fffff

Ulei de floarea soarelui in loc de motorina?

38 posts in this topic

Un prieten care detine un mercedes124 motorizare 2.0 diesel se lauda ca foloseste ulei de floarea soarelui in locul motorinei.La Volvo al meu din 1997 sa ma risc sa folosesc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulei de floarea soarelui ars, insa trebuie sa i relatii pe la un restaurant ceva, ca nu stiu de unde poti lua cantitati! Intradevar functioneaza fara probleme!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten care detine un mercedes124 motorizare 2.0 diesel se lauda ca foloseste ulei de floarea soarelui in locul motorinei.La Volvo al meu din 1997 sa ma risc sa folosesc?

Bai Florine, consuma asa mult de vrei sa faci treaba asta? Vezi poate infunzi DPF-ul cu resturi de pui :hammer: :hammer: :hammer: !!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta daca nu cumva DPF-ul e la gunoi ... multi se lauda ca resturile de pui, carnati

si cartofi trec fara probleme ... :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten care detine un mercedes124 motorizare 2.0 diesel se lauda ca foloseste ulei de floarea soarelui in locul motorinei.La Volvo al meu din 1997 sa ma risc sa folosesc?

Bai Florine, consuma asa mult de vrei sa faci treaba asta? Vezi poate infunzi DPF-ul cu resturi de pui :hammer: :hammer: :hammer: !!!

Andule poate catalizatorul sa-l infunde cu cartofi prajiti, ca in '97 nu stia Volvo de DPF. Si ai sa te miri, dar noxele chiar miros a cartofi prajiti :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule poate catalizatorul sa-l infunde cu cartofi prajiti, ca in '97 nu stia Volvo de DPF. Si ai sa te miri, dar noxele chiar miros a cartofi prajiti :D

Ionute, iti dai seama ca la gluma am spus treba cu DPF-ul :laughing4: :laughing4: :laughing4: !!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar chiar am dpf,l-am montat eu,dar la un plin bag 1/2 ulei 2timpi, vorbesc de plin cu motorina.

Edited by Florin nimbus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar chiar am dpf,l-am montat eu,dar la un plin bag 1/2 ulei 2timpi, vorbesc de plin cu motorina.

Cred ca vorbesti de altceva, nu de DPF (filtru de particule)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tatal meu a folosit ulei de rapita la o toyota corrola 1.9D. La 100.000 km motorul a fost gata. A cumparat motor cu 400€ si a continuat sa bage acelasi ulei de rapita. Si era ulei bun, nu ars si chiar folosea si la centrala uleiul ala. Dupa alti 100.000 km motorul a inceput sa consume exagerat de mult ulei, in jur de 1l la 1000 - 1500 km si bineinteles in jumatate de an s-a terminat al doilea motor. Toti banii care i-a economisit bagand ulei de rapita in loc de motorina a cumparat motoare. E acelasi lucru ulei de floarea soarelui sau ulei de rapita asa ca nu vad nimic bun in asta. Masina scoate fum, nu are putere si pute a ulei in masina de ti se intoarce stomacul. In mod normal masina aia mergea maxim 180km/h cu motorina ( probat de mine) iar cu ulei de rapita nu trecea de 140km/h. Eu nu ma contrazic cu nimeni dar un caz concret ce a patit tatal meu. Consider ca daca o masina e facuta sa mearga pe benzina atunci i bag benzina, nu kerosen. si la fel si pe motorina daca e diesel atunci bag diesel nu uleiuri arse, bunica si mai stiu eu ce fluide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Test: Cand esti cu motorina la minim, baga ulei curat sa ajunga cam la 1/3 din total.

Daca ii convine, ar trebui sa mearga mai bine si cu mai putin fum ca inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am glumit cu PDF-ul.Nu am montat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar chiar am dpf,l-am montat eu,dar la un plin bag 1/2 ulei 2timpi, vorbesc de plin cu motorina.

Am glumit cu PDF-ul.Nu am montat.

Daca tot te ti de glume, macar punete in tema: ce ai sau nu ai "dpf" sau "PDF" Edited by mariusb
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten bun de aici cu un Passat de prin 92 1.9 TDI a mers in afara de iarna tot timpul cu ulei de la ALDI . Masina a vandut-o cu aproape 500.000km (era varza in rest motorul in schimb era super). Masina a cumparat-o cand avea vreo 30.000km cu 2 ani. Acu 2 ani a vandut-o. Motorarele vechi diesel sunt mai putin pretentioase ca cele noi. La TüV (revizie) ieseau de obicei mai bine noxele cand avea ulei in rezervor. Daca te prind in schimb cu ulei de incalzire (care e de fapt tot diesel dar mult mai ieftin) e foarte urat pentru ca e evaziune fiscala care te baga si la racoare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dfp corect.Greseala de scriere

Share this post


Link to post
Share on other sites

DPF. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am incercat (fortat) odata cu ulei de motor in loc de motorina ;D. avea emisii euro6 si se tura singur, credea ca are cruise control, nu i-a facut bine. pe urma a cam tusit.

tare aia cu pedeeful.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Florin, merge dar mai la vara, iarna e prea gros uleiul. Dar daca vrei sa folosesti si iarna ai nevoie de un preincalzitor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum uleiul de floarea soarelui din supermarket e mai ieftin ca motorina. Ce ziceti de asta? Duminica, un tip golea flacon dupa flacon de ulei in rezervor, in parcare la Lidl. 4,00 lei sticla. A pus vreo trei baxuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propun sa mai scada preturile la combustibil :D.

DAca se mai contiunua asa,cu preturile astea,cred ca foarte multi vor apela la "Bunica".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar e bine sa mergi cu ulei de gatit? La diesel, evident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipul respectiv spunea ca se pricepe la masini si ca a lucrat in America la General Motors. Afirma ca merge cu ulei de ani buni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina mare americana...parca Dodge...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si fan Dodge, cel mai mic motor la dodge ram 2500 diesel este 5,9 si cel mediu de 6,7cm3. La asemenea motoare nici nu ma mir ca baga ulei dar ma mir ca merge fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, dar tot nu aud aici vreo parere a cuiva care a mers eventual cu ulei alimentar (nears, nou din sticla). E rau, sau e bine? Ce se poate strica? Scade puterea, noxe mari, care pot fi urmarile?

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, dar tot nu aud aici vreo parere a cuiva care a mers eventual cu ulei alimentar (nears, nou din sticla). E rau, sau e bine? Ce se poate strica? Scade puterea, noxe mari, care pot fi urmarile?

Scrisesem mai sus. Nici o diferenta dpdv al puterii. Fum mai putin la accelerare. Nu era practicabil iarna. Sau intrebarea era legata daca cineva a pus in vreun model de Volvo?

Un prieten bun de aici cu un Passat de prin 92 1.9 TDI a mers in afara de iarna tot timpul cu ulei de la ALDI . Masina a vandut-o cu aproape 500.000km (era varza in rest motorul in schimb era super). Masina a cumparat-o cand avea vreo 30.000km cu 2 ani. Acu 2 ani a vandut-o. Motorarele vechi diesel sunt mai putin pretentioase ca cele noi. La TüV (revizie) ieseau de obicei mai bine noxele cand avea ulei in rezervor. Daca te prind in schimb cu ulei de incalzire (care e de fapt tot diesel dar mult mai ieftin) e foarte urat pentru ca e evaziune fiscala care te baga si la racoare...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now