Cristi Muresan

Cauciucuri Iarna

123 posts in this topic

O seara buna tuturor ! Acum ca vine zapada ce cauciucuri de iarna aveti sau veti achizitiona ? Urmeaza sa fac aceasta alegere si nu stiu exact pentru ce sa opetez , momentan sunt intre Hankook w310 ,nokian WR a3 , nokian WR d3 . Vreo sugestie ?datele le am de pe siteul http://www.marso.ro/kereso?category_id=1&main_separator=values&block=0&filter=gumi_szelesseg%7C205%7C%7Cgumi_per%7C55%7C%7Cgumi_coll%7C16%7C%7Cgumi_tipus%7CAnvelope%20iarna%20pentru%20turisme%7C%7Cgumi_marka%7Cnull , si avand in vedere ca au reprezentanta in tg mures miar fii usor ! Au niste specificatii si in functie de acele specificatii am ales(fuel eficienti , si grip )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu am devenit fan Nokian, dupa ce am rasfoit testele ADAC, Auto Bild, etc. Chiar si de vara, tot Nokian vreau sa-mi iau. Fratele meu are Nokian H si se comporta exemplar, s-au tocit 1 mm in aprox 20.000 Km.

Sa ne tii la curent cu alegerea ta si mai ales cu gradul de satisfactie.

Edited by ovidiu xc 70
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-aş lua Nokian, dar te rog nu mă pune să explic de ce. Îmi plac mie finlandezii... ;D

Momentan, am Michelin Alpin A4, înainte am avut Nokian nu-mai-ştiu-de-care. Sunt foarte bune Michelin-urile, însă am impresia că s-au uzat cam repede, adică în vreo 5000 km făcuţi iarna trecută, s-au dus vreo 2 mm de profil. Poate a fost doar o impresie, nu trebuie pus preţ pe această constatare empirică.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta mea cu acutualele cauciucuri tot nokian cam 5mm mai au si vreau sa le pun pe spate si cele noi pe fata ... Tot spre nokian tind , ideea este ca am avut pe v70 dunlop winter 3d si sunt cam varza sau uzat foarte tare si nici nam simtit sa fie foarte bune pe zapada . Hankook e o firma cu care nam avut de a face dar in vara am pus 2 hankook aproape noi pe v70 pe fata hankook ventuse prime 2 si mi sau parut absolut geniale in comparatie cu pirelli p6000 , conti sport contact 1, michelin(de iarna) am avut pe alfa , nam fost tare multumit dar alea le-am avut sh

Ma scuzati scriu de pe telefon si in scrie cu delay , vroiam sa mentionez : masina e echipata ci nokian pe fata dar nam prins zapada sa imi fac o impresie ..si nici condus sportiv pe umed sau uscat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!:)

Ce parere aveti despre vredestein snowtrac 3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! :smile:

Ce parere aveti despre vredestein snowtrac 3?

pt mine sunt cele mai tari ... chiar best off as zice.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit pe forum aici , un coleg care si-a bulit ambele cauciucuri verdestein de iarna pe fata sii ii batea la viteza eu asa am patit cu pirelli de vara p6000 oricat le-am echilibrat si dadea valori mici max 15 g tot batea masina la 120+ km/H

Era un subiect probleme directie pe S40/V50

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe V70 am Dunlop Sp wintersport 3D si pot spune ca sunt varza! Si pe uscat si pe ud si pe zapada plus ca suna tare...

Vredestein-urile le am pe V40 si nu le-am testat inca pe zapada dar pe uscat, curbe la 120-130 fara emotii, sunet foarte slab. Pe ploaie, fara abs(senzor defect) la frane mai bruste se blocheaza rotile dar ori cum sunt mai tari de cat dunlop-uri. La primii 2000 de km cu Vredestein-uri pot spune ca sunt super cauciucuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concluzia e , dunlop nu sunt bune si eu am fost foarte dezamagit ... Si se uzeaza repede ... Sau asa mi sa parut mie

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fosta masina am avut ContiWinter ts 850 ( sau ceva de genul) care au tinut 2 sezoane dupa care le-am vandut ( se puteau folosi inca un sezon fara probleme).

