lazvio

Turbina Volvo V50 1,6 d - presiune joasa

50 posts in this topic

Prima data salut pe toti cei care sustin forumul.

Acum vin cu problema care ma doare:

- presiune turbo scazuta - conform diagnozei dar si a modului de mers al motorului (putin balbait si cu demaraj slab). In principiu merge OK dar nu are vlaga.

Mentionez ca are DPF off de 1 an si am facut cu ea astfel cca 16k km. In urma cu cca 3k km am schimbat EGR-ul .

Acum intrebarile sunt:

Care poate fi cauza?

Si cum se poate remedia?

Joi urmeaza sa merg la mecanic cu ea sa vedem ce "sobolani sunt pe reteaua de admisie". Imi fac sperante ca este doar ceva imbcsit dar totodata nu cred ca scap cu atat, iar preturile am vazut ca sunt cu 4 cifre la o turbina.

Simptome:

- mers usor balbait, motor zgomotos

- uneori scoate fum alb - albastrui (in special cand e frig afara si motorul nu este inca la temperatura optima)

motor: D4164T

1,6 d an 2009. Conform afisajului de la bord masina are 123k km dar tinand cont ca am fost nevoit sa fac DPF off la 106k km banuiesc ca are ceva in plus

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

in opinia mea ceva din ce ai descris tu aici nu prea se leaga si anume prezenta fumului la anumite tmeperaturi (la frig dupa spusele tale) atunci cand motorul nu este in temperatura optima si turbina care nu mai baga...

poti sa imi zici si mie cam ce a presupus pdf-ul ala off?

ai verificat toate futunele de la turbina la clapetat de admisie sa fie ok ?

ai verificat nivelul de ulei in baie?

poate nu e turbina in intregime si e doar vana de recopiere pozitie.

sper sa fie ceva ieftin ca stiu ce inseamna (azi m-a lasat un senzor de parcare , printre multe altele , electronice in cazul meu).

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

"vana de recopiere pozitie"

"clapetat"

"pdf" off..

"futunele"

Man, in afara de primul neologism (si care sincer cred ca exista doar intr-un univers paralel) fara suparare, dar iti recitesti in general textul inainte de a apasa "posteaza" ?

Mai multa atentie pe viitor totusi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bun venit :hello: :hello: :hello: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr Collyn

Turbina nu ca nu mai baga, dar cred ca nu baga bine parerea mea. Privitor la ce spui ca "ceva nu se leaga" este ca nu m-am exprimat eu bine motorul scoate fum alb/albastrui pana se incalzeste motorul (95 - 98 grade). Nu am verificat furtunele inca, dar o sa verific astfel citand din alata postare pe forum :

" Daca te pricepi un pic ,incearca sa ii scoti cutia filtrului sa ai acces la intrarea de aer inspre debitmetru si sa ii pui palma sa astupi aerul .Motorul se va opri sigur in scurt timp daca totul este etans si nu exista pierderi de aer.Daca nu este ,atunci trebuie mers pe fir din aproape in aproape.Este o metoda mai simpla si la indemina ta"

Nivelul la ulei este Ok nu s-a miscat deloc ultimii 5k. Acuma intrebare ce reprezinta "vana de recopiere pozitie"?

Multumesc frumos de sugestie

Salut Andu G.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare si bine-ai venit!

eu iti dau un sfat, daca iti face figuri cu trasul respectiv se balbaie atunci ai putea sa verifici/cureti turbina, intercooler, furtune turbina, admisie, valva egr (chiar daca a fost schimbat) si..cat mai mult din admisie. dupaia pune-o pe un tester vida-dice si vezi daca iti apar erori sau senzorii de presiune (si restu senzorilor si debitmetru), sa verifici ca "citesc bine "( lucreaza in parametrii normali ). daca iti mai face figuri verifica furtunasele de vacuum si poate va trebuii sa inlocuiesti valva solenoid ( cel care iti comanda actuatorul ). daca nici atunci poate ar trebuii verificate/curatate injectoarele...si in ultimul caz, de care se fereste lumea, turbina. du-o la reconditionat ( nu cred ca necesita verificare dupa ce le faci pe toate de mai sus atunci turbina este un caz pierdut si va trebuii ori inlocuit cu altul nou sau reconditionata)

cam atat ce cred eu ca ar fi de facut in rest numai bine si multi km impreuna

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare si bine-ai venit!

