daann

A venit si randul meu

135 posts in this topic

Dupa cum zice si titlul...a venit si randul meu.

S-a intamplat intr-o parcare de la un complex comercial.Eu veneam pe drumul cu prioritate celalalt sofer nu.A intrat in intersectie, nu s-a asigurat, si cam asa mi=am distrus eu volvoul.

Ca si urmari, la o prima constatare(de catre mine)

bara fata

aripa dreapta

portiera dreapta

janta

caseta directie- cred

cutie viteza- cred

planetara

amortizor

plastice(bandou, lampi gabarit, semnal lateral, bidon de apa, cred contra aripa)

Toate astea la o prima strigare.

2d9uy6c.jpg

ornf37.jpg

2v9rtdx.jpg

Acum...omul a recunoscut..maine incerc sa ajung la asigurator.Daca nu poimaine.Ca si idee eu as vrea sa fac masina/constatarea la reprezentanta(in constanta, pentru ca acolo s-a produs accidentul si masina nu se mai poate deplasa).Ce sanse am, dat fiind ca asiguratorul este ASTRA?Ce ma sfatuiti sa fac? Orice parere ar fi bine venita.Cred ca , daca se va constata ca tot ce am scris mai sus e cu adevarat stricat, imi va da dauna totala.Ce sa fac/la ce sa ma astept? Are careva idee cum decurg lucrurile?Cine sau cum imi evalueaza masina/epava..etc.Nu stiu..orice parere e bine venita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand sa mergi la reprezentanta dar vei avea de furca cu nesimtiti de la Astra niste japcari mai pe romaneste.

De preferat daca poti sa ii pocnesti cortina sa o scoti dauna totala (reprezentanata pune preturi maximale) si ai sa iesi mai castigat cu riscul de a sta pe tusa cu masina 3-4 luni bune .

Astra asigurari este o companie in colaps si platesc destul de greu si au datorii foarte mari . Eu am avut dauna la ei si dupa nenumarate reclamatii si interventii nu am obtinut nimic doar cand m-am dus la tribunal si am depus actele si am platit timbru judiciar am avut succes primind banii in circa 2-3 zile si asa nu mi-au platiti 43 de zile dobanda de 0.1 % . Mentionez ca am avut de recuperat de la ei 4300euro

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice ar fi sa nu le dai ibanul si sa nu semnezi nimic in care spun "sunt de acord ca suma sa-mi fie virata in cont". A intrat cineva in mine si mi-a zgariat bara destul de adanc-aripa-usa stanga spate si ei au vrut sa-mi ofere 650lei, spunand ca nu costa mai mult. Au o lista cu service-uri bomba, prin Colenta-Ferentari...

Pana la urma ideea e ca nu ne obliga Astra sa reparam masina. In cazul meu, am reparat masina la un service, toata distractia a costat pe hartie 1700lei, am platit si in aproximativ 2 luni Astra a virat banii in cont conform devizului de repartie+factura.

Imi pare rau, frumoase jantele! :D

Sent from my iPad using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De preferat daca poti sa ii pocnesti cortina sa o scoti dauna totala

Pe asta de unde ai scos-o? Dauna totala este atunci cand valoarea reparatiei depaseste 75% din valoarea masinii, sau cand este afectata structura de rezistenta (stalpi, lonjeroane, podea, plafon)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Daann Reprezentanta nu lucreaza cu Astra iar devizul de acolo nu este agreat de Astra.

Cam nasol de rezolvat, probabil o sa-ti dea o suma derizorie si o vei rezolva cu piese de la Cipilika .

PS> nu vrei un dric ceva mai mare ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol Dane.

1 - Du masina la Volvo Constanta si spune-le celor de acolo ca vrei sa faci constatarea cu inspectorul de la asigurari la ei (asa mecanicii vor demonta toate piesele avariate iar inspectorul le va trece pe deviz si va face fotografii). Lucrul asta te scuteste de o viitoare recontsatare.

2 - dupa ce ai lasat masina la Volvo Constanta, intri pe site-ul Astra ( https://www.astrasig.ro/ro/daune/preavizare-rca ) pentru preavizare dauna (la tine preavizare dauna RCA). Aici ai adresa centrului de daune din Constanta: https://www.astrasig.ro/ro/daune/centre-daune. Dupa ce completezi cu toate datele care ti le cer, la scurt timp o sa fi sunat de un operator. Trebuie neaparat sa-i spui ca masina este nedeplasabila si ca vrei ca, constatarea sa se faca la Volvo Constanta.

3 - in urma devizului de reparatie emis de Volvo Constanta, Astra iti va oferi ori o suma pentru reparatie (daca nu este dauna totala), ori o despagubire pentru dauna totala. In caz de dauna totala, masina iti ramane tie.

Orice suma oferita de Astra trebuie data pe o foaie in scris si stampilata (nu verbal de inspector).Daca nu-ti convine suma pentru reparatie sau suma pentru despagubire, poti face o cerere de recalculare a sumei de reparatie sau a sumei maxime de despagubire.

4 - Sa nu le pui la dispozitie numarul de cont pana cand nu esti sigur ca suma oferita de ei iti poate acoperi paguba produsa.