In 2007 am cumparat pentru s40 un set de pirelli sottozero 210 de care am fost foarte multumit, numai ca erau zgomotoase pe uscat, iar in prezent am tot pirelli winter snow control pe care le-am cumparat in iarna lui 2011. Se comporta bine pe zapada/mazga/apa .... Si nu zgomotoase pe uscat.

Conti erau pe 225/45/r17 iar pirelli 205/55/r16

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma se strange o mana de opinii si nu va mai fii asa greu sa alegi cauciururi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Continental-urile sunt tari. Am avut si eu pentru o iarna pe masina Continental Conti Winter nu stiu exact cat. S-au comportat foarte bine. Zgomotul e ok, aderenta foarte buna. Uzura nu a fost mare si chiar daca erau fabricatie mai veche se comportau super bine!

Plus ca am avut pentru putin timp o masina cu ContiPremium Contact 2 si mi-au placut foarte mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti si fete,

Din 1 noiembrie 2012 s-a impus ca toate cauciucurile sa dispuna de o eticheta pe care sunt trecute:

1 - consumul de carburant;

2 - distanta de franare pe carosabil umed;

3 - nivelul de zgomot.

Asa ca pe viitor beliti bine ochii la eticheta inainte sa va vaitati ca sunt zgomotoase si nu au aderenta pe ud!

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/modul-in-care-cumperi-cauciucuri-nu-va-mai-fi-niciodata-la-fel-iata-noua-lege-a-anvelopelor.html

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/de-la-1-noiembrie-anvelopele-trebuie-sa-aiba-afisata-noua-eticheta-ue-10270529

post-1775-0-36262200-1386058655_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frectie la picior de lemn...

Pana anul trecut nu se stia de eticheta si de zgomotul produs de anvelope decat atunci cand rulai cu ele

/sau de consum.

Alte anvelope de care am fost super multumit au fost Matador, puse pe un Ford Transit. Au tinut 2 ani, iarna si vara.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Dunlopurile mele au costat vreo 400 de lei bucata special ca scria acolo ca nu fac zgomot, si nu au facut vreo 10000 de km. am uitat sa mentionez ca am dat si o fuga pana la bucuresti si pe autostrada vreo 20 de km am mers 170-180 si cand am ajuns la bucuresti la 80 km/h batea volanul. Unul s-a deformat.

Si faptul ca scrie pe ele e aproxximativ acelasi lucru cu diferenta dinntre uleiurile din kaufland si Castrol sau Mobil 1 sau mai stiu eu ce ulei. daca citim descrierea uleiului din kaufland are o descriere de te inneebuneste.. numa ca nu iti garanteaza ca daca motorrul e stricat il repara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu Dunlop. Mi s-a parut cea mai proasta anvelopa posibila.

O mizerie

Anul trecut am luat doua Debica. Le-am ales pentru flori. Mi se par niste cauciucuri cu flori potrivite pentru mersul prin zapada.

Nu imi mai bat capul cu cauciucuri de viteza si performante.

Romanica nu merita asa ceva. De multe ori drumurie nu sunt curatate, trebuie sa te bagi prin zapada sa poti parca.... drumuri proaste, linii de tramvai din care ies bucati de metal. Gropi si canale pe aproape fiecare strada.....

Am luat de vara niste Michelin.... Au costat multicel, s-au uzat foarte repede si pe unul l-am si stricat lateral pe interior, probabil intr-o linie de tramvai.

Drumurile noastre, in cea mai mare parte au nisip pe ele, chiar si pamant si asta duce la o uzura accentuata....

Am hotarat sa nu ma mai agit cu cauciucuri scumpe. Nu avem unde face performanta.

Cauciucuri si atat. Crieteriul de alegere a fost un pret decent si crampoane asa ca, m-am bagat la Debica pentru al doilea an

Cele de anul trecut nu par deloc uzate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De viking are vreo parere cineva ? Eu am avut 2 ,snowtech 1 pe spate mi sau parut oke nu le-am avut de noi deci sau uzat intrun sezon ... Imi placea V de pe ele merge cu V-rile noastre si sunt si ieftine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut şi Viking, Snowtrac II, mi-au plăcut. Nu chiar ca Nokian-urile, dar au fost OK.

