Cristi Muresan

Cum sa ne lasam de fumat

60 posts in this topic

Aveti vreun sfat ?din propriea experienta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfaturi nu, vointa ta este importanta.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

În primul rand cu VOINȚĂ , urmat de VOINȚĂ și nu în ultimul rand , VOINȚĂ. Nevoia de a fuma și tentația de a fuma , vor dura mult timp după ce ai luat decizia de a te lăsa de fumat. Mie îmi vine poftă să fum o țigară și după 5 ani de cand m-am lăsat.Tratamentul medicamentos și economia de bani pe care o faci , te pot ajuta să-ți menții în timp VOINȚA de a nu mai fuma. Ca să nu mai vorbesc de beneficiile pentru sănătate.

LASĂ-LE !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 4 luni de cand m-am lasat de fumat.

M-am lasat brusc fiindu-mi foarte rau dupa ce am fumat intr-o seara foarte mult,de atunci ma mai prostesc din cand in cand cu o tigare electronica cand sunt la o masa in oras sau ma enervez si simt nevoia de tigare.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 8,5ani de cand nu mai fumez (anterior 20ani de fumator inrait), m-am lasat din ambitie, pur si simplu am zis ca le las si le-am lasat. Nu am nici un regret, poate faptul ca m-am ingrasat instant in trei saptamani si de atunci nu am reusit sa mai dau jos, dar sunt un fericit. MERITA DIN PLIN SA NU FI FUMATOR. Bafta.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi , am sa merg la mama o sapt si am sa incerc cu vointa + alergare sa vedem ce iese ,deja sunt chiar la limita de supraponderalitate , macar e limita inferioara :( sper sa nu ajung purcel de nu mai trage masinuta sub mine

Am sa va tin la curent cu progresul dar plec doar peste 2 sapt ...pana atunci examene stres da incerc sa reduc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost fumacios inrait pana in 2001 .Ma simt mult mai bine fara tutun, de 13 ani, trebuie FOARTE MULTA VOINTA, restul sunt prostii(gen electronica sau nicorette).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut un am de tigara electronica si simt ca mi-ar fi muuult mai usor sa o las de tot

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta cu tigara electronica nu ma incanta are si mama si nu imi place deloc , la mine nu cred ca e o problema de dependenta la nicotina ci pur simplu o conjunctura in care sunt prins,si gestul in sine iti da dependenta, dar dupa sesiune ! Gata sper sa si tina

Share this post


Link to post
Share on other sites

E greu dar daca vrei sa te lasi atunci nu te opreste nimeni, trebuie doar sa vrei. Eu am incercat o singura data (o saptamana) in 12 de cand fumez si nu am reusit ca n-am fost ambitios. In saptamana aia cand am incercat sa ma las parca il aveam pe dracu in mine. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Să te laşi de fumat e cel mai uşor lucru, eu l-am făcut de cîteva mii de ori!"(Einstein)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepind din 15 ianuarie am zis sa incerc si eu tigarea electronica. Pina azi , adica in aproximativ 3 saptamini, am fumat sub 10 tigari in total. Eram fumator de minim 40-45 tigari pe zi.

Mie nu mi-a trebuit nici un fel de vointa (ca daca mi-ar fi trebuit fumam in continuare la fel), pur si simplu am reusit sa inlocuiesc ticul ducerii tigarii la gura cu ticul ducerii tigarii electronice la gura, iar aportul de nicotina din tigarea electronica ma face sa nu am nevoie de tigarea obisnuita.

Dimineata , la cafea , toata lumea zice ca merge o tigare, dupa masa la fel. Ieri , dupa vreo 3 zile in care n-am pus deloc tigare normala in gura, am zis , desi nu-mi era pofta, sa fumez si eu o tigare la cafea. Am stins-o dupa primele 3-4 fumuri, pur si simplu nu-mi mai place ca tigarea electronica. Probabil sint defect.

Singurul lucru care nu-mi place la tigarea electronica este ca uneori dimineata ma trezesc cu cerul gurii uscat ca si cum as fi dormit cu gura deschisa. In rest am scapat de oxidul de carbon si de gudron. Si am facut pina azi o economie de 522 ron. (pe care i-am baut si mincat ati zice voi, nu : am pus motorina).

Inca tin 2 pachete de tigari in casa, dorm mai linistit stiind ca le am acolo sus pe frigider. In fiecare dimineata verific sa fie acolo. Inca nu sint convins ca nu va veni o vreme cind o sa vreau din nou sa fumez tigari normale.

Acum fumez un amestec care are aroma de marlboro ( aproximativ) cu continut de 18 mg nicotina. Daca voi reusi sa scad treptat la 14-12-10-etc poate voi reusi chiar sa ma las definitiv. Va mai tin la curent.

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehehehe...felicitari Iuliiii !!!

Gura o simti uscata pt ca vapatul deshidrateaza. Propilen glicolul ai glicerina cand se vaporizeaza condenseaza apoi in cavitatea bucala si dau senzatia de sete. Eu am luat-o ca pe un efect secundar pozitiv,ma hidratez mai mult ca beam putina apa. Dupa cateva luni nu am mai simtit uscaciunea.

S-ar putea sa iti sangereze un timp si gingiile pt ca nu mai inhalezi atat de multa nicotina (procentul de absorbtie al nicotinei din vapori e mult mai mic decat cel din fum) si o sa se relaxeze capilarele din gingii. Trece in timp.

Daca vrei sa te documentezi mai mult,ai doua forumuri dedicate - www.rovapers.eu si www.vapers.ro . Ma gasesti pe ambele :))))

Te pup si tine-te de ea macar 6 luni !!

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: Da' de ce nu era bun topiucul meu pentru astfel de discuţii fără rost?

Stai linistit Heim ca am scris si acolo la tine ca pip ca turcu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot la 10 tigari am ramas intro zii nam fumat si a 2 dimineata mam dus frumos la chiosc si am luat un pachet ... Dar inca sunt optimist ca ma voi lasa sper ca de curand ... Si mama pipa tigara electronica de vai de ea ...

@heim te rog scuzama ca nam dat search inainte de a deschide topicul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, chiar merge sa te lasi de tigari (macar 3 saptamini) cu ajutorul tigarii electrice. Daca la mine, care nu am vointa, merge, nu inteleg de ce la altii n-ar merge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici un filmulet interesant :

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de Kent, dar Pall Mall se vindea azi cu 13,20 lei la Mega Image.

Asadar 13,20 x 365 x 50 = 240.900 lei ≈ 53.500

Cat un apartament de doua camere ...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun eu dupa experienta de un an si o luna... Daca nu te arunci sa-ti iei toate porcariile (ca mine) si iti iei odata "echipamentu", te duce la pana in 60-70RON/luna lichidul + rezervele la atomizor.

Prin toate porcariile se intelege "echipamentul" de mai jos : ↓↓↓↓

na6avyzu.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea's doar ca sa umple gaurile. Ma mir ca n-ai zis nimic de zar ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx: " ...pe care i-am baut si mincat ati zice voi, nu : am pus motorina ..."

pai nu e economic sa te lasi de fumat : ti-a crescut consumul de carburant!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un nefumator catre un fumator:

-stii, cu banii care ii dai pe tigari, daca nu ai fi fumat, puteai lua un ferarri

- da bine si al tau unde e?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea's doar ca sa umple gaurile. Ma mir ca n-ai zis nimic de zar ;D

Mi se pare mie, sau s-a cam pus praful pe zar...:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am devenit un om mai hotarat ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, bun, da' electronicele cât costă? ;D

Oricum, mai putin decat vizitele la medic si la farmacie datorate fumatului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now