5 - masina va fi evaluata de catre inspectorul de daune dupa un catalog. Inainte de a se apuca de hartii, intreaba-l la ce stare catalogheaza masina (buna, medie, satisfacatoare). In functie de starea bifata, si suma oferita va varia. Ar trebui sa bifeze la stare medie.

Daca mai ai neclaritati intreaba aici sau pe PM.

Pe asta de unde ai scos-o? Dauna totala este atunci cand valoarea reparatiei depaseste 75% din valoarea masinii, sau cand este afectata structura de rezistenta (stalpi, lonjeroane, podea, plafon)

Bai desteptule,

Masina este din 97' si daca in afara de elementele de caroserie mai are planetara, posibil caseta de directie si posibil cutie atunci sigur este dauna totala.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Asa as face, dar daca service-ul nu este agreat de ei, or sa fie deacord cu constatarea de acolo?

2.Oare imi pot face constatarea in aceiasi zi? ca masina e in cta, eu sunt din bucuresti.sau sa aduc masina la bucuresti si sa ma apuc de treaba aici?

3.oare cum sau la cat imi evalueaza masina(intrebare pentru cei cativa, care stiu ca se ocupau cu asigurari :P )

4.ok

5.Daca nu sunt deacord cu starea evaluata pot cere reanaliza?

mersi fain la toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 - cere sa ti se dea in scris ca Astra SA nu face constatari si reparatii la reprezentanta Volvo;

2 - dupe ce intri pe link-ul pus de mine si completezi, te va suna un operator si te va programa peste o zi, doua, trei - depinde de cate dosare au. Intreaba-l pe operator daca poti sa aduci masina la Bucuresti si sa deschizi dosarul aici.;

3 - pai dupa starea bifata (buna, medie, satisfacatoare) si dupa catalogul Schwacke (nu am acces la el);

4 - :D ;

5 - tu trebuie sa-l intrebi de prima data la ce stare ti-o incadreaza. Daca nu ai lovituri, zgarieturi sau alte urme pe masina in afara celor din accident ar trebui incadrata la stare medie.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule...lasa si tu un pm cu nr de tel plz...ca e mai usor asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule...lasa si tu un pm cu nr de tel plz...ca e mai usor asa

Nu ca ma suni!!! :D :D :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ca ma suni!!! :D :D :D

E draci! Iti dau bip si ma suni tu...sa nu imi consum impulsurile! ;)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimensiunea anvelopelor este trecuta in talon sau pe CIV?

Oricum, pacat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,pentru ca masina e inmatriculata pe bg si acolo nu se trec anvelopele in talon.oricum...sunt dimensiuni declarate de producator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,pentru ca masina e inmatriculata pe bg si acolo nu se trec anvelopele in talon.oricum...sunt dimensiuni declarate de producator.

Unde sunt declarate de producator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Daann Reprezentanta nu lucreaza cu Astra iar devizul de acolo nu este agreat de Astra

Pai stai sa vezi ca o usa completa de volvo s60 este 9000 ron (noua echipata complet ) eu am avut usa spate. cortina aripa spate stramba si usa fata indoita de ii dadeai cu cicanul de cauciuc si era la loc si de vizul meu a fost de 87000 ron final paca si primul sarea miliardu o sa atasez daca gasesc devizul in acte sa vezi si tu ce preturi au avut Iatsa Brasov partener Volvo Brasov

Cam nasol de rezolvat, probabil o sa-ti dea o suma derizorie si o vei rezolva cu piese de la Cipilika .

PS> nu vrei un dric ceva mai mare ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel in manualul utilizatorului

@ horica stiu!Dar ma voi duce cu masina la primus, voi plati eu o constatare, si va fi prezent si un reprezentant al astra.Dupa care...vedem ce e de facut.Maine fac o prima constatare la asigurator, la cta, iar apoi plec cu masina pe platforma spre primus.De acolo....episodul urmator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici de exemplu sau in manualul utilizatorului .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, ai gasit platforma? Sau cat platesti transport Constanta-Bucuresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cateva variante...o sa vad maine exact.Cred ca in jur de 500 lei...dar o sa plateasca celalalt sofer

Ps...ai vreo oferta?

Edited by daann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb si te anunt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce te face sa crezi ca ai nevoie de cutie de viteze? Ce simptome are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai din ce mi=am dat seama...are planetara si maciuca din cap(tripoda cred) atarnand pe sub masina.Plus ca o bag in viteza...si nimic...nu misca un cm.

Edited by daann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am cautat o platforma pentru tine dar am gasit mai scump, insa altceva este important cred eu, anume ca transportul cu platforma se plateste de asigurator, asa ca ai grija sa ai factura, chiar si de pacatoasa de Astra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc marius.Nu stiu daca vor deconta transportul..macar de mi=-ar deconta restul:P Plus ca nu stiu cati platformisti taie factura:)).Si oricum..sper sa plateasca ala..si sa nu ma doara pe mine capul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce am gasit eu este mai scump tocmai pentru ca "taie factura", toti asiguratori deconteaza tractarea. Bafta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now