contdezactivat

Ce Volvo ai recomanda?

Recomanda un Volvo   42 votes

  1. 1. Ce Volvo ai recomanda unei persoane care iti cere sfatul?

    • seria 200
      2
    • seria 300
      1
    • seria 400
      2
    • seria 700
      2
    • seria 800
      4
    • seria 900
      2
    • S/V40
      5
    • S/V/C70
      2
    • S60/V70
      6
    • S80
      4
    • S40/V50
      2
    • C30
      4
    • C70
      0
    • XC70
      3
    • XC60
      1
    • XC90
      0
    • Noul S60/V60
      0
    • Noul V40/V40CC
      1
    • alt model Volvo
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

25 posts in this topic

Inca un poll care cere votul. :smile:

Ce Volvo ai recomanda in mod normal unei persoane obisnuite? De ce?

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia să pui şi că "Nu aş recomanda Volvo".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu.

Momentan vorbim strict de alea pe care le recomandam.

Cenusaresele in alt topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, eu recomand Spolstfsbaghen. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca am votat trebuie sa spun si de ce as recomanda modelul respectiv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba sa discutam concret, pe model,an fabricatie, motorizare, transmisie, etc.

Informatiile ar putea fi utile celor care le cauta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfff, pe aici cand se plictiseste careva, mai deschide un topic la vrajeala. Pai in ce conditii recomanzi o masina? In functie de buget, de varsta, de familie, de marimea masinii, experienta soferului, unde circula cu ea, etc...Sunt 1000 de variabile care trebuie luate in calcul!

Si topicul asta este frate cu "in cat timp se incalzeste motorul", motor de 2387,23 cc, cand afara sunt -3,42 grade, trafic lejer, roti pe 15, benzina de la OMV minim 50 litrii in rezervor, cutie manuala, soseaua maturata proaspat!

Sincer, eu cred ca nu aveti ce face, iar eu mai mult de atat, nu am ce face, ca stau sa raspund la astfel de topice, deschise de dragul de a fi deschise!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un forum este in primul rand o experienta personala. Fiecare cere si ofera informatiile care ii sunt de interes.

Nici eu nu urmaresc topicurile cu leduri dar asta nu m-a indemnat sa scriu ca sunt fara rost.

Dai dovada de lipsa de respect.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu dau lipsa de respect si sunt realist! In ce context poti recomanda cuiva sa-si ia o masina de orice fel?

1. Bugetul - Daca omul are 2000 de euro, nu-i pot recomanda XC90

2. Daca are nevasta si 3 copii, nu-i pot recomanda c30

3. Daca e femeie si incepatoare nu-i pot recomanda S80

Etc... intelegi ce spun?

Vad discutia ta cu un prieten

el: vreau sa-mi iau masina

tu: v50 2007, pt ca este...detalii

el: pai nu am decat 3000 de euro

tu: s40 1999 pt ca....

el: pai as vrea ceva de teren

tu: ....xc 90 nu te incadrezi

el: eu ma gandeam la Opel Frontera 1998

SAH MAT! End of story!

Si uite cum am reecomandat 3 Volvouri si omu' are nevoie de Opel

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicul e pe sectiunea comunitate, nu pe bursa, performante sau consum.

O poveste frumoasa alaturi de un Volvo cred ar suna suficient a recomandare.

Altfel intrebam ce awd, ce masina de consum mic sau ce bolid recomanzi.

Ce nu se poate, nu am cerut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand s80-ul din 2005. Fata de modelele anterioare...are rezolvate multe bube...si dupa gustul meu este mult mai aspectos!! Stopurile pe led "dau" foarte bine pe masina. Daca stau sa ma gandesc...pe partea electrica nu am avut probleme inafara de : 2 oglinzi cu rezistente arse, becuri arse...si motorasul de la sirocou (incalzitorul auxiliar). Este o masina care consuma PUTIN in raport cu dimensiunile si performantele ei. Nu este o masina cu care pleci intotdeauna primul de la semafor...dar de la 100 km/h pana la 210 promite multe. Dupa parerea mea este o masina foarte echilibrata din toate punctele de vedere. Pe partea de mecanica....nu m-am atins de motor (nici macar o bujie incandescenta arsa) si nici de cutia de viteze...n-am schimbat pompe sau alte prostii.

