faza (220v) pe usa metalica ? :evil6:

Mai bine la 380, sa fii sigur!

Glumeam... evident, asa ceva (din pacate), nu se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi revenim si noi la topic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consider ca ideea tuturor dispozitivelor este nu de a impiedica ci de a descuraja .:)

Iar cea mai buna metoda cred ca este ....educatia, astfel incat , sa nu mai ajunga sa comita infractiuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am la usa un sistem care daca incearca hotul sa deschida usa e imposibil sa nu faca galagie. Broasca ar in interior niste bilute care se aseaza pe cheie in momentul in care deschizi usa. E ca si cum cheia ar fi matrita (tz) iar daca bilutele nu intra in gaurile din cheie, nu poti deschide (cel putin nu fara scule si fara experienta). Iar pe dinafara nu am clanta iar limba aia care e actionata de clanta are o mica bordura , in momentul in care dai doua ture sa deschizi apoi inca un sfert de tura sa actionezi limba trebuie sa si tragi putin de usa ca sa nu agate bordura de pe limba. Chiar si cu cheie nu pot deschide daca nu imi folosesc amandoua mainile. Iar pe dinafara nu am clanta ca asa e facut sistemul. Deci, cu pensete si ustensile din poseta cade automat pentru ca nu ai cum sa tragi de usa si in acel moment sa si rasucesti un sfert de tura pentru ca se rup ustensilele. Cheia e facuta special un metal tare si gros pentru a nu se rupe. Oricum mi se pare interesanta broasca din clipul de mai sus.... de fapt sistemtul mi se pare interesant dar si scump. Aaa era sa uit... tot timpul sunt atent sa nu-mi uit cheile in casa daca plec, ca daca ma inchid pe dinafara, o sa dorm la vecina :thumbsup2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am la usa un sistem care daca incearca hotul sa deschida usa e imposibil sa nu faca galagie. Broasca ar in interior niste bilute care se aseaza pe cheie in momentul in care deschizi usa. E ca si cum cheia ar fi matrita (tz) iar daca bilutele nu intra in gaurile din cheie, nu poti deschide (cel putin nu fara scule si fara experienta). Iar pe dinafara nu am clanta iar limba aia care e actionata de clanta are o mica bordura , in momentul in care dai doua ture sa deschizi apoi inca un sfert de tura sa actionezi limba trebuie sa si tragi putin de usa ca sa nu agate bordura de pe limba. Chiar si cu cheie nu pot deschide daca nu imi folosesc amandoua mainile. Iar pe dinafara nu am clanta ca asa e facut sistemul. Deci, cu pensete si ustensile din poseta cade automat pentru ca nu ai cum sa tragi de usa si in acel moment sa si rasucesti un sfert de tura pentru ca se rup ustensilele. Cheia e facuta special un metal tare si gros pentru a nu se rupe. Oricum mi se pare interesanta broasca din clipul de mai sus.... de fapt sistemtul mi se pare interesant dar si scump. Aaa era sa uit... tot timpul sunt atent sa nu-mi uit cheile in casa daca plec, ca daca ma inchid pe dinafara, o sa dorm la vecina :thumbsup2:

