Matrixxx

Casa de vacanta modesta la Breaza - pareri pro / contra

48 posts in this topic

Daca numai te duci o data , de doua ori pe luna acolo , cheltuielile de intretinere nu vor fi mari, va fi chiar avantajos comparind cu cit costa o demipensiune de 1 noapte oriunde.

Vor fi bani de cheltuit pe reparatii de tot felul. Defectiuni minore , insa nu te va lasa sufletul sa nu le remediezi.

Cheltuieli in plus fata de iesiri cu cazare si demipensiune vor fi : impozitul, asigurarea, plata utilitatilor, mici reparatii si, eventual, mici investitii.

Vezi cum stai cu vecinii. Casa va fi nelocuita si nepazita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca vrei, sau se merita e clar ca nu asta e problema ta, alunecarile aici ai tu probleme/retinere. Trebuie sa te duci sa studiezi ce si cum, intrebi vecinii, sau la primarie mai sigur. Daca gasesti ceva date concrete si de bine, atunci sa te bucuri de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cei de la primarie vor fi bucurosi sa-mi spuna : nu-ti cumpara casa in zona aia ca pleaca dealul...sau vor fi bucurosi ca vine un alt fraier ce va plati taxele in Breaza ?...

De exemplu, eu nu am auzit de asa ceva (bine, nu am auzit de multe lucruri privind case, dar citesc mereu - poate recuperez) :

"La Biroul de Carte Funciara din localitatea unde se afla casa respectiva. In registrele publice poti gasi informatii despre evidenta juridica a imobilului, despre proprietatea persoanelor fizice sau juridice. Un astfel de document se elibereaza contra cost persoanelor interesate. Afla daca exista si un extras complex care poate fi solicitat, despre intreaga istorie a casei. Vei vedea daca documentul atesta lucruri importante pentru tine, precum:

-daca imobilul este ipotecat

-daca exista alte sarcini legate de casa

-daca s-a incheiat un contract de inchiriere intre proprietar si alte persoane

-daca imobilul formeaza obiectivul vreunui litigiu sau al unei promisiuni de vanzare-cumparare."

Din moment ce proprietara actuala are Carte Funciara scoasa (a dorit cineva un extras si l-a luat pentru acesta), toate astea se pot vedea, nu ?

Am inteles ca trebuie sa caut un arhitect si structurist si ii fac o vizita (casei) : ei isi vor da seama din ce e facuta. Dar asta nu scrie in acte ?...Grosime pereti, adincimea fundatiei, anul constructiei si din ce material, etc. ? Sau ca sa-si dea seama daca intre timp, s-au facut modificari ce nu sint trecute in acte, s-a "miscat" pamintul...etc. ? Si probabil ca...va costa ceva :smile:

Intrebare - exista vreun alt program gen Google Earth prin care sa pot vedea o locatie in timp real ? Google Earth-ul imi arata niste poze de asta vara...iar acum e iarna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decizia tot a ta este Florine,dupa parerea mea intr-o astfel de zona cu risc de alunecari eu unul nu as investi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare - exista vreun alt program gen Google Earth prin care sa pot vedea o locatie in timp real ? Google Earth-ul imi arata niste poze de asta vara...iar acum e iarna :)

Nu cred ca exista ceva actualizat in timp real ( sau macar la 2-3 zile), dar iti poti face singur programul...

Bagi putin kerosen si dai o fuga pana la Breaza :)

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

In perioada in care imi cautam si eu casa, eram foarte atent la posibilitatile de dezvoltare imobiliara ale zonei imediat invecinate.

Nu e funny sa investestesti intr-un loc in care cauti liniste si pentru asta il vrei dar care in viitor poate se poate transforma intr-un furnicar.

...Situatii de genul imi par importante:

- vecinul cu teren mare de langa mine, a vandut la unu care si-a tras o pensiune/hotel de care nu mai vad soarele. Am umbra in permanenta, in curte, pe casa;

- centura ocolitoare s-a construit langa gradina mea si nu mai pot dormi de masini;

- padurea de pe dealul din spate a fost defrisata, iar acum acolo se construiesc vile cu vedere la mine in chelie;

- satul de strumfi din apropiere a crescut intr-un an, ca voinicul in 10;

- etc

Bafta

P.S. Din momentul in care se va da drumul la autostrada pe Valea Prahovei, intr-o perioada rezonabila de timp (vreo 15-25 de ani, cam asa cum te gandesti tu sa te retragi), DN1 Bucuresti-Brasov, va deveni o uriasa zona metropolitana.

