nionut76

Volvo deschide portbagajul la comanda. Inventia care le-a scapat nemtilor de la Audi, BMW si Mercedes

14 posts in this topic

Aproximativ 60% din cei care au comandat online in 2013 au ratat prima livrare din diverse motive. Asta i-a costat pe curieri 1,37 mld. dolari, adica fix 1 mld. de euro. Ca sa rezolve aceasta problema, Volvo s-a gandit la un nou sistem care foloseste dotarile masinii (functii GPS si online de pozitionare/localizare).

Cel care cumpara pe internet si are un Volvo poate sa foloseasca o aplicatie care ii transmite curierului unde este in acel moment. Ca sa nu vina la masina pentru livrare, proprietarul si curierul primesc prin aplicatie o parola care deschide masina pentru livrarea marfii.

Masina sta deschisa un anumit timp dupa care se blocheaza automat sau avertizeaza proprietarul via aplicatie ca livrarea a depasit timpul. Daca livrarea e reusita in timp util, parola digitala se sterge din memoria masinii si din cea a aplicatiei. Coordonatele livrarii si timpii sunt pastrati intr-un jurnal virtual.

Volvo face zilele astea demonstratii cu noua aplicatie la Mobile World Congress, in Barcelona. In perioada de cercetare si dezvoltare a proiectului, Volvo a obtinut dintr-un sondaj date ca 92% din oameni ar prefera sa le fie livrate cumparaturile direct la masina fara prezenta lor.

http://www.incont.ro/auto/volvo-deschide-portbagajul-la-comanda-inventia-care-le-a-scapat-nemtilor-de-la-audi-bmw-si-mercedes.html

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)) deja vorbim despre SF... mie unul aceasta aplicatie nu mi se pare ca fiind ceva strict necesar, sincer sa fiu cred ca volvo nu va livra vre-o masina in Ro cu o asemenea aplicatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o idee interesanta, dar curierul sa stea langa masina pana se incuie. Ca daca pleaca si masina mai sta deschisa 2 minute, au grija rromanasii de marfa, asa cum au grija si de oglinzi, semnalizari laterale, capace centrale la roti, etc, etc. :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

o tampenie, cat despre titlul articolului ce sa spun (Volvo deschide portbagajul la comanda, inventia care le-a scapat nemtilor de la Audi, BMW si Mercedes ...deoerece ei se ocupa cu chestii mai importante/utile pentru o masina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

o tampenie, cat despre titlul articolului ce sa spun (Volvo deschide portbagajul la comanda, inventia care le-a scapat nemtilor de la Audi, BMW si Mercedes ...deoerece ei se ocupa cu chestii mai importante/utile pentru o masina)

Cum ar fi : ecrane cat mai multe si mai mari, meniuri si sub meniuri greu de accesat (mai ales pentru cei trecuti de 45 ani), butoane peste butoane (fara numar fara numar ca la cantaretii de manele), etc.

Consider Volvo masina cu cele mai usoare si ergonomice comenzi. Este un fel de "Philips" printre electronice si electrocasnice. Totul este...simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici ii dau dreptate lui Victor, Volvo nu e in stare sa faca o automata buna dar fac SF-uri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici ii dau dreptate lui Victor, Volvo nu e in stare sa faca o automata buna dar fac SF-uri .

vre-o data daca am sa-mi vand volvo, o fac ptr ca nu dau doi bani pe cutia asta japoneza ce o monteaza pe modelul meu. Este adevarat ca si cei de la BMW au avut probleme cu primele cutii montate pe X5 insa acum au rezolvat totul pe cand la volvo...mai bine tac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreodată {adv.} (dar şi: mereu, totdeauna, cândva (vreodată), dintotdeauna)

ever {adv.}

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi o sa-i lase punga cu mancare si o sa-i ia cricul si roata de rezerva :)). In alta ordine de idei, la noi nu se poate merge pe incredere si va trebui sa semneze cineva de primire, deci nu-i vad rostul acestei aplicatii :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai semneaza masina de primire, un picur de ulei e bun in loc de stampila ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi nici volvo n-ar trebui sa se comercializeze. Avem toate marcile scumpe dar mergem pe niste drumuri ... Trece iarna care n-a fost iarna si ca de fiecare data apar gropi gropi gropi de spui ca asfaltul nostru e plastelina.

Normal ca nu folosesc asemenea aplicatii in Romania. Dar volvo nu face masina ptr o tara anume ci gandeste la nivel global. O tara ca a noastra mai rar. De la educatie, mentalitate, infrastructura etc. Mi-as dori sa forteze Dacia plecarea din Romania datorita lipsei de infrastructura rutiera. Poate cand stai cu cutitul la gat faci/schimbi ceva. Altfel nicio sansa sa fim in lumea civilizata. Sunt multe inovatii pe toate marcile auto care la noi sunt inutilizabile. Ori daca sunt utilizabile sunt doar pe un segment restrans de drumuri. Dar ce sa te mire intr-o tara unde la 10 km de focsani ai zone fara semnal la telefon. Romania :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut76: de acord cu tine mai putin cu "semnalul la telefon"....sunt destule zone si pe aici pe unde locuiesc eu fara semnal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt zona voastra este folosit cipul din elan . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut76: de acord cu tine mai putin cu "semnalul la telefon"....sunt destule zone si pe aici pe unde locuiesc eu fara semnal...

ptr cei care locuiesc in zone unde semnalul gsm este slab sau deloc, cei de la uzinele reno respectiv dacia au perfectionat sistemul de comunicare a datelor cu ajutorul cosurilor de fum, defapt e unicul sistem conventional care se lupta cot la cot cu inventia asta a celor de la volvo prezentata de colegul nostru mai sus fara de care sincer sa fiu cred ca omenirea nu ar fi capabila sa supravetuiasca pe fata pamantului acesta uneori patrat!?!?!
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now