Andu, pentru anvelopele de iarnă nu te poţi lua după acea etichetă, vezi ce zice chiar jos: http://www.cauciucuridirect.ro/cgi-bin/rshop.pl?dsco=139&cart_id=37643658.139.26672&sowigan=Wi&Breite=215&Quer=55&Felge=16&Speed=&kategorie=&Marke=Nokian&ranzahl=4&Herst=Nokian&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&Label=C-C-72-2&details=Ordern&typ=R-245921

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maaammaaaa cate discutii! Pan ava luati voi anvelope, trece iarna :)))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu recomand Dunlop desi am fost fan al acestei marci. Prima experienta nasoala a venit acum doua ierni cand aveam Skoda Octavia 2 si am pus pe ea winter sport m3 noi noute... cum a zis si un coleg mai sus... praf. In afara de faptul ca erau rezon dpdv al zgomotului am ramas cu ea in zapada de o gramada de ori. Anvelopele de vara (Sp sport 01) la fel foarte bune ca aderenta insa se uzeaza incredibil de repede si dupa doi ani la masina parintilor mei sunt pline de crapaturi. La polul opus am avut experienta extrem de placuta cu Continental TS810, iarna trecuta nu am ramas absolut deloc pe nicaieri si masina nu s-a chinuit deloc sa "mearga" prin zapada. Le-am dat insa deoarece anul asta am cumparat jante de tabla pe 16" ca sa pastrez cat mai intregi jantele de aliaj. Acum am optat pentru Michelin Alpin a4, pana acum cat a fost uscat toate bune si frumoase, sunt silentioase, aderenta rezon. Asteptam zapada :smile:

Edited by Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vredestein .Am de vara si de iarna. Cele de iarna fac zgomot mare si nu prea te ajuta sa iesi din zapada. Vara asta am cumparat 4 cauciucuri de vara si dupa 2000 de km au aparut pe flancuri niste nervuri spre interior.Am trimis cauciucurile la expertiza si au spus ca nu sunt din fabricatie( dupa 2000 km). Am sesizat OPC si astept si raspunsul lor.Deci nu vredestein.

Am mers pe aceste caucicuri ca arata bine si atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum cel mai multumit am fost de Nokian WR A3 MFS ca si anvelope de iarna. Sunt putin zgomotoase in comparatie cu alte anvelope de iarna, iar aderenta pe zapada este foarte buna. Sunt foarte curios cum reactioneaza acum, la a 3-a iarna, ca anul acesta le-am lasat si peste vara pe masina, deoarece n-am facut multi km cu ea (aprox 3000 doar).

Pe locul 2 in optiunile mele ar fi Bridgestone Blizzak. Singura diferenta fata de Nokian am sesizat-o in faptul ca s-au uzat mai repede, dar e posibil sa ma insel asupra estimarii de km parcursi cu ambele seturi de anvelope, oricum, cat au carne pe ele, Bridgestone Blizzak mi s-au parut niste anvelope foarte bune pentru iarna.

O alta anvelopa de iarna de care am fost multumit este Debica Frigo si chiar o recomand celor cu buget mic. Sunt putin mai zgomotoase la rulajul pe asfalt, insa aderenta pe zapada este foarte buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vredestein .Am de vara si de iarna. Cele de iarna fac zgomot mare si nu prea te ajuta sa iesi din zapada. Vara asta am cumparat 4 cauciucuri de vara si dupa 2000 de km au aparut pe flancuri niste nervuri spre interior.Am trimis cauciucurile la expertiza si au spus ca nu sunt din fabricatie( dupa 2000 km). Am sesizat OPC si astept si raspunsul lor.Deci nu vredestein.

Am mers pe aceste caucicuri ca arata bine si atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maaammaaaa cate discutii! Pan ava luati voi anvelope, trece iarna :smile:))

ideea topicului era sa avem o mana de opinii , se pare ca nu totdeauna ce e scump e si bun !

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now