Ca sa spun si ceva despre xc90 (pe care nu l-am votat...poate o sa il voteze maicamea in momentul in care o sa isi poate face cont de pe acelasi IP)....am ramas placut impresionat de masina mamei cand am fost la peste. Am trecut prin niste noroaie.....de s-a afundat aproape de jumatatea rotilor. Nu mi-a dat o clipa senzatia ca voi ramane acolo. Pentru gustul meu...xc90-ului i-as pune jante de 19 inch si cauciucuri 255 55 r19 pentru o stabilitate mai buna pe viraje stranse. Desi are un balans....m-a ajutat foarte mult intr-o situatie care putea sa iasa foarte prost pe Dealul Negru. Nu dau prea multe detalii...dar am luat o curba de 90 grade in urcare la 90-100 km/h. (am facut-o pentru a evita un accident...nu de "bravura"). Cred ca am spus putin despre fiecare...care vrea un sfat sincer sa-mi dea pm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicul e pe sectiunea comunitate, nu pe bursa, performante sau consum.

O poveste frumoasa alaturi de un Volvo cred ar suna suficient a recomandare.

Altfel intrebam ce awd, ce masina de consum mic sau ce bolid recomanzi.

Ce nu se poate, nu am cerut.

Nu ai inteles nimic din ce am scris mai sus.

Exemplul lui Zack, care are S80 si XC90, el le recomanda pe astea doua, ca le detine si stie cate ceva despre ele! Dar ia sa vedem daca stie Zack ceva de S40 P1. Ce Volvo recomanda Zack, cuiva care are 2500 de euro pentru o masina si de ce? Fiecare o sa recomande masina pe care o detine si cu care a mers si stie cum se comporta!

Daca eu am 30000 euro sa-mi iau BMW M3, tu o sa-mi recomanzi S60 polestar, insa nu poti sa-mi spui nimic despre el (fara sa cauti acum pe google). Trebuie sa ai cunostinte despre toate modelele (tehnice), sa sti cum se comporta, ce defecte au si abia apoi sa te mulezi dupa persoana respectiva, sa-i recomanzi ceva!

Mergem pe premiza "nu conteaza ce doreste persoana, noi recomandam Volvo". Daca omu' are bani de Logan si isi poate permite sa intretina un Logan, noi ii dam 850 cu motor de 3000 benzina, sa-l manance rugina in fata blocului si omu' sa mearga la munca cu tramvaiul, ca nu are bani de benzina, impozite si toate cele.

Asta este problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu intelegi esenta topicului. Nu are nimic de a face cu exemplele pe care le dai tu.

Oricum, se poate inchide. S-a ales praful.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S90 Royal. Ce lux, ce stil, ce rafinament, ce motor, ce impozit...

Iubesc Romania, voi nu? ;D

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici un S90 Royal Executive nu ar cadea prea rau ...Pacat ca nu au facut si V90 in varianta asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel cu interiorul bej cu 4 locuri. :love5:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

(Video promotional)

(Video privat cu trim level-ul de care vorbeam)

post-3677-0-71445600-1389809679_thumb.jp

post-3677-0-84780500-1389809684_thumb.jp

post-3677-0-62489000-1389809693_thumb.jp

post-3677-0-21960200-1389809698_thumb.jp

post-3677-0-29060700-1389809703_thumb.jp

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaaaa!!!! Dau doua s60 pe una din asta :male:

+rotile pe 17' :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mic off-topic.

Jantele alea, le iau cat mai curand, dar inainte vreau sa imi trimiteti pozele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In materie de lux si rafinament un S80L T6 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce treci de entuziasmul achizitiei o sa constati ca 960/S90 e o masina care, ea e seful tau, nu invers. Te (re)educa.

Iti trebuie multa maturitate sa alegi asa ceva. In caz contrar, intr-un fel sau altul, o distrugi. O masina pe care nu o poti judeca, doar o accepti sau ba. E o experienta cu totul diferita si trebuie sa fi pregatit mental.

Eu inca incerc sa ma adaptez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu alte cuvinte, te toacă mărunt? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi toaca marunt balariile pe care le aveam in minte cand am simtit ca e aproape momentul sa ma intorc la putere (benzina).

O masina cu un inalt grad de untouchability, chiar comparativ cu standardul Volvo.

Efectiv, nu poti si asta nu pentru ca nu s-ar putea. Daca ai impresia ca o sa il faci tu mai bun decat este deja, ai mari sanse sa te inseli.

E pentru oameni cu mintea acasa, nu pentru cei care il vad ca o masina puternica, careia ii va cere ulterior: flick-flack, podu... si spagatu intre 2 tiruri.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inchis la solicitararea initiatorului.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.