StefanV

In sfarsit, primul meu Volvo S40!

37 posts in this topic

Salutare colegi,

In sfarsit, dupa o cautare ce a inceput prin noiembrie, am reusit sa gasesc Volvachele potrivit saptamana trecuta.

Este un S40 II din 2008 cu 49000 km reali, fara accidente, cu destul de multe optiuni, care merge perfect.

Am luat-o din Romania, de la sotia unui bo$$ de companie care era complet dezinteresat de ea.

Era prafuita, murdara, o bataie de joc ce inca se vedea ca straluceste prin jegul depus si ca urla dupa o tura de dezmorteala.

Am vazut-o si din prima mi-am spus ca "a mea este". M-am inteles si la bani, proprietarul fiind total dezinteresat de un pret corect, ci doar de a scapa de o bucata de fier pe care o tinea in curte. Asa ca am oferit pretul, si a spus da, fara negociere. (nu era pusa la vanzare, doar auzisem de la sursa mea ca sta degeaba, nefolosita, si ca merita sa-i adresez o intrebare).

Are cateva defecte optice (chiar destul de multe), a la Bucuresti. O aripa infundata, un prag zgariat, ornamente dezlipite, capota foarte putin infundata cat un buric de deget, si alte cateva nimicuri.

Pe dinauntru are uzura unei masini care in 49000 km a fost condusa mai mult cu dintii si cu picioarele (urme de cheie pe manerul usii soferului, consola de aluminiu e putin indoita daca te uiti in lumina, si pielea volanului are o zgarietura fix pe mijloc).

Dpdv mecanic e bestiala, nu vibreaza nimic, imi place antifonarea comparativ cu Golf-ul 1.9d al fratelui meu. Merge tot la ea, nu are soricei, nu vibreaza schimbatorul, nu are fluctuatii la relanti, nimic,

Poze artistice inca nu am apucat sa fac, insa mai jos sunt cateva pentru o minima idee.

1. As vrea sa schimb jantele CORDELIA pe 16' (cu unele tot pe 16' Serapis, Spartacus, Pegasus, Zaurak sau Tucana) - daca sunt doritori, sunt aici!

2. As vrea si o emblema pentru portbagaj cu scris V O L V O pe font mare si distantat.

3. As vrea si un body kit ca la R Design

Oricum, noroace, si sper sa ne vedem pe la intalniri de club :D mi-ar face placere sa aflu cat mai multe atat despre Volvo cat si despre conducatorii de Volvo in general!

O zi frumoasa!post-6570-0-79105300-1394628026_thumb.jppost-6570-0-77845600-1394628037_thumb.jppost-6570-0-78080800-1394628047_thumb.jppost-6570-0-19949100-1394628059_thumb.jppost-6570-0-60486000-1394629790_thumb.jp

Edited by StefanV
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l stapanesti sanatos :) !

Super misto culoarea !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie!! Ce motor are? Care a fost pretul de achizitie? :evil6:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru urari! :D

Este 2.0D cu 100kw. Am dat 8000 de euro pe ea. (taxa inclusa, 2 randuri de roti, f multe optiuni - lipseste navigatia, trapa, si pielea care m-ar fi incantat maxim, dar totusi nu poti sa le primesti pe toate in banii astia.)

In banii astia doar samsareli daca gaseam. Si de-asta mereu eram indecis, ca aveau tot felul de hibe si minciuni. Doar una cu 150.000 km gasisem care nu era samsareala si mergea relativ ok, de la Roche, dar era 9000 fara roti de vara.

Masina se comporta exemplar. Consum oarecum ok, vreo 9/100 real in bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie!! Ce motor are? Care a fost pretul de achizitie? :evil6:

2.0D din cate se vede pe portbagaj si pe turometru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te poarte cu placere prin Tara Gropilor :D:hello:

Pentru intalnirea sectoriala te asteptam in fiecare viner,i incepand cu orele 18 in parcarea Penny Market - Bucurestii Noi (Blv. Bucurestii Noi, Nr. 27-29)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te poarte cu placere prin Tara Gropilor :D:hello:

Pentru intalnirea sectoriala te asteptam in fiecare viner,i incepand cu orele 18 in parcarea Penny Market - Bucurestii Noi (Blv. Bucurestii Noi, Nr. 27-29)

Numai bine, plec de la munca de la Baneasa si in 15 minute ajung in Bucii Noi. :D

2.0D din cate se vede pe portbagaj si pe turometru.

Cred ca tre sa ai ochiul super format, ca din pozele postate, nici pe turometru nu vad (poate la 1.6d e pana la 7000rpm), si nici pe portbagaj nu inteleg ce scrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai bine, plec de la munca de la Baneasa si in 15 minute ajung in Bucii Noi. :D

Cred ca tre sa ai ochiul super format, ca din pozele postate, nici pe turometru nu vad (poate la 1.6d e pana la 7000rpm), si nici pe portbagaj nu inteleg ce scrie.

Ehhh, atunci se vede clar ca schimbatorul este in sase trepte :P

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehhh, atunci se vede clar ca schimbatorul este in sase trepte :P

Si e MMT6 cu Rul in cealalata parte fata deM66 de pe T5 :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit si sa-l conduci cu placere!E intr-adevar frumoasa ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa-l stapanesti sanatos si fara evenimente...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoasa, sa te bucuri de ea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit !!

Sa o stapanesti sanatos si la multi km !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos pentru urari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA, frumoasa atat masina cat si culoarea. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa culoare si masina. Multi km cu placere sa-i faci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte in siguranta!

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai facut super afacere. Felicitari sa o satapanesti sanatos. Xenon OEM + proiectoare, probabil si scaune incalzite.... deja m-ai dat pe spate :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos! :)

Da, are si incalzire in scaune, oglinzi rabatabile electric, etc. Sincer are mai multe optiuni decat ma intereseaza, dar asta a fost un fel de bonus la care nu ma asteptam!

Acum urmeaza distractia cu CASCO, si sa ii repar micile defecte optice

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ai și încălzire auxiliara și dynaudio sau high performance sound atunci chiar te urăsc :)

Sent from my Z10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ai și încălzire auxiliara și dynaudio sau high performance sound atunci chiar te urăsc :smile:

Sent from my Z10 using Tapatalk

:)) atunci nu ma uri, nu are incalzire auxiliara, si nici dynaudio sau premium, nici usb, nici telefon si cred ca nici magazie de CD-uri.. are high performance sound, care e suficient de misto ce-i drept. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi, fericitule ! Sa te bucuri cit mai mult de bijuteria ta !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva pozne noi cu Volvache.

Am fost weekend-ul asta la munte sa ii curat putin injectoarele dupa atat stat prin bucuresti, nemiscat

Consum pe DN1, mers relativ civilizat - 5.5 pe bord la dus, 4.5 pe bord la intors. Pe autostrada la 160-170 km/h aveam 8.8 pe bord instant.

Dupa drumul asta prin afara bucurestiului masina a inceput sa mearga exemplar, sau e doar efectul placebo, ca stiam ca are nevoie de un drum mai lung.

Per total, sunt super multumit de masina, are si putere cand e nevoie, are si un consum civilizat, optiunile imi fac drumul placut, iar xenoanele chiar nu ma asteptam sa fie atat de misto... bonus :D

post-6570-0-85878200-1395069354_thumb.jppost-6570-0-67231400-1395069365_thumb.jppost-6570-0-64807800-1395069376_thumb.jppost-6570-0-27227700-1395069387_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit si de la mine!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now