Cristi Muresan

cauciucuri vara

125 posts in this topic

Marian daca spuneai ca ti se par mai ieftine cele pe 225 ... te intelegeam :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marian daca spuneai ca ti se par mai ieftine cele pe 225 ... te intelegeam :D 

nu e vorba de ieftine stii bine ca nu ma uit , de aia si vreau sa le omologhez 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o gluma , dar fiind o dimensiune rara (205) sunt un pic mai scumpe si gama e mai restransa ... daca resusesti sa le omologhezi , sa ne anunti , as fii si eu interesat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana urmatoare sun unpic mai liber si o sa incerc sa vad ce informatii gasesc 

"În cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt menţionate în documentele de omologare acesta determină reomologarea vehiculului, operaţiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a încercărilor privind performanţele sistemului de frânare şi etalonarea vitezometrului, şi, dacă Laboratorul de Încercări pentru siguranţa rutieră decide, a încercărilor privind stabilitatea vehiculului şi zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai dacă rezultatele încercărilor şi verificărilor efectuate atestă îndeplinirea condiţiilor tehnice aplicabile.

Informaţii suplimentare se pot obţine la tel.: 021/9672 (*tarif normal Telekom)"   Asta scrie la cei de la RAR  pe site , o sa le dau miercuri un telefon si poate o sa trec si pe la volvo sapt viitoare .

 

"Omologarea se va acorda numai dacă rezultatele încercărilor şi verificărilor efectuate atestă îndeplinirea condiţiilor tehnice aplicabile. Omologarea şi încercările se fac numai la reprezentanţele RAR.

Pentru a scurta procedurile, vă sugerăm să mergeţi la o reprezentanţă a mărcii pe care o conduceţi, iar de acolo solicitaţi o listă cu toate anvelopele care se pot monta pe maşină. Cu lista respectiva vă duceţi la RAR, dar înainte vă programaţi. Pe lângă listă trebuie să vă prezentaţi cu următoarele acte:

  • carte identitate autovehicul copie + original
  • talon copie + original
  • carte identitate proprietar copie + original
  • maşina echipată cu anvelopele dorite
  • lista de anvelope de la reprezentanţă copie + original (este posibil să nu aveţi nevoie de ea. Inginerul care se ocupă de cazul dumneavoastră va decide dacă mai aveţi nevoie de acte suplimentare, totul fiind în funcţie de anvelope) " 
  •  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan am reusit sa fac rost de nota tehnica de la reprezentanta de la CJ , nu am avut de ales intre mai multe dimensiuni am intrebat doar de cele pe 17" pentru ca erau foarte aglomerati . Poate o sa trec maine pe la RAR sa intreb mai multe detalii si sa fac o programare

2015-12-03 14.03.39.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit anuntul asta pe OLX, poate e cineva interesat, au cauciucuri de vara (destul de uzate mi se par) :) Sunt curios daca pretul e pe roata sau tot setul la 450 lei, desi mi se pare cam prea ieftin. Sau sunt furate?

Jantele arata foarte bine si daca ar fi pe 16 le-as lua eu si as schimba Libra mele de vara cu ele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu detalii despre setul ala de roti, sunt 450€, nu lei, si tipul a spus ca arata bine si gumele :) Scuze daca nu am postat chiar in topic dedicat pentru jante, dar nu am prea gasit la un simplu search si l-am vazut pe asta mai activ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Pai tocmai voiam sa comentez.Sub 275E  nu sint asemenea jante la cum arata +capace.Mai scade la anvelope si gata 450E

Un set de jante ciupite ,zgiriate nu fac mai mult de 200E in general  intrucit mai dai peste 100E la vopsit. si daca mai dai si pe transport  esti gata :)Astea  sint jante  cu estetic bun.La 375 -400 E  se pot vinde dar depinde daca totul este cum spune in anunt

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a spus ca mai lasa la pret :D Dar nu prea stie sa vanda jante omul, prea putine detalii...ar fi viabil pentru cineva din Bucuresti care vrea sa mearga sa le si vada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

era genial daca aparea anuntul asta acum 2 luni cand mi-am luat unele la fel, dar zgariate si cu gumele varza pe care am dat 350 de euro.... mai bag 150 in reconditionare - umplere si vopsire + lejer 300 euro pe anvelope

 

Go for it!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan am reusit sa fac rost de nota tehnica de la reprezentanta de la CJ , nu am avut de ales intre mai multe dimensiuni am intrebat doar de cele pe 17" pentru ca erau foarte aglomerati . Poate o sa trec maine pe la RAR sa intreb mai multe detalii si sa fac o programare

2015-12-03 14.03.39.jpg

Imi cer scuze de off-topic, dar sa-i spune cineva doamnei inginer Boaru Alexa (presupunand ca nu s-a pierdut din nume pe drum) ca sa scrie 'poate fi echipata'.

Mai on-topic: eu stau cu jante volvo 17" oem + anvelope de iarna la vanzare de o luna, toata lumea vrea jantele, nimeni nu vrea anvelope 205/50. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze de off-topic, dar sa-i spune cineva doamnei inginer Boaru Alexa (presupunand ca nu s-a pierdut din nume pe drum) ca sa scrie 'poate fi echipata'.