1 ora de condus (Predeal-Bucuresti, de exemplu) e nimica toata... cu transportul in comun faci mai mult intra-Bucuresti. Deci suna a fi o buna investitie imobiliara, mai putin a loc linistit, cu o geografie stabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O varianta mai ieftina , insa , din punctul meu de vedere , mai potrivita pentru w/e ar fi rulota.

Ai variante : o lasi in zona si te duci la ea (eventual din zona mai mergi citeva zeci de km pina la o locatie ok), o lasi la un cunoscut in apropierea capitalei, etc.

Cred ca Maurice poate spune mult mai mult despre asta. (stii rulota lui - ti s-ar potrivi si tie, cred)

De exemplu, lasi rulota la busteni, la o cunostiinta, te duci acolo, o iei si te deplasezi cu familia pe valea azugii unde poti sta , in rulota 1-2 nopti fara probleme daca nu ceri lux.

Ca sa nu mai spun de concedii. La bani, per total , iesi mai bine, mult mai bine. Poti schimba locatia mult mai des, insa apar problemele inerente ale rulotei.

Si eu ma gindesc destul de serios la varianta asta. Singurul inconvenient ar fi energia , insa se rezolva usor cu o honda de 7 kw, care nu face zgomot deranjant.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru rulota sunt multe variante, deja sunt parcari la munte, ca sa nu o mai tragi pana in Bucuresti si acolo tot trebuie parcare. Daca te tenteaza putem sta de vorba pe tema asta, sau mai sunt casele mobile: iti cumperi teren, vi cu casa mobila, o "plantezi", faci conexiunile la apa, canal (fosa septica), curent (generator), gaze (butelie gpl) si gata. Avantaje investitie mica, confort foarte bun, nu trebuiesc autorizatii de constructie, impozit doar pe teren si nu "crapa" daca sunt alunecari. PS la primarie (vezi postul #28) se platesc taxe indiferent daca tu cumperi sau nu, chiar daca nu se va vinde primaria nu pierde sau castiga ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Casele mobile pe roti...

Am vrut acum un an sa iau asa ceva din Otopeni. Ce am vazut in poze era ceva...dar in realitate era ridicol de mica. Am un amic in Prejmer care are asa ceva in curte. L-a costat 10000 euro. A prins miros dupa 2 ani si nu reuseste sa scape de el...doreste si sa o vanda...

10 000 euro pentru un chiosc pe roti de 18mp? Asta inseamna 555 euro/mp in conditiile in care nu esti racordat la nici o utilitate (adica nu ai utilitati in zona pe care ti-o amplasezi).

Foarte scump...

Apoi, conditiile climatice din Romania fac astfel de solutii bune doar pentru o cabana de vara.

Urmeaza partea legala sa vad totusi de ce e nevoie pentru o amplasare "temporara". Daca o pui doar pe un teren cu iarba, se lasa (are aproape 6 tone) - deci ideal ar fi o platforma de beton...deci o autorizatie. Bine, idealul e departe de a se intelege cu legea in Romania.

Extras din legea 50/1991

ART. 3 Autorizatia de construire se elibereaza pentru:

-lucrari de construire, reconstruire, modificare, extindere sau reparare a cladirilor de orice fel;

-etc

-etc

-organizarea de tabere de corturi, casute sau de rulote;

-lucrari cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si in spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame.

Uneori, prin unele comune (ca asa e la noi, depinde de cum te descurci, legea nu e la fel pentru toata lumea) se poate obtine autorizatie de cabana pe piloni. Dar atentie, se scapa de autorizatie doar daca terenul pe care-l ai este extravilan si constructia e cu titlu provizoriu...Un amplasament de acest gen al casei mobile nu poate fi intabulat sau racordat la utilitati(curent,gaz,apa) DECIT daca ai autorizatie de contructie... Degeaba scriu producatorii ca nu-ti trebuie autorizatie (o cumperi si ti-o trantesti pe un pamint) - e o minciuna.

Asa ca 12-15000 euro casa pe roti + pamintul (pe care nu-l am) + apa (chiar si din put), fosa, curent normal (generatorul face galagie) unde ajung ?... Am uitat de acte...Tot la 25 de mii ma duce. Nici nu mai vorbesc sa iti iei un teren fabulos ca-n povesti si sa o lasi acolo, fara vecini. Nu mai gasesti nici urma rotilor pe pamint din ea, vine "za gipsy-ul" si te lasa gol, cum te-ai nascut.

