mariusdaniel

Acciza suplimentara de 7 EuroCenti, doar pe benzina?

78 posts in this topic

Se pare ca Guvernul cedeaza santajului transportatorilor si decide sa accizeze suplimentar doar benzina, nu si motorina. Chiar daca se vrea o masura temporara, asa ceva e halucinant.

Nu s-au gandit ca nu doar camioanele si dubele functioneaza pe motorina ci si o mare parte din parcul auto al populatiei?

Se introduce astfel o discrimninare intre cetatenii care detin automobile pe motorina si cei cu benzinare.

E neconstitutional si abia astept sa vad daca Avocatul Poporului se va sesiza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In clipa de fata sunt scrabit de problema asta. Dar pana una, alta, nu ma mai gandesc ca e doar pe benzina sau motorina. E o acciza. Platim mai mult la inca o chestie. Sa-i chis in freza! ;D

Ar trebui, totusi, sa traga cineva un semnal de alarma. Cine si mai ales cui? Detalii care vor intarzia rezolvarea atat de mult, incat se va uita de problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scapat ;D ;D ;D!!! Traiasca diesel-ul!!! Daca nu vrei sa imbogatesti statul, pune instalatie de gaz (eu asa as face daca as avea motor pe benzina! Nu este o rusine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasă să mai fie şi discriminare d-asta, că io unul, cel puţin, m-am săturat să tot aud că benzinarul merge şi merge iar a mea se strică şi se strică, în benzinar trebuie doar ulei, la a mea uleiul, câte 7 litri de Castrol Edge de-ăla scump la fiecare 10000 km, e o cheltuială pe care nici n-o simt, faţă de reparaţiile dintre schimburi...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule, cine ti-a zis ca nu se ia acciza si la GPL? Scutita e doar motorina!

Eu sper sa nu se puna in aplicare bazaconia asta, adica scutirea motorinei. Ori dam toti taxa, ori nimeni. Ca de circulat pe sosele, circulam toti, iar taxa parca era pentru sosele si autostrazi.

Altfel, taxarea energiei e cea mai ieftin de aplicat si cea mai eficienta modalitate de a strange impozite la buget.

Unde mai pui ca e si cel mai echitabil impozit din cate se cunosc. Pentru ca o platesc si bisnitarii cu domiciliul zilnic in târgul Vitan-Barzesti si mecanicii clandestini de prin curtile Romaniei si vanzatorii de nimicuri de la semafoare si brunetii din piete si de pe strazile adiacente acestora si milioanele de romani care locuiesc in toata lumea,dar se plimba mai mult ca un roman obisnuit pe soselele patriei, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si painea pe care o cumperi de la magazin cu ce este transportata ? Nu cumva cu o masina diesel ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa si? Nu cumva o cumpara 20 de milioane de români? Din care, tin sa-ti reamintesc, doar 4 milioane platesc impozit pe salariu, iar din astia, doua milioane la salariul minim pus la misto. Deci, mai bine cu taxe in combustibil si implicit in toate produsele si serviciile, decat cu impozite apasatoare doar pe salariati.

Am scapat ;D ;D ;D!!! Traiasca diesel-ul!!! Daca nu vrei sa imbogatesti statul, pune instalatie de gaz (eu asa as face daca as avea motor pe benzina! Nu este o rusine!

Nu ai scapat Andu, caci daca vrei sa te dai cu motocicleta, trebuie sa pui in rezervor... ghici ce? Sau tu mergi cu motocicleta la motorinarie? Edited by mariusdaniel
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare asta " Sau tu mergi cu motocicleta la motorinarie? " :thumbsup2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai scapat Andu, caci daca vrei sa te dai cu motocicleta, trebuie sa pui in rezervor... ghici ce? Sau tu mergi cu motocicleta la motorinarie?

Cand mai scap din lesa si agat una, doua, trei le intreb: green, gas or ass (dar pe romaneste) ;D ;D ;D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum banii din accize nu se duc unde ar trebuii sau se duc dar o parte mare din ei intra in buzunarele multora dar romanii platesc ca nu au ce face o sa ajung sa ma duc sa fac plinul in ungaria :))

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat costa in momentul asta benzina si motorina? Ma refer la o benzinarie cat de cat nu penale de 2 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ăăăă... ce bine ar fi dacă ar exista măcar penale care dau motorina cu 2 lei!