eu iti dau un sfat, daca iti face figuri cu trasul respectiv se balbaie atunci ai putea sa verifici/cureti turbina, intercooler, furtune turbina, admisie, valva egr (chiar daca a fost schimbat) si..cat mai mult din admisie. dupaia pune-o pe un tester vida-dice si vezi daca iti apar erori sau senzorii de presiune (si restu senzorilor si debitmetru), sa verifici ca "citesc bine "( lucreaza in parametrii normali ). daca iti mai face figuri verifica furtunasele de vacuum si poate va trebuii sa inlocuiesti valva solenoid ( cel care iti comanda actuatorul ). daca nici atunci poate ar trebuii verificate/curatate injectoarele...si in ultimul caz, de care se fereste lumea, turbina. du-o la reconditionat ( nu cred ca necesita verificare dupa ce le faci pe toate de mai sus atunci turbina este un caz pierdut si va trebuii ori inlocuit cu altul nou sau reconditionata)

cam atat ce cred eu ca ar fi de facut in rest numai bine si multi km impreuna

Multumesc frumos pentru sugestii. Curatarea admisiei urmeaza sa o fac joi. Va tin la curent cu cauzele problemei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca scoate fum albastru e clara povestea, turbina defecta, lagare uzate, ungere defectuoasa .

Iar presiunea lipsa poate fi de la un furtun sau chiar de la turbina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G multumesc pentru sugestie. La fel banuiesc si eu dar inca ma incurajez ca nu e chiar atat de grav. Maine aflu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti freaca palele tare pe partea de turbo nu ai ce sa mai repari . Cand distanta devine mare intre pala ci corp, gazele trec pe langa si nu mai face turbina presiune .

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am laudat ca azi aflu dar mecanicul meu crede ca totul se rezolva cu un "click". Am cod de eroare P0234. Maine e mos Nicolae nu se lucreaza (apropo La multi ani pentru cei care ii poarta numele), partea cu curatatul admisiei si verificarea turbinei a ramas pe sapt viitoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbina o poti verifica demontand furtunul de admisie(care intra in turbo) si pui mana pe ax daca are joc sus, jos nu e oke

Share this post


Link to post
Share on other sites

e mos Nicolae si deja ti-a pus in ghetute ceva (speranta unui "click")!de aceea ma incapatanez sa tin cu tine si sa te incurajez.lasa turbina si da-i pace si la admisie (la curatat ma refer iar daca vrei sa o faci ,e mai mult de"estetica" exact ca spalatul pe dinti sa nu miroase gura ca bacterii tot raman).incearca cu "recopiere pozitie" neologism ce sa ii faci , traim in "universuri paralele" ca dv6-le nu e "volvo" si deci tot ce tine de el e "paralel" cu marca.explicatie la ceea ce am zis mai sus si ce am incercat sa insinuez inca de la prima postare: turbina ta este una cu geometrie fixa si care este comandata (pilotata termen de manual specific) de catre ecm (cmm) prin "electrovalva de descarcare turbo [waste gate]" (termen de manual specific) care mai departe prin "supapa de descarcare turbo" (termen specific) , pe care eu mai putin inspirat am botezat-o asa cum nu s-a inteles ,se retransmite catre ecm noua "pozitie" in care se afla turbina si de aici decurge un intreg sir de evenimente .....prea lung pentru o postare de seara .functionarea turbinei este in bucla inchisa , iar daca acel captor de pe supapa furnizeaza informatii eronate catre ecm (cmm) de unde sa stie acesta cat sa comande electrovalva de descarcare astfel incat turbina sa ofere presiunea optima necesara.ai putea sa imi faci un hatar si mie , ca tot tin la buzunarul tau, mergi la un service autorizat peugeot/citroen si povesteste-le ce ti-a zis un ins pe net si poate iti aduc ei darul de mos Nicolae.despre fum.... e alta poveste , alta Marie cu alta palarie, nu e de la turbo, e din alta parte si care se leaga mai nou si cu absenta FAP-ului (termen specific - aviz celor care m-au urechiat ca am mixat derivatul DPF cu PDF,mai gresim si noi nepriceputii) si cu asta revin daca e nevoie cu alta ocazie.[pentru linistea ta :ai ulei, ai turbina]o rugaminte am, lasa pentru o zi gandul ca e turbina de vina si incearca sa vezi daca ce ti-am descris eu se aplica si in cazul tau.ca fapt divers chiar si vana EGR are un captor de recopiere pozitie si de ce sa o scoti din calcul inainte sa iei decizia de a schimba turbina?!respectele mele domnilor si ... sa ne iubeasca poporul chinez ca e mai numeros !