Dupa cum vad, exista in ORICE avantaje si dezavantaje. Daca as fi avut un teren.. cit de mic...alta era povestea. Casa asta mobila se poate construi incet, cu grija in regie proprie, cu ajutorul unui prieten, doi intr-o primavara-vara si o scoti la jumatate de pret din ofertele lor. Iti trebuie doar scheletul ala cu roti. Sau sa te lase cineva sa-ti pui "casa" pe pamintul lui...si aici sint alte complicatii...

Momentan tot casuta pe pamint. Cit de mica.

Da, in general, daca ai un venit asigurat, chiar si cu ganduri de pensie - iti permiti sa te duci in fiecare an in vacanta prin lume. Eu azi am, maine cine stie ? Viata trece - cum spunea Iuli...banii-s facuti sa-i plimbi, nu sa-i strangi. Daca nu o ia "alunecarea de pamant", de casuta se va bucura in prezent toata familia (frati, veri, cumnati, soacre) + citiva prieteni de suflet si poate in viitor ii va ramine baiatului sau o va vinde pe un pumn de galbeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce aș face eu.Aș căuta un evaluator din asta care lucrează și la bănci , la executări silite , care să fie cu cît mai multă experiență. Un raport de evaluare costă în jur de 500 ron. Aș cere o copie de pe autorizația de construcție și aș verifica dacă corespunde ce e pe hîrtie cu ce e pe teren. Obligatoriu aș cere proprietarului să locuiesc cîteva w/e-uri acolo , să mă conving că este ceea ce-mi doresc.Eu am locuit 2 luni în casă , înainte să fac actele. E ca și cum ai cumpăra o mașină fără să o probezi.Aș verifica , împreună cu un constructor prieten sau prieten al unui prieten , toate părțile componente ale casei . Minusurile (pentru că există la orice casă) le-aș pune pe hartie și le-aș folosi la negociere. Etapa aceasta de verificare cu un constructor poate să preceadă evaluării , mai ales in această perioadă cand constructorii au mai mult timp liber.Dacă după parcurgerea celor 3 etape de verificare (pentru că n-am mai construit case , n-am mai locuit acolo și n-am mai evaluat construcții ) mi-am format convingerea intimă că este ceea ce-mi doresc eu și familia mea , numai atunci trec la etapele următoare necesare cumpărării .

Baftă !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi avem in Polonia la vreo 3 ore de mers din Berlin un teren de vreo 3000m² mostenit de sotie. Si noi ne-am spart capul ce sa facem cu el adica daca sa construim ceva sau nu (e teren arabil campie la marginea unei paduri),

Pana la urma am ajuns la concluzia ca e o risipa de bani pentru ceva unde vii cam odata pe luna si am cumparat o "casa pe roti" (7m lungime 3 latime). Am sapat o fantana si am tras apa cu pompa. Apoi am imbracat-o in lemn si am facut o prispa. Am si izolat-o cu ocazia asta. Iarna tot nu se poate sta in ea ca e prea frig dar oricum iernile sunt asa dezolante acolo ca nu am sta nici sa fie cald :smile: Pompa de apa o demontez iarna.

Pentru ce avem noi nevoie e ok (are un WC pentru care am montat o fosa septica), curent am tras de la vecini :D , are un aragaz, frigider, 2 dormitoare si un "living". Oricum noi i-l folosim practic exclusiv pentru a dormi in el, in rest stam pe afara. La vara vreau sa montez o cabina de dus externa e singura chestie care ma deranzeaza, trebuie sa mergem mereu la soacra la bloc pentru o baie...

Casa cred ca a costat vreo 9000 zt = 9000lei (au cumparat-o socrii la vremea respectiva de aia nu mai tin minte exact)

post-5223-0-25156400-1391167636_thumb.jp

post-5223-0-18393900-1391167637_thumb.jp

post-5223-0-08143300-1391167645_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nitu - multumesc pentru sfaturi. Am sa incerc, bineinteles sa vad daca pot locui acolo macar un weekend, sa vad daca totul functioneaza, etc. Ca sa te lase un proprietar sa locuiesti citeva weekend-uri acolo inseamna ca are mare incredere in tine. Eu unul nu cred ca as avea curaj ca nu-mi strica nimic pe-acolo - mai ales in Romania :smile: Pentru asta, trebuie sa merg cu cineva care sa umple instalatia si sa o goleasca pentru inceput, sa-mi arate cum se umbla cu centrala aia ca habar nu am, etc.

