daann

A venit si randul meu

135 posts in this topic

Dap.au fost joi sa faca constatarea.luni ma duc la ei sa semnam actele..dupa care urmeaza reconstatarea.din ce imi ziceau ei vor avea maine nevoie de iban.pe care ,din ce am inteles de la voi, nu trebuie sa il dau.sa vedem ce va fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum poate gresesc dar mai bine ai lua cat iti dau (am inteles ca vreo 1500 euroi) si cu cat mai iei pe masina de la dezmembrari ti-ai luat alta de afara, o inscri tot in Bulgaria ca si pe asta si scapi de toate problemele.

Nu stiu cati au rezolvat ceva cu asiguratorii cand au ajuns la procese si alte alea si cati nervi, bani si timp au pierdut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De rezolvat se rezolva, daca ai dreptate si probe in favoarea ta.Ideea mai nasoala e ca, dupa cum spune Maurice, trebuie sa ai nervi si timp de pierdut prin procese.Banii ti-i recuperezi pe toti in momentul in care castigi.

Your choice!

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina unei colege de servici a fost lovita de unul de la astra si a avut mare noroc ca cei de la service au reparat-o si se descurca ei cu astra. Au vrut sa-i dea pe la 600 ron si reparatia a fost dublu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit devizul de la volvo.4300E.

Acum, mai mult ca sigur, cei de la astra imi vor da dauna totala.Ce pot face daca nu sunt multumit de suma oferita de ei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit devizul de la volvo.4300E.

Acum, mai mult ca sigur, cei de la astra imi vor da dauna totala.Ce pot face daca nu sunt multumit de suma oferita de ei?

Vezi daca nu ai memorat/notat ce ti-am scris pe prima pagina? :D :D :D

Orice suma oferita de Astra trebuie data pe o foaie in scris si stampilata (nu verbal de inspector).Daca nu-ti convine suma pentru reparatie sau suma pentru despagubire, poti face o cerere de recalculare a sumei de reparatie sau a sumei maxime de despagubire.

Dupa ce ti se comunica valoarea maxima de despagubire si nu-ti convine suma, faci o cerere de recalculare a valorii maxime de despagubire. In urma cererii iti vor da inca 10-15% din prima suma comunicata.

Bafta.

Daca mai ai nevoie de informatii, ma suni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E absurd 4300E deviz reparatie pt o masina de 1000E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mas multumii cu cei 4300 ...

o zii insorita pe strada ta :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil o sa primesti vreo 3000 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E absurd 4300E deviz reparatie pt o masina de 1000E .

Pai ce sa zic...e devizul oficial al prietenilor tai de la volvo.

eu mas multumii cu cei 4300 ...

o zii insorita pe strada ta :smile:)

Eu as aprinde lumanari un an intreg pentru banii astia..dar nu exista nici o sansa sa ii primesc.

Probabil o sa primesti vreo 3000 ron.

Or sa fie obligati sa imi dea o suma de bani cu care sa pot fie sa imi cumpar o alta masina(cu aceleasi dotari ca a mea) fie sa mi=o pot repara cu piese noi si oem.

Vezi daca nu ai memorat/notat ce ti-am scris pe prima pagina? :D :D :D

Dupa ce ti se comunica valoarea maxima de despagubire si nu-ti convine suma, faci o cerere de recalculare a valorii maxime de despagubire. In urma cererii iti vor da inca 10-15% din prima suma comunicata.

Bafta.

Daca mai ai nevoie de informatii, ma suni.

Ok, am sa dau cu telefonul de va fi ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am explicat procedeul ,oricum a trecut mult timp de cand ai facut avizarea de dauna ,devizul se facea in doua zile daca aveau timp cei din service .Afla pretul de nou al masinii si fa-ti singur calculul conform grilei de despagubire .

Din suma de nou vei primi doar 15% din valoare masinii ,dupa care ti se mai scad 25% pentru epava iar aia sunt banii tai ....

Dar nu uita pretul masinii de noua conteaza !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Daann, nu scrie nicaieri ca sunt obligati sa-ti repare masina cu piese noi OEM, nici in SUA nu se repara masinile mai vechi de 4 ani cu piese noi OEM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Daann, nu scrie nicaieri ca sunt obligati sa-ti repare masina cu piese noi OEM, nici in SUA nu se repara masinile mai vechi de 4 ani cu piese noi OEM .

Zic ei, ca ar avea o politica foarte stricta cei de la primus, si anume ca folosesc numai piese originale indiferent de natura! Si asta nu o zic din carti, spun din vorbele rostite celor de acolo in urma unor discutii cu ei! Acum ma rog, trebuie sa sti mai multe ca mine ... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma de asigurari nu e obligata sa plateasca o reparatie facuta cu piese noi . Acum ai inteles .

