8 posts in this topic

Salutare, de putin timp (aprox o sapt.) am intrat in posesia unui 740 GLE din 87, am nevoie de putin ajutor din partea celor mai vechi si experimentati in domeniu. Nu pot deschide usa dreapta fata (am nevoie de o schita sa desfac fata sa vad ce este acolo defect) nu se ridica buronul de sus de la geam chiar daca incerc sa o deschid fie din interior fie din exterior.

Mai am nevoie sa schimb pompa de vacum, stie cineva unde pot gasii? sunt din Bucuresti.

O zi excelenta :smile:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usa aia se deblocheaza cu cheia? Ce motorizare are masina? O pompa de vaccum, cu tot cu pistonas as avea de vanzare, in stare foarte buna, dar pentru motor diesel.

Pentru desfacerea cartonului de la usa, se trage in sus de manerul de plastic de deschidere din interior, apoi se desurubeaza stutul de la geam (chestia ce se ridica cand masina se deschide si coboara cand e incuiata), se trage in sus de modulul geamului electric (daca este), apoi se desfac cele 3 suruburi de pe fata cartonului (se vad clar unde sunt, fiind acoperite cu capacele), de acolo, finut de trage de fata usii pana se poate da jos, dar atentie la firele de la lampa rosie, geamul electric si difuzor. Daca nu vrea sa se desprinda, indepartati masca de la boxa si urmariti daca unul din cele 4 suruburi sustine cartonul, nu mai stiu sigur daca si acolo este unul lung, la fel ca pe 850. Mult noroc!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt raspuns, in week voi incerca (usa nu se deschide nici cu cheia, nu am fortat foarte tare). Motorul este 2400 diesel. cat vrei pt pompa de vacum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In prima faza ma voi duce sa o caut in garaj, ca e pusa bine. Pretul va fi unul de sarbatoare (nu doar conform calendarului), avand in vedere ca pompa e aporape noua. Alte piese daca mai doriti, va stau la dispozitie. Mai am si ceva plasticaraie de interior de cand aveam 760-ul (sunt pe albastru) si multe componente pe partea mecanica. Pot astepta cateva zile pana puneti la punct o lista de "target"-uri dorite si vedem ce se poate face. O seara placuta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

In partea de jos a panoului interior are niste agrafe de plastic care culiseaza in jos.Nu stiu cum ai sa le scoti cu usa inchisa.In golul manerului mai este un surub de fixare.Departezi baza panoului si culiseaza in sus.Bafta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In prima faza ma voi duce sa o caut in garaj, ca e pusa bine. Pretul va fi unul de sarbatoare (nu doar conform calendarului), avand in vedere ca pompa e aporape noua. Alte piese daca mai doriti, va stau la dispozitie. Mai am si ceva plasticaraie de interior de cand aveam 760-ul (sunt pe albastru) si multe componente pe partea mecanica. Pot astepta cateva zile pana puneti la punct o lista de "target"-uri dorite si vedem ce se poate face. O seara placuta!

Dupa sarbatori trimit o lista. Multumesc.

Sarbatori Fericite !!!

Salut

In partea de jos a panoului interior are niste agrafe de plastic care culiseaza in jos.Nu stiu cum ai sa le scoti cu usa inchisa.In golul manerului mai este un surub de fixare.Departezi baza panoului si culiseaza in sus.Bafta.

Multumesc pt ajutor, zilele urmatoare voi incerca.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit si am deblocat usa. Multumesc pt sfaturi (din cauza stationarii indelungate (aprox 3 ani) mecanismul de deschidere prinsese putina ruginasi nu mai functiona normal)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari! Mult WD40, putina vaselina si s-a rezovlat.

Edited by Bogdan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now