rectificare sa nu fiu iarasi tras de urechi : ecm(cmm)=ecu.

ps : identificare

post-4098-0-99977900-1386362720_thumb.pn

post-4098-0-90559200-1386362723_thumb.pn

Edited by collyn
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Collyn

Da ce spui pare logic. Intradevar turbina isi face treaba si asta in urma urmatoarelor:

- la prima testare dadea presiune joasa (testare pe loc si accelerata pana la 2000 rot/min)

- a doua testare in mers urcare in panta cu a 4-a cca 90-100 km/ora si turatia aproape de 3000. Cand a fost fortata putin motorul a intrat in limpe mode si in bord s-a aprins antiskid iar interfata de diagnosticare a dat codul P0234 presiune ridicata.

Acum judecand logic softul cu DPF OFF a mers bine cca 17 k, deci ECU ar trebui sa-si faca treaba raman in discutie acei senzori ce comanda functiile turbinei;

Multumesc de sugestii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Collyn, nu am nimic personal cu tine dar informatiile expuse sunt total gresite iar pozele sunt si mai gresite, am o vaga impresie ca tu ai dat copy/paste de pe pejo.ro dar din pacate vorbim de motoare diferite aici .

@Lazvio, schimba mecanicul daca nu e in stare sa faca o diagnoza calumea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu intru pe site-ul peugeot si implicit pica si copy/paste-ul.

ma bucur in schimb ca o fac altii.

Lavizio dupa ce schimbi turbina te rog sa mi-o trimiti mie ca poate la mine merge.

eu am venit doar cu alta opinie, dar vad ca nu e bine daca nu esti la unison cu ceilalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu intru pe site-ul peugeot si implicit pica si copy/paste-ul.

ma bucur in schimb ca o fac altii.

Lavizio dupa ce schimbi turbina te rog sa mi-o trimiti mie ca poate la mine merge.

eu am venit doar cu alta opinie, dar vad ca nu e bine daca nu esti la unison cu ceilalti.

Lui Bogdan G i-au trecut sute de astfel de masini prin mana si cred ca stie ce vorbeste, care sunt problemele si cum se manifesta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicul l-asi schimba, numai ca el a fost cinstit nu a vrut sa se apuce de curatat turbina si admisia pentru ca nu era sigur ca asta e cauza. Problema la mine este ca inca nu am facut o diagnoza corespunzatoare cu vida-dice in Botosani nu are nimeni v-a trebui sa caut in judetele invecinate, oricum nu la reprezentanta Volvo Iasi au preturi prea mari pentru buzunarul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lazvio daca ce am atasat (imagini) eu nu corespunde cu ce ai tu pe masina (adica ai tgv-turbina cu geometrie variabila) atunci " treaba de comanda" a turbinei o face valva solenoid la care a facut referire si onezero.

mai incearca si cu... senzorul de detonatie (ks-knock sensor) poate, poate se rezolva problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam pe unde se afla senzorul de detonatie la motorul asta ?

PS> citeste cineva topicul asta? cineva care mai stie ceva mecanica ?

@Lazvio, preturile sunt aceleasi ca la orice service dar macar iti faci o idee despre problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

referitor la curatarea admisiei. daca ai EGR pe masina [cu toate incluse, functionabila] teoretic [si credca si practic] iti baga gazele inapoi in admisie. si doar ca sa stii, spalatul dintiilor e una si curatarea admisiei e alta. eu cand am curatat admisia, incepand de la turbina pana la egr, sa stii ca nu am avut mizerie sau stiu eu mai ce. pot sa zic ca aveam PAMANT, si daca asta nu crezi pun niste poze care arata cum a fost doar valva egr si teava care duce spre admisie. deci nu stiu care dintre noi este mecanicul mai bun, eu de exemplu nu ma cred mecanic nici stiutor dar am atata habar, ca daca o teava este infundata sau semi-infundata, aerul nu mai circula cum ar trebuii pt. ca este mai strangulat. poate sa zica oricine asta, pt. ca ii ca si cum ai lua o teava de 52 mm sau o teava de 60mm, prin care trec gazele mai bine?

post-6070-0-39484400-1386586583_thumb.jp

post-6070-0-85254200-1386586584_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu ce este pe linia EGR in 25 k am facut operatia asta de 2 ori si de fiecare data am gasit si eu "pamant". Linia EGR am curatat-o in urma cu cca 4000 km si EGR schimbat nu la ea ma gandesc eu acum ci incerc sa vad ce fac si cum pot fi testati (demontati) acei senzori din apropierea turbinei de pe linia de admisie.

post-3935-0-33965900-1386610151_thumb.jp

post-3935-0-16166600-1386610162_thumb.jp

post-3935-0-81443000-1386610173_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul te temp nu se poate da jos iar cel de presiune se poate da jos si spala dar nu acolo este problema ta .

Schimba valva de control turbina si mai baga o masuratoare in sarcina, daca tot ai 2500mbari in sarcina este de la turbina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma intrebare de leneș desi nu ar trebui sa fiu in postură. Nu stiu unde se afla valva de control turbina (cred ca este acel acuator despre care se tot vorbeste).

Acuma sper sa nu fiu acuzat de plagiat dar nu ma pot abtine sa nu va dau urmatoarea prezentare de pe urmatorul link:

http://vwforum.promotor.ro/topic/79405-verificarea-problemelor-de-turbosuflant/

VERIFICAREA PROBLEMELOR DE TURBOSUFLANTA

Deşi turbosuflanta este una din componentele cele mai scumpe ale motorului, aceasta este de cele mai multe ori înlocuită ca fiind “piesa suspectată ca fiind defectă”.

Dacă turbosuflanta este afectată sau este evident defectă, este adesea consecinţa unei alte defecţiuni mai puţin evidente ale motorului. În această situaţie, dacă se înlocuieşte turbosuflanta, problema este rezolvată superficial, iar o reparaţie repetată este inevitabilă.

De cele mai multe ori defecţiuni ale elementelor periferice turbosuflantei sunt identificate şi înregistrate în memoria de defecte ale calculatorului de motor ca şi defecţiuni ale turbinei.

pierderile de ulei- generalitati!

Presiunea din carcasa turbinei şi din a compresorului este in general mai mare decât presiunea din corpul central. Prin urmare este imposibil din punct de vedere fizic să existe pierderi de ulei în condiţii normale de funcţionare. Astfel, pierderile de ulei se datorează aproape întotdeauna din doua motive:

-Lagărele turbinei deteriorate si deci o pierdere totală a etanşeităţii.

-Un raport necorespunzător dintre presiunea din compresor/turbină şi presiunea din corpul central.

pierderi de ulei externe

Pierderi pe la racordul de alimentare cu ulei sau pe la racordul de scurgere:

Verificaţi dacă racordul defect este disponibil separat. În caz contrar trebuie înlocuit turbocompresorul.

Alte pierderi de ulei externe

Ulei din recuperatorul de gaze carter:

Uleiul este introdus în tubulatura de admisie a aerului prin sistemul de ventilare a carterului.

Pentru că tubulatura de aer nu este perfect etanşă, se pot produce scurgeri de ulei pe la racordurile tubulaturii care se acumulează la nivelul turbinei.

Pierderi de ulei externe

Ulei din recuperatorul de gaze carter:

Uleiul este introdus în tubulatura de admisie a aerului prin sistemul de ventilare a carterului.

Dacă garnitura de etanşare a racordului de refulare al compresorului este deteriorată (cuplaj Henn), pot apărea scurgeri de ulei provenite din sistemul de ventilare a carterului.

Aceasta defecţiune poate conduce la reclamaţii referitoare la zgomot.

Pierderi de ulei interne

Lagăr turbină deteriorat:

Dacă lagărele turbinei sunt deteriorate, segmenţii nu mai pot asigura etanşarea corespunzătoare a circuitului de ungere, iar uleiul este evacuat din circuitul de ungere al turbocompresorului, atât pe partea de turbină, cat si pe cea de compresor.

observatie:

Lagărele turbinei sunt hidrodinamice si se auto-stabilizează în timpul funcţionării.

Astfel, este normală existenţa unui joc în regim staţionar. Atâta timp cât rotorul compresorului nu atinge carcasa acestuia, jocul este OK, respectiv lagărul nu este deteriorat!

pierderi interne de ulei:

Conductă de retur ulei obstrucţionată / colmatată:

Dacă conducta de retur a uleiului este obstrucţionată sau colmatată, uleiul din corpul central nu se mai scurge corespunzător în carter.

In corpul central se poate crea o suprapresiune, iar uleiul este împins în tubulatura de admisie/evacuare.

Pierderi de ulei interne

Nivel de ulei prea mare:

Daca nivelul de ulei din motor este prea mare, uleiul din corpul turbinei nu se poate scurge corespunzător.

In corpul central se poate crea o suprapresiune, iar uleiul este împins în tubulatura de admisie/evacuare.

Pierderi de ulei interne, Sistem de ventilare a gazelor de carter defect:

Dacă presiunea din carter este prea mare, uleiul din corpul turbinei nu se poate scurge corespunzător. In corpul central se poate crea o suprapresiune, iar uleiul este împins în tubulatura de admisie/evacuare.

Pierderi de ulei interne

Segmenţi piston uzaţi – cantitate sporită de gaze de carter:

Dacă presiunea din carter este prea mare, uleiul din corpul turbinei nu se poate scurge corespunzător.

In corpul central se poate crea o suprapresiune, iar uleiul este împins în tubulatura de admisie/evacuare.

Lipsă de putere

De obicei , se reclamă o problemă de putere când motorul intră în regim de avarie. Dacă în calculatorul de motor se înregistrează un defect referitor la turbocompresor (presiune prea mare sau prea mică), în urma procesului de diagnoză pot rezulta două cauze posibile:

1.Turbina este deteriorată sau îi sunt afectate funcţiile. În astfel de cazuri trebuie înlocuită. Mai mult, trebuie analizată pe cât posibil cauza defecţiunii, pentru că deteriorarea turbocompresorului poate fi consecinţa defectării unei alte componente ale motorului, care daca nu sunt identificate, poate conduce la reparaţii repetate.

2.Defecte ale componentelor periferice turbinei care pot influenţa presiunea de supra-alimentare. Motorul este readus în parametrii de funcţionare iniţiali fără să se înlocuiască turbina.

Lipsă de putere – defecte specifice turbinei

Lagăr defect:

Daca lagărul este uzat, rotorul compresorului freacă în carcasa acestuia şi în consecinţă turaţia acestuia îi este încetinită. Acest lucru conduce de regula la micşorarea presiunii de supra-alimentare.

Lipsă de putere – defecte specifice turbinei

Compresor/turbină deteriorate de obiecte străine:

Dacă un obiect străin deteriorează rotorul compresorului sau a turbinei, eficienţa acestuia este redusă, iar presiunea de supra-alimentare necesară nu este atinsă.

Dacă acest lucru se întâmpla pe partea de turbina (evacuare), pa lângă rotor se mai deteriorează si vanele, ceea ce adesea duce la blocarea mecanismului de comandă.

Lipsă de putere – defecte specifice turbinei

Piuliţă de blocare desfăcută:

Dacă piuliţa de blocare a tijei de comandă a vanelor este slabă, se modifică lungimea acesteia şi prin urmare şi cursa.

Prin urmare vanele nu pot fi închise suficient de mult pentru a asigura presiunea de supra-alimentare corespunzătoare.

Lipsă de putere – defecte specifice turbinei

Depuneri pe elementele geometriei variabile:

07vtgringdreckig.th.jpg

07vtgringsauber.th.jpg

Problemele de combustie sau utilizarea combustibililor de proastă calitate pot duce la formarea unor depuneri severe de funingine pe elementele turbinei, blocând elementele geometriei variabile. Acelaşi lucru se poate întâmpla si dacă motorul consumă prea mult ulei. În urma arderii, aditivi de ulei se depun pe elementele turbinei cauzând blocarea vanelor.

Lipsă de putere – defecte specifice turbinei

Depuneri de ulei pe carcasa compresorului:

Daca gazele de carter recirculate conţin prea mult ulei, în condiţii de temperatură ridicată, se pot forma depuneri de ulei pe carcasa compresorului.

Diametrul difuzorului se reduce substanţial, lucru care poate afecta performanţele. O turbină afectată în acest fel, se poate identifica din exterior după crustă de ulei sau filmul de ulei carbonizat formate pe difuzorul de admisie al compresorului.

Lipsă de putere

furtun vacuum scos sau deteriorat:

Dacă furtunul de vacuum a sărit sau este deteriorat, actuatorul (capsula vacuumatică) nu este alimentată cu vacuum iar mecanismul de reglare al turbinei nu funcţionează.

Lipsă de putere – Periferice

Electro-valvă comandă presiune supra-alimentare defectă:

Dacă electro-valva de comandă N75 este defectă, turbina este acţionată eronat si prin urmare nu asigură presiunea de supraalimentare corespunzătoare.

Lipsă de putere

punct de masa corodat :

Dacă acest punct de masă este corodat (sau este strâns necorespunzător), electro-valvă de comandă N75 nu este acţionată corespunzător, iar în memoria de defecte se înregistrează un defect referitor la acţionarea turbinei.

Lipsă de putere – Periferice

Neetanşeitate a tubulaturii de supraalimentare:

Dacă un racord nu este etanş sau un furtun este deteriorat, presiunea de supraalimentare se pierde suficient pentru ca motorul să intre in mod de avarie.

Alte simptome: supraturarea turbinei sau zgomot.

Lipsă de putere

supapa EGR defecta:

Dacă supapă EGR nu se închide complet, se pierde o cantitate semnificativă de gaze de evacuare, şi în consecinţă energia cinetică a gazelor ce antrenează turbina este mai mică, iar presiunea de supraalimentare nu este atinsă.

Lipsă de putere

Tubulatură de aer blocată / filtru de aer colmatat:

Un filtru de aer colmatat sau un furtun înfundat determină o lipsă de aer la intrarea în compresor, şi deci presiunea necesară nu poate fi atinsă. Această defecţiune are ca rezultat, aproape întotdeauna, deteriorarea severa a rotorului ca urmare a supra-turării.

Lipsă de putere

Cablajul traductorului de poziţie al mecanismului de comandă:

În cazul în care cablajul traductorului de poziţie este deteriorat ( datorită frecării cu tubul de protecţie) calculatorul de motor primeşte informaţii eronate cu privire la poziţia geometriei variabile, iar comanda se realizează eronat sau se întrerupe comanda.

Lipsa de putere

Defecţiuni ale sistemului de injecţie:

Dacă se micşorea avansul sau arderea este incompletă datorită injectoarelor deteriorate, energia cinetică a gazelor de evacuare care antrenează turbina scade, iar presiunea de supra-alimentare necesară nu este atinsă.

Zgomote

Problema de zgomot şi acustica autovehiculului sunt foarte complexe şi, prin urmare, vor fi introduse decât în a doua parte a ghidului de căutare a defectelor.

Cu toate acestea, sunt recomandabile unele verificări înainte de a înlocui un turbocompresor care este, probabil, zgomotos.

zgomote:

Neetanşeităţi ale tubulaturii de admisie a compresorului

Zgomotul normal, fluieratul specific de funcţionare al turbinei, va fi amplificat în funcţie de natura defecţiunii.

Mai mult decât atât, admisia aerului nefiltrat poate determina contaminarea cu obiecte străine si eroziunea compresorului.

Zgomote

Neetanşeităţi ale tubulaturii de supra-alimentare sau a intercooler-ului:

Generează un şuierat puternic sau un fluierat înalt care se amplifică cu creşterea turaţiei turbosuflantei / presiunii.

Acest defect poate determina turbina să se supra-tureze!

Zgomote

Dezechilibru datorat contaminării cu obiecte străine :

Datorită turaţie ridicate de lucru, rotorul compresorului se poate deteriora chiar si de la cele mai mici particule.

Dacă rotorul turbinei se deteriorează, dezechilibru creat cauzează apariţia unui zgomot sincron, iar paletele deteriorate creează un zgomot pulsatoriu.

zgomote si neetanseitati ale tubulaturii de evacuare:

O pierdere de gaze la nivelul galeriei de evacuare sau a racordului de EGR, datorită unei garnituri defecte, determina apariţia unui zgomot foarte puternic de tip fluierat, care de cele mai multe ori este confundat cu un zgomotul de turbină.

concluzii:

Turbocompresorul este o componentă complexă a motorului şi, prin urmare, foarte sensibilă la perturbări ale întregului ansamblu.

O turbină defectă este adesea consecinţa unei alte defecţiuni ale motorului. Nu este suficient să se înlocuiască doar turbocompresorul!

Există o multitudine de componente care influenţează presiunea de supra-alimentare, nu doar turbocompresorul.

P.S.

sper sa foloseasca informatiile, iar daca exista probleme despre care am scris...urmariti diagnosticarea inainte sa cheltuiti banii pe piese!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

N75-ul este in spatele motorului, sub pompa de injectie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now