Patrichi_Mihai

Cablurile din plafon

23 posts in this topic

Din nou, o prostie daca o gandesti in ansamblu dar o chestie extrem de enervanta cand (si daca, observ ca nu a mai patit-o nimeni) ti se intampla :smile:

Are cineva idee care e modalitatea de a demonta plafonul (tapiseria ma refer) masinii? In ultima perioada am o baraiala extrem de enervanta in zona respectiva (undeva dupa pilonii B ) si desi initial am crezut ca se datoreaza vreounor bucse, am schimbat tot ce era de schimbat pe dedesubt (mai putine decat ma asteptam) si nu a disparut (apare predominant in viteza 1 sau 2). Apoi am observat cu stupoare ca daca apas usor pe tapiseria plafonului dispare si greiereala deci intuiesc eu, cablaraia dintre plafon si cupola ori s-a desfacut ori a prins ceva joc.

M-am uitat pe toate partile si in afara de a da jos manerele de pe plafon sperand ca vor fi ceva suruburi sub capacelele lor, sunt destul de iderat de modalitatea de prindere a plafonului respectiv.

Orice idee e binevenita

Multumesc

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema si m-am gandit la urmatoarea rezolvare sa desfac plafonul si sa lipesc pe el din10cm in 10 cm banda dubla adeziva pentru ca el vibreaza fix pe mijloc ,am observat la s60 an mai nou ca are un plastic patrat in mijloc cred ca asa au remediat problema.

Edited by adrian mangalia
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact acelasi zgomot il am si eu, cand si cand.Intradevar rezolvarea cred ca e aceea spusa de Adrian: plasticul acela de la face-lift.Faza e ca nu face mereu asa, are toane.

Si la S40 2004+ este montat acel plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acel plastic il am si eu si este senzorul de miscare, de la alarma!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vibreaza! Insa pe acel aplstic este prins senzorul de miscare de la alarma si a mea este 2001, nu facelift!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insemna ca noi nu avem senzor de inclinare...cool!:(

Sent from SGS3 on Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca s-a mai scris despre asta

Si la mine vibra. De fapt, acolo ar trebuia sa fie o bucata de poliester, lipita, de fabrica, bucata care se dezlipeste cu timpul

Cineva a avut ideea de a baga un burete pe la oglinda.

Am desfacut zona cu butoane si lampi de interior si am bagat acel burete pe care l-am impins pana catre treimea din spate cu o rigla sau o sarma mai solida.

Acum, nu sunt foarte sigur ca a fost o idee buna pentru ca poate sa faca condens si un burete o sa tina apa in el. Ideea e ca s-a rezolvat, Asa am rezolvat cu acel zgomot. Cred totusi ca tot o bucata de poliester e buna pentru ca nu tine apa.

Edited by ValiU
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, va multumesc tuturor de raspunsuri, macar am rezolvat un aspect: nu sunt nebun si nu aud zgomote :)

Exact la ce a spus Adrian ma gandeam si eu : ii trag o lipitura pe toata lungimea cu cea mai sanatoasa natie de power duct tape pe care o gasesc, desi nici solutia lui Valiu nu e de neglijat.

Problema e cum naiba ajungi in locul respectiv. Poza postata de Adrian, banuiesc ca in mentalitatea lor Volvo gen McGyver (ac + ata + un chibrit = reactor nuclear) ar trebui sa fie de ajuns, dar eu inca imi leg urechile in ea incercand sa inteleg de unde ar trebui sa incep :)

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-820-0-43386300-1386004025_thumb.jpg

post-820-0-23714000-1386004026_thumb.jpg

post-820-0-93808200-1386004026_thumb.jpg post-820-0-45191000-1386004027_thumb.jpg

post-820-0-17993600-1386004027_thumb.jpg

post-820-0-94799000-1386004024_thumb.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de screen caps Heimdallr .... e multa treaba pe acolo se pare si cred ca am sa o iau invers, adica sa incep din spate (la mine pe spate e sursa nervilor :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma, să dau un pic cu bâta-n baltă: ştiind cam pe unde sunt traseele firelor, ce-ar fi să bagi nişte spumă poliuretanică pe ele, nu multă, puţină, doar cât bobul de porumb, cât să fixeze ce e de fixat pe-acolo? Eventual, să foloseşti spumă d'aia "pentru polistiren", care nu expandează prea tare? ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu dai dom'le cu bata'n balta, sau dam amandoi eventual :) M-am gandit si la spuma dar problema pe care o vad e ca dedesubt ar fi material textil si nu stiu cum se comporta spuma cu el....n-ar arata prea frumos daca o ataca in mod barbar sau lasa vreo pata fix in mijlocul plafonului :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia nu-ţi ştiu spune... dar să nu crezi că eu n-am avut şi problema asta. Însă eu am rezolvat-o lipind cu nişte bandă izolatoare firul care suna (norocul meu a fost că suna în zona parasolarului pasagerului, aşa că am băgat mâna pe-acolo).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vedem cum operam pe acolo, prin acelasi orificiu ca probabil e distanta mai scurta pe acolo....dar totusi, cum se demonteaza protectia centrala mare de plastic care contine si luminile de interior?

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-820-0-74127400-1386173544_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multe multumiri Heimdaller, bagat la arhiva de "Know how".

Silly question, poate au si altii, eu am si o parte care nu stiu ce e sau ce face, tot pe acolo....adica un gen de capac cat o palma deschisa in forma de dreptunghi cu colturile rotunjite. What the hell is that? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum de la unele masini mai noi de 2002 vibreaza plafonul dar se pare ca la modelele mai vechi aceasta problema nu exista,sau prea se baga in seama toate chichitele......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi la ce anume ajută mesajul tău?

Câteva mesaje mai sus, a spus Vita Fresh că şi a lui, din 2001, face la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acel plastic il am si eu si este senzorul de miscare, de la alarma!

Multe multumiri Heimdaller, bagat la arhiva de "Know how".

Silly question, poate au si altii, eu am si o parte care nu stiu ce e sau ce face, tot pe acolo....adica un gen de capac cat o palma deschisa in forma de dreptunghi cu colturile rotunjite. What the hell is that? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ofer un plafon gratis pentru cine are nevoie de unul.Trebuie doar sa vina sa-l ia.Iata si raspunsul la intrebare :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:santa: a ajuns la mine plafonul

Ma poate ajuta cineva cu demontarea plasticelor de pe stalp ? (procedura)

Am vazut pozele din vadis am tras de ele si doar joaca !

Edited by horica85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now