Cristian Scutaru

Instrumente suplimentare in 850

6 posts in this topic

De la Craciun incoace am inceput cu prietenul meu cu T5-ul proiectul "instrumente suplimentare" pentr T5. El are de gand sa mai "optimizeze" motorul si pentru asta i-a recomandat cu caldura tipul care i-i va rescrie softul sa monteze instrumentele.

Planul initial a fost sa cumpere de la Raid HP instrumente pentru temperatura si presiune ulei si unul pentru presiune de la turbo. Tot de la Raid a cumparat si suportul care vine prins de stalpul A

Dupa Craciun au ajuns toate piesele comandate si... stupoare...Suportul Raid arata foarte nasol la modul tuning de benzinarie pentru BMW 316...Ceasurile sunt luminate cu leduri care sunt foarte penetrante si albe..

Dupa primul soc am hotarat impreuna cu alt prieten sa facem un suport custom pentru bord din placaj si fibra de sticla

Montatul senzorilor nu a fost prea complicat, la filtrul de ulei vine un inel care are gauri in care se infileteaza senzorii.

Partea mai urata a fost schimbarea led-urilor SMD (2 bucati pe ceas dimensiuni aprox. 1,5mm) cu unele verzi mai slabe.

Consola a fost imbracata in alcantara ca sa se potriveasca cu restul interiorului care de asemenea este tot imbracat in alcantara :smile:

Poze de la actiune aici http://www.motor-tal...i206532071.html

Edited by Cristian Scutaru
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fain lucrat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, dar daca puneati voi folie fumurie pe geamurile ceasurilor? Si de ce nu le-ati pus pe stalpul de la sofer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mare efortul pentru niste biete ceasuri - dar a fost placerea voastra, felicitari pentru munca depusa.

Eu le-am pus pe stilpul de la sofer, lumina cadranelor legata in paralel cu potentiometrul pentru micsorarea intensitatii - noaptea stau cu ele la 3/4 si nu sint deranjante deloc. Vopsit suportul in bej si imbraca frumos stalpul soferului.

Sau folie pe geamuri cum spune Andu. Eu am seria Night Flight.

http://www.tuning-rd...ght-Flight.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suportul de stalp arata f "asocial" :smile: si i-a mult din campul vizual cand virezi la stanga ceea ce chiar nu e fain. Ceasurile sunt legate la potentiometrul de la lumina dar tot luminau mult prea puternic. In poze se vede cu lumina originala "alba" si cu cea noua verde, de fiecare data conectate la o sursa de calculator de 12V. Chiar cu dimmerul dat la minim erau inca f puternice. La folie ne*am gandit dar nu stiam cum o sa iasa si cum aveam o ledurile am zis sa le schimbam. O alta solutie mai gasisem pe net cu schimbatul unei diode care ar fi redus si aia luminozitatea, dar ar fi ramas tot albe si scopul a fost integrarea cat mai buna cu restul bordului. Eu personal as fi luat niste instrumente de la VDO care se apropie mult mai bine de designul mai vechi dar el a vrut neaparat ca atunci cand pui contactul acele sa faca o tura de "onoare" al cadranului :smile:

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, fiecare cu gustul lui.

Da-i inainte cu mestereala, eu te urmaresc atent :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now