Cristian - Da, frumos. Dar:

- ai avut terenul

- ai dat doar 9000 ron (2000 euro). Vreau si eu 2 la pretul asta, le unesc si gata :smile: in Romania dai aproape dublu doar pentru o amarit de petec de iarba...nu mai zic de pretul "cotetului pe roti"

- nu stiu daca ti-a trebuit vreo autorizatie..vad ca ai tras curent de la un vecin.

- probabil ca nu vine zigoinen-ul sa o dezmembreze 90% (adica tot ce se poate lua) imediat ce vede ca nu sta nimeni acolo 2 saptamini la rand...Mai ales la ce gardulet ai tu acolo imprejurul proprietatii...

Inca ma mai gindesc. Interesant e ca nu am gasit explicatia la chestia asta : de ce nu as "ingropa" 25 de mii intr-un Volvo mai nou dar as "ingropa" aceeasi suma intr-o casa de vacanta ?...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ingradit am ingradit mai mult de optica :) si chipurile ca sa nu vina cainii din zona si sa foloseasca gazonul pe post de toaleta...Vecinii sunt de fapt rudele nevestei si de asta a mers faza cu curentul care totusi nu e chiar ok :) dar ar costa o avere sa traga curent ..

Autorizatie nu trebuie pentru asa ceva dar a 2-a nu am voie sa o pun cu cea actuala am epuizat spatiul construibil fara autorizatie. Teoretic ca sa mai punem o cosmelie ar trebui acuma sa schimbam destinatia terenului din arabil in teren de constructii....dar si asta dureaza si acolo o gramada de timp si nervi si ceva bani si nu isi are rostul momentan. A la long ne gandim eventul sa construim ceva pentru varsta pensiei dar mai e o gramada pana atunci aici se tot urca varsta de pensionare conform devizei "un pensionar bun este un pensionar mort" :D

Riscul sa ne fure lucruri este relativ mic e adevarat dar nu am sa postez adresa :D :D

PS Logica ar zice ca evident e mai bine sa bagi banii in ceva cu o fundatie decat o masina dar .... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Florin, decat sa bagi 25k e intr-un fier mai bine ii bagi intr-un petec de iarba .

Oricum vezi ca preturile nu sunt jos peste tot, adica la 25.ooo E iti iei casa noua in alta zona la fel de frumoasa, mie unul imi place Malul cu Flori, jud Dambovita .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte buna sugestia.

Zonele astea ma gandeam sa ti le recomand:Campulung si Valenii de munte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi avem casa in Azuga (casa soacrei) renovata de la un cap la altul si din cauza programului merge de 2-3 ori pe an acolo cate 2-3 zile, mai ales de cand ne-am mutat la casa. Inainte fugeam mai des sa scapam de bloc. Singura parte buna este vara cand cei mici stau cu soacra-mea cateva saptamani (in functie de concedii si multe altele) si mai mult sau mai putin suntem si noi de sambata pana duminica.

Altfel, m-ar costa mai ieftin decat intretinerea anuala a casei sa stau la hotel de 5 stele zilele care le stau la Azuga.

Eu zic ca dpdv financiar este o risipa de bani, la fel cum e si rulota. Daca ai un vis erotic cu asta sau iti doresti neaparat, nimic nu-i prea scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Bogdan, de acord cu fieru`vs. iarba :)

Cunosc zona. Malul cu flori e ok, dar si acolo-s probleme...sau au fost pe vremea lui Boc...

"

COMUNICAT DE PRESĂ

Premierul Emil Boc şi ministrul Administraţiei şi Internelor, Vasile Blaga, au fost prezenţi astăzi în judeţul Dâmboviţa, pentru a identifica, împreună cu autorităţile judeţene, cele mai bune soluţii în vederea sprijinirii celor aproximativ 2.500 de oameni din localităţile Pucheni şi Malu cu Flori izolaţi de alunecarea de teren produsă."

Adi, din Campulung Arges e soacra-mea. Cocheta intr-o vreme sa-si ia un petec de deal prin zona...saracie maxima prin acele locuri...si eu stiu ca unde-s saraci multi riscul de furt e crescut.