Mai on-topic: eu stau cu jante volvo 17" oem + anvelope de iarna la vanzare de o luna, toata lumea vrea jantele, nimeni nu vrea anvelope 205/50. :))

tot offtopic, completare la ce`a sesizat Mishulica....autovehiculul poate fi "echipata"? Din acea poza putem deduce aria de competente ale acelei Doamne ing :)

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot off-topic...

Este vorba despre un domn inginer. Si intamplator, unul competent. Si pe deasupra un om deosebit. Pe care il cunosc de aproape 8 ani interval in care nu am avut ce sa-i reprosez din punct de vedere profesional.

Nu ii caut scuze in ceea ce priveste formularea. Dar... Numai cine n-a gresit niciodata sa arunce cu piatra. Apropo de "aria de competentele ale"...

Edited by Behu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: a fost singurul pe care de fiecare data cand l-am sunat a avut un raspuns , si m-a ajutat intotdeauna

ontopic : despre anvelopele 205/50 sunt prea inguste ( parerea mea ) de aceea am optat pentru 215/45 fiind mai late si mai mici in talon :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze de off-topic, dar sa-i spune cineva doamnei inginer Boaru Alexa (presupunand ca nu s-a pierdut din nume pe drum) ca sa scrie 'poate fi echipata'.

Mai on-topic: eu stau cu jante volvo 17" oem + anvelope de iarna la vanzare de o luna, toata lumea vrea jantele, nimeni nu vrea anvelope 205/50. :))

si mie sa-mi spuna cineva. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ET au Mihai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

52.5, este vorba de Cratus-uri, PN 30758258.
Hai sa nu mai pangarim thread-ul, totusi. Daca vrei mai multe informatii astept PM. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca jantele de 17 cu anvelope 205 pe 50 sunt deja omologate pe s40 ?Eu in carte nu am trecute decat pe 16.Masina am cumparat-o cu jante volvo pe 17.

20151221_142146.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la mine 205/50 R17 sunt trecute in certificatul de inmatriculare la sectiunea cu chstii extra, iar la cele 2 randuri pentru roti fata/spate sunt trecute 195/65 R15 si 205/55 R16. Au uitat cei de la RAR sa ti le puna si pe cele de 17 cand ai inmatriculat-o cel mai probabil.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ne pregatim de drum lung spre frumoasa Romanie si tre sa schimbam pneu-urile. Momentan avem 225/45/17 94Y. 

Am spus buget pana in 100€ pe pneu ( merita la cat am tras cu ea si mai avem ceva "operatii", printre care dat-ul la puterea normala si suntem adeptii drumurilor lungi: cand putem o intindem, stim ca nu-i place la oras B).

Ma tot uite pe net ( probabil vom comanda pe net) si pe dimensiunile noastre gasesc pneu-uri cu mentiunea XL, runflat si un mic semn de exclamare: verificati daca masina este dotata pt pneu-uri runflat. Ma gandesc ca daca are deja 94Y, se pot pune tot 94Y ? Sau merge si alt indice? 

Din cate m-am uitat, nu este nimic marca pe cartea de inmatriculare a masinii. Si nici manualul nu ma ajuta deoarece explica in general ce inseamna fiecare cifra si litera. De Y nici nu se pomeneste ;) 

Marci:

  • continental - din ce am citit la pareri se uzeaza cam repede. Asta este 94W.

 http://www.123pneus.fr/cgi-bin/rshop.pl?dsco=125&cart_id=47305802.125.4584&sowigan=So&Breite=225&Quer=45&Felge=17&Speed=V&Load=94&kategorie=6&Marke=Continental&ranzahl=4&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Continental&m_s=3&rsmFahrzeugart=ALL&filter_preis_bis=&filter_preis_von=&homologation=&search_tool=standard&Label=C-A-72-2&details=Ordern&typ=R-216032

http://www.allopneus.com/CONTINENTAL-CONTISPORTCONTACT-5-225-45r17-94-y-53658.html

Multam de sfaturi, 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa te lamuresti cu semnificatia cifrelor/literelor de pe anvelope (si luand exemplul 225/45 R17 94Y):

- 225 este latimea in milimetri a anvelopei:
- 45 este raportul dintre latimea si inaltimea anvelope (in cazul anvelopelor astora: 101.25mm);
- 17 - diametrul in inch;
- 94 - capacitate maxima de incarcare (670 kg);
- Y - indicele de viteza (300 km/h).

Avand in vedere preturile de mai sus, eu as merge pe un Pilot Sport (3/4). Succesuri.

Edited by Mihai933
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci @Mihai933 . Am mai avut o recomandare de incredere pt Pilot Sport 4 asa ca ieri am si dat comanda!

Vineri o incaltam :)) Abia astept!:wub:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ar trebui sa aveti o surpriza placuta cu PS4 - le am de cateva luni si sunt surprins foarte placut de ele - aramid-ul din ele chiar e ceva, separat de marketing. Drum bun spre casa si fara incidente. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci! Sa fie, ne oprim direct la baieti la garaj pt un lifting de vara;) 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Done ! Michelin Sport 4 / EUR 97,95 bucata. 

Gata pt autostrazile Romaniei ;)) 

Merci pt sfaturi guys ;) 

FullSizeRender.thumb.jpg.ef4c2bb57d94337

FullSizeRender.jpg

FullSizeRender-2.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now