La reprezentanta fac numai cu piese noi conform normativului Volvo DAR firma de asigurari nu e obligata sa plateasca asa ceva . Masina avand peste 10 ani se poate repara bine merci si cu piese SH si iese mai bine decat cu piese noi after market .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan, firma de asigurari este obligata sa imi plateasca reparatia la orice service vreau eu, atata timp cat este omologat rar pentru marca respectiva.

Nu scrie nicaieri ca daca masina are peste 10 ani se repara cu piese SH.Ca nu am baut apa la rate, sa dau 3500 lei pe o portiera oem e adevarat, dar daca nu se face pe banii mei...atunci sa fie tata cea mai cea portiera.Oricum 1 la mana..sunt obligati sa imi repare masina unde vreau eu si 2 la mana nu este legal sa imi propuna repararea masinii cu piese SH.Asa ca ceea ce ramane de facut..este sa imi dea dauna totala.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan de contrazic sunt oblicati sa-ti repare cu piese de origine ,ceea ce zici tu inseamna inselaciune .Cum tu te pricepi la Volvo eu ma pricep la astea ...Nu mai stiu articolele ,dar daca cauti vei gasi .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan de contrazic sunt oblicati sa-ti repare cu piese de origine ,ceea ce zici tu inseamna inselaciune .Cum tu te pricepi la Volvo eu ma pricep la astea ...Nu mai stiu articolele ,dar daca cauti vei gasi .

Baietiiiii...s-a schimbat legislatia. Nu mai sunt obligati sa-ti plateasca reparatia unde vrei tu si nici sa-ti pune piese OEM, noi. Daca tu te duci la un service care are pret de 1000 de lei pe ora de manopera, nu o sa te despagubeasca nimeni. Si legat de piesele noi OEM, chiar nu va inteleg, aveti masini noi si doriti piese noi? Adica la o masina de 20 de ani, dorim sa ne punem o usa care ajunge la valoarea intregii masini.

Eu zic sa vorbesti cu Cipilik, vezi cat te duc piesele, vorbeste la un service cat costa reparatia si vorbesti la asigurari sa te apropii de suma respectiva, ca sincer sa fiu visati cai verzi pe pereti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai stiu sigur unde am vazut, dar sigur am vazut scris (nu din auzite). Oricum singura varianta de a scoate bani mai multi de la ei, este sa o repari pe banii tai si sa te faci plangere la CSA (cu facturile doveditoare) si apoi sa-i dai in judecata. CSA-ul nu intervine pe baza unui deviz, trebuie sa le dai facturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Salman, eu vb din experienta nu din avioane, va las pe voi sa descoperiti ce si cum .Ia de citeste aici, lectura placuta .

@Daann, ce vrei tu a vrut si mecanicul meu si nu a reusit, a primit vreo 4000 de lei si cam atat pt o masina inmatriculata in RO si mult mai noua ca a ta si tot asa lovita ba si culoare cameleon . Asa ca mai mult de 3000 lei nu iei pt ca o sa-ti spuna in fata cat face masina ta si cat costa o portiera la Cipilika . Ei au obligatia sa-ti repare masina sau sa-ti dea banii de reparatie daca vrei in regie proprie DAR la o masina de 1000E tu chiar crezi ca ei sunt prosti sa-ti puna in brate 4000E ? Chiar asa prosti crezi ca sunt asiguratorii astia ?

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx, citeste cu atentie ce am scris mai SUS, in SUA o masina mai veche de 4 ani se poate repara cu piese SH . De aia sunt americanii unde sunt si noi.......

Problema este ca RCA-ul este prea ieftin in RO momentan si daunele prea scumpe, aici e problema, de aia in ultimul an a explodat pretul la RCA si va creste si mai mult pt ca trebuie sa se alinieze la cat e afara . Dupa asta vor fi platite si daunele .

Noi ne-am obisnuit sa facem manevre pe RCA si CASCO si acum nu ne mai convine cand intram in normalitate .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Devizul asta pe de o parte te dezavantajeaza... pe de alta parte iti lasa si mult spatiu de manevra dar numai daca te misti cu tupeu.

La masini care nu mai au valoare de piata, ti-am mai spus, nu stiu cat de indicat e un deviz mare. Ce ti-au scris aia acolo, e ca si cum ti-ar fi spus: "crush it!". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicul acesta este pt. ajutat pe Daann, nu pt. scos ochii si facut scenarii.

Off-topic sters.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now