....în jur de 6 RON.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

5,64, la petrom acum 2 zile! Foarte bine ne face! S-a vrut liberta, eiiii na, ca asta se ofera, libertate de pret, fara control asupra lui, la orice! ... dupa razboi, multi viteji se arata ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presimt o noua revolutie ca in '89. Altfel nu stiu unde o sa se ajunga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee, nu se va ajunge la asa ceva, sunt oameni politici mult prea puternici iar interesele mondiale va influenta acest petic de tara, dar usor usor ne vom pierde identitatea, pentru ca asta se vrea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesele mondiale "va influenţa" nu doar acel petic de ţară, ci toată ţara. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e corecta gandirea "sa moara si capra vecinului" ("Ori dam toti taxa, ori nimeni"). Pentru asa un punct de vedere as atrage atentia ca benzina se obtine cu costuri suplimentare fata de motorina si totusi este ma ieftina. Cred ca corect ar fi sa platim si cu 10€litrul de benzina/motorina dar cu salariul sa-mi pot cumpara cam 800litri asa cam cat este media comunitara. Asta se numeste nivel de trai sau in romanica (ca de noi suntem mai originali) cos de cumparaturi. Va rog sa ma scuzati dar avem fix ce ne dorim, ne place sa ne vaitam sa tragem chiulul sa ne furam caciula unul altuia si tot asa iar politic avem fix ce am votat.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce legatura au interesele mondiale cu acciza pusa la benzina ( si la motorina, nu)?

Aici e strict vorba de venituri la bugetul de stat. Problema e ca nu se colecteaza echitabil, daca va intra in vigoare o astfel de aberatie. E neconstitutional.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] fix ce am votat.

Vezi dacă te-ai dus la vot? ;D

On topic: şi eu vreau să se strice motoarele pe benzină ca alea pe motorină, fir-ar a' dracu'! ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza ce sau pe cine votam, ci atitudinea fata de alesi, dupa ce s-au instalat in functii. Ce le cerem sa faca, cum le cerem, cat de inteligenti suntem in a le formula cererile, astfel incat sa fie convinsi ca le cerem lucruri bune, nu rele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, pai tu le ceri ca pe langa acciza la benzina sa puna si la motorina, gresesc? Speram sa nu spui "guvernul a cedat la santajul transpotatorilor" ci sa spui astia sunt cu capul vor sa aduca circulatia pe drumurile patriei la normalitate, a se citi masini parcate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu greseti, Marius. Am mai explicat si in alte randuri ca accizele pe energie sunt cea mai eficienta si echitabila forma de impozitare. Ia gandeste-te ce face un om cu 100 de lei pe luna, un altul cu 1.000 de lei pe luna si un altul cu 10.000 de lei pe luna. Cata energie (sub diferitele ei forme) si cata acciza suporta fiecare?

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu crezi ca prea multi se sustrag de la plata taxelor si impozitelor?! Eu as face ceva in privinta asta!! Cu cat se vor majora taxele...cu atat evaziunea va creste prin toate portitele ramase. Eu am ramas socat...ca cea mai ieftina asigurare RCA pentru ca sunt TANAR a ajuns sa fie 28 000 RON pe an. I-as fi vandut-o mamei....dar dau cu nasul in TAXA LUI PINOCHIO. Uite asa am fost prins in capcana ca un pui de vrabie!!

ps: Cu banii astia imi faceam casco (si imi pot face) la ASTRA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2800RON, nu 28.000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal, dacă eşti tânăr şi neexperimentat, să plăteşti asigurare mai mare, pentru că reprezinţi un pericol mai mare pentru trafic.

Eu nici n-aş da permis de conducere până la 24 de ani.

Tinerii, nu altcineva, au făcut să coste RCA-ul pentru ei cât costă. Creşterea s-a făcut pe baza statisticilor, care au arătat că tinerii la volan sunt pericole publice.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now