Maurice, o casuta a mea e un vis mai vechi... Stiu ca nu toate visele sint realizabile, profitabile, etc dar mai stiu si ca foarte putine vise mi le-am implinit in viata asta...

Si ma omorati toti cu: am o casa si am renovat-o, am un pamint si mi-am trantit o casa, etc. Eu nu am nimic, respir aerul imputit dintr-un apartament din capitala si ma doare capul de la antenele GSM de pe blocuri :tongue3:

Ideal ar fi sa ma mut de la bloc definitiv la o casa in jurul Bucuresti-ului, dar incepe naveta zi de zi, dependenta 100% de masina, traiul intr-o comuna prafuita, etc. Astea noi fara (40-50000 pe putin) nu gasesc pe-aproape iar in Bucuresti e jale.

P.s. Bogdan, unde se gaseste casa noua la 25000 ? Cu o curte de minim 350m, cu utilitati, durabila si cu toate actele in regula (proiect, autorizatie, etc) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

In primul rand va salut din nou (postez de pe un nick nou). Urmaresc forumul de 2-3 ani cu toate ca nu prea postez :)

Sunt la al 3-lea volvo(850) si ma folosesc de indicatiile voastre cand am nevoie de o rezolvare.

Scuze pentru introducere, revin on topic.

1 Am vazut in anunt ca spune "structura usoara" asta de regula inseamna lemn...

2 Cere un extras CF si vezi daca sunt notate sarcini si cine este propietarul.

3 Mergi la primarie si intreaba de PUZ sau PUD si acolo vezi regimul maxim pt constructii (sa nu te trezesti ca au voie sa "tranteasca" un bloc cu 10 etaje pe langa tine.)

4 Vezi prin zona cum arata casele vecinilor (daca exista) si intreaba cat si daca pleaca pamantul la vale.

5 Am drum prin Brasov la fiecare 2-3 luni si nu e nici un deranj sa dau o fuga pana la locul faptei sa iti explic cum se umple si cum se goleste instalatia de incalzire eventual sa-mi dau cu parerea(daca ma crezi pe cuvant) la ce surprize te mai poti astepta...

A spus cineva pe aici ca de regula lambriurile se folosesc pentru a masca unele probleme si din pacate la noi in 90% din cazuri este adevarat.

Nu pot sa fiu nici pro nici conta. Decizia ramane a ta noi putem doar sa ne dam cu parerea :)

La achizitionarea unei case e cam ca la loterie...cum iti este norocul. Nimeni nu o sa-ti spuna toate hibele...

Daca te decizi sa o cumperi si vrei inca o parere cat de cat pertinenta (dezinteresata si nepartinitoare) te pot ajuta.

Singura problema este ca pot face lucrul acesta in cursul saptamanii (am deplasari de luni pana vineri) nu si in weekend...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideal ar fi sa ma mut de la bloc definitiv la o casa in jurul Bucuresti-ului, dar incepe naveta zi de zi, dependenta 100% de masina, traiul intr-o comuna prafuita, etc. Astea noi fara (40-50000 pe putin) nu gasesc pe-aproape iar in Bucuresti e jale.

Ideal ar fi să găsești o casa la schimb cu apartamentul !!!

Idealul există !!!Dacă mai ai și o diferență de bani , șansele cresc considerabil .

Baftă !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mephisto. Te voi contacta daca voi avea nevoie (un nr. telefon pe PM daca nu te deranjeaza).

Nitu - am cautat acest "ideal" insa nimeni nu am gasit sa vrea sa stea la etajul 10 si pe colt :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: dupa ce se va construi mareata autostrada spre Brasov, exista vreun impediment sa nu mai ajung in Breaza pe DN1 - ca in prezent ? Ca am inteles ca se va face de la Comarnic incolo tot deranjul si ca fostul DN1 cu patru benzi de la Ploiesti la Breaza (care e pe patru benzi) se va moderniza putin pentru a ajunge la rang de autostrada.

Azi ma duc sa vad acte, sa vorbesc cu proprietara, sa mai aflu cite ceva (concret sper) despre casuta aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Afacerea" a cazut - visul s-a destramat...

Infiltratii aproape de fundatia casei...nivelul panzei freatice ridicat, etc.

Topicul se inchide.

Va multumesc din suflet pentru toate sfaturile si gandurile voastre !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.