daann

A venit si randul meu

135 posts in this topic

@Bogdane sti expresia ,,ati prostit poporul cu televizorul " asta se intampla ,eu vorbesc de articole din legislatie nu articole din presa .In art respectiv pus de tine nu face decat sa arate certurile dintre asiguratori si ASSAI!!Ai fost vreodata la CSA ? Au incercat vreodata si cei de la CSA sa te prosteasca (pe mine da) si i-am pus sa coboare cu legislatia CSA o carte mare si groasa .Si iti spun ca pentru o laterala de : 2 usi ,airbag cortina si scaun ,janta ,bara spate masina a intrat in dauna totala Euroins a vrut sa dea decat 9000 ron pt reparatie si 6000 ron in mana (regie proprie ). Sti cati bani le-am luat dupa aproximativ 2 luni de la dispute DAUNA TOTALA 5200e.

Asa ca nu vorbesc din avioane ,timp de 7 ani m-am tot ocupat de parcuri auto ..Anexa Ordin 14 2011.txt

Ordin 14 2011.txt]

Uite aici intr-o scrisoare oficiala cu antet,stampila si semnatura unde se precizeaza urmatoarele : http://www.adpar.ro/files/Scrisori/RaspunsCSA.pdf

post-4299-0-58785200-1399445743_thumb.jp

Edited by Salman
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Salman, ce ai facut tu acum 3-4 ani e una iar ce e azi e alta . Tot acum 3-4 ani se dadeau septarele in Dambovita de ziceai ca-s peturi ia incearca azi si vezi daca iti mai iese .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca nu te pot convinge ,aceeasi legea se aplica si atunci .Eu nu vorbesc de fraudasi cum specifici tu ,eu vb de recuperari daune pentru societati si persoane civile .Daca cineva vrea sa fraudeze treaba lui ,daca a facut-o 100% bine nu-i dau toti banii daca este vb de o suma mare 30000 E poate si mai mult .Doar in instanta ,unde de obicei multi dintre avocatii lor la a doua infatisare nu se mai prezinta . Unde-i lege nu-i tocmeala ,daca mai exista si dovezi este groasa treaba . Eu ma retrag din discutie ,precizand faptul ca nu acum 3-4 ani ,ultima lucrare a fost circa 1 an si 2,3 luni !!!

Tin sa mai adaug ca prima oara in viata mea ,am vazut un inspector cum se balbaie,transpira si tremura .Fa plangere la politie pentru (cine seamneaza o imbulineaza :) ):

Abuzul in serviciu contra intereselor persoanelor

**Art. 246. - Fapta functionarului public care, in exercitiul atributiilor sale de serviciu, cu stiinta, nu indeplineste un act ori il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o vatamare intereselor legale ale unei persoane se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.

* Denumirea Titlului VI din Partea speciala este reprodus astfel cum a fost modificat prin Legea nr. 140/1996. ** Art. 246 este reprodus astfel cum a fost modificat prin Legea nr. 140/1996.

Delapidarea

* Art. 2151 - Insusirea, folosirea sau traficarea, de catre un functionar, in interesul sau ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestioneaza sau le administreaza, se pedepsesc cu inchisoare de la unu la 15 ani.

In cazul in care delapidarea a avut consecinte deosebit de grave, pedeapsa este inchisoare de la 10 la 20 de ani si intezicerea unor drepturi.

* Art. 2151 a fost introdus prin Legea nr. 140/1996.

Nedenuntarea unor infractiuni

*Art. 262. - Omisiunea de a denunta de indata savarsirea vreuneia dintre infractiunile prevazute in art. 174, 175, 176, 211, 212, 2151, 217 alin. 2-4, art. 218 alin. 1 si art. 276 alin. 3 se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cati bani ziceai Dane ca ai primit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

On going.Cand va fi ceva definitiv, orice, voi posta aici.Deocamdata nu reusesc sa ii aduc la o reconstatare.Asa ca am facut plangere la ASFsi au preluat ei cazul.Pe undeva pe saptamana viitoare ar trebui sa am raspunsul de la ASF.oricum eu sunt increzator ca se va solutiona cu bine.Calculat dupa SCHWACKE despagubirea ar trebui sa se ridice la 3.600E.Vom vedea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana marti pauza... nasol moment!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimic nou?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nimic.Am sunat azi la ASF, si au zis ca inca nu au primit raspuns de la astra.Luni sau marti ma voi duce iar peste ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, dacă vrei sa scapi mai repede trebuie sa te duci in fiecare zi la ei!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu putem da timpul inapoi, dar cel cu renault dormea? Sau a vrut sa vada un Volvo frumos de la o distanta cat mai mica!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai stiu sigur unde am vazut, dar sigur am vazut scris (nu din auzite). Oricum singura varianta de a scoate bani mai multi de la ei, este sa o repari pe banii tai si sa te faci plangere la CSA (cu facturile doveditoare) si apoi sa-i dai in judecata. CSA-ul nu intervine pe baza unui deviz, trebuie sa le dai facturi

@Bogdan, firma de asigurari este obligata sa imi plateasca reparatia la orice service vreau eu, atata timp cat este omologat rar pentru marca respectiva.

Nu scrie nicaieri ca daca masina are peste 10 ani se repara cu piese SH.Ca nu am baut apa la rate, sa dau 3500 lei pe o portiera oem e adevarat, dar daca nu se face pe banii mei...atunci sa fie tata cea mai cea portiera.Oricum 1 la mana..sunt obligati sa imi repare masina unde vreau eu si 2 la mana nu este legal sa imi propuna repararea masinii cu piese SH.Asa ca ceea ce ramane de facut..este sa imi dea dauna totala.

Nu de e bine eu am avut primul deviz peste 1 miliard si apoi sa redus la 900 mil si am primit 5000 euro echivalent in lei si la mine portiera era 100mil . legea este de partea lor si parca am mai scris evaluarea se face dupa A:P:I:A . asa ca o sa ajungi in situatia de a fi chemat si o sa ti se propuna suma . daca nu o accepti poti sa ii dai in judecata pentru suma propusa de tine . iar ca rezolvare rapida de a primi banii mai repede eu am cumparat un dosar plic si un timbru judiciar si am fost la sediul lor si am cerut datele firmei si persoanei care se ocupa in mod direct sa depun dosarul la