Adresa exacta? :evil5::evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intentia mea era sa atrag atentia strict asupra cilindrilor de la broaste care in majoritatea cazurilor pot fi deschise mult prea simplu. Nu imposibilitatea deschiderii unei usi ci timpul in care acesta se poate realiza conteaza. Va spun ca hotul de duzina care intra fara nici un pont in scara unui bloc deschide 8 din 10 apartamente si probabil in 15 minute a si plecat din scara. La mine nu intra sigur si aici nu doresc sa pun in evidenta instinctele salbatice ale labradorului nostru ci mai degraba imbunatatirile aduse sistemului de inchidere a usii. Legat de preturi , care considerati ca este suma care merita cheltuit sa zicem pe o usa cu un sistem de inchidere mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar intentia mea nu era sa deviez de la subiect ci pur si simplu sa prezint sistemul "broscoi" de la usa mea. Vorbeam de siguranta nu doar de cilindrii broastei. Pana la urma nu tot cei spump e bun si sa nu uitam ca degeaba folosesti o broasca de 110€ si hotul iti scoate usa din balamale fara sa-l intereseze broasca aia de 110€. Daca vorbim de siguranta atunci sa punem accent si pe balamale, usa, si tocul de la usa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ i love VOLVO eu nu m-am adresat personal tie si cu nimic nu ma deranjeaza nici faptul ca unii sunt offtopic . Ca tu iti prezinti tipul tau de cilindru ma deranjeaza si mai putin , aici te intreb chiar de tipul cilindrului, m-as bucura sa stiu ca ai un EVVA. Cat despre usa, balamale , toc sigur ca sunt celelalte componente importante ale sigurantei, in cazul usii mele cele trei bolturi inactive sunt suficiente sa impiedice scoaterea usii din balamale iar cei trei saci de 30 kg de beton pe care iam turnat personal in tocul usii consider ca dau o rezistenta maxima in ceece priveste siguranta din acest punct de vedere. In cazul usii mele am mai adus si alte imbunatatiri dar nu toata lumea e "paranoic" ca mine si tocmai de asta intrebam de preturi. Tu consideri ca 60 de Euro e mult mentru un cilindru Tokoz Pro 400 eu consider ca e un pret excelent daca ofera siguranta lui Abloy Protec care este 110 Euro. Cilindrii buni se invart cam in jurul sumei de 80-100 de euro deci daca cineva cu mai putin timp de pierdut in cautarea informatiilor legate de un cilindru bun poate gasi utila vreo informatie de aici atunci deja am facut un lucru pozitiv cu deschiderea acestui topic. Si revin la cilindrii in prim plan deoarece acestea pun in functiune broasca si in acelasi timp sunt cele mai slabe puncte ale usii. Apropo de nu tot ce e scump e si bun... ai dreptate, dar Abloy Protec este bun !)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am luat plasa cu alegerea usii dintr-un catalog, nu e nici macar un turcism mai rasarit... dar tot nu inteleg conceptul de siguranta, ca daca chiar vrea cineva cu orice chip sa vada de ce ai usa asa de tare... tot o sa poata afla.

Partea buna e ca, alegand un sistem de inchidere/siguranta mai deosebit, tii la distanta marea majoritate a breslei, "prostimea" care verifica clante din scara-n scara si din cartier in cartier.

Ar mai fi de subliniat si de urmarit capacitatea sistemului de siguranta de a te feri de propria persoana. Uituci care nu armeaza/asigura sau si mai rau; raman blocati in propria casa. :D

Cred ca cele mai frecvente lovituri se dau pe usa uitata deschisa... Un amic, nici nu a apucat sa vada cum cobora hotu de la etajul 4 cu portofelul si telefonul luat de pe noptiera de la capul lui... Zbura pe scari. :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi prietene, legat de conceptul de siguranta nici nu e nimic de inteles. Siguranta depinde de n factori si e relativa. Incerc pur si simplu sa aflu care e opinia generala macar aici pe forum legat de acest produs banal , cilindrul. Cati considera ca merita investitia in asa ceva si cati nu. Nu fac neaparat un sondaj dar incerc totusi sa aflu niste date statistice care ma intereseaza. Atat... pe moment!) Era sa uit Adi, poate nu ai cautat turcismul potrivit

:)) Edited by opus
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar asa ca in clip... cred ca iti foloseste daca ai o casa de vacanta in vreo zona izolata. Pentru bloc, poate doar intr-o invazie zombie. :)

Despre butuc vorbeam si eu, in cazul "ce faci daca dintr-un motiv stupid sau nu, ramai blocat in casa?", dupa ce ai puse kile de ciment pe usa? Ce timp de reactie are service-ul autorizat... daca exista.

A mai fost acum cativa ani o copie chinezeasca la Assa, care se bloca automat la deschidere din interior si intr-un bloc de 3 scari, 4 etaje, numai eu am vazut 2 vecini blocati in pijamale pe casa scarii. :)

Unu dintre ei fiind frate-miu. :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar asa ca in clip... cred ca iti foloseste daca ai o casa de vacanta in vreo zona izolata. Pentru bloc, poate doar intr-o invazie zombie. :smile:

A mai fost acum cativa ani o copie chinezeasca la Assa, care se bloca automat la deschidere din interior si intr-un bloc de 3 scari, 4 etaje, numai eu am vazut 2 vecini blocati in pijamale pe casa scarii. :smile:

Unu dintre ei fiind frate-miu. :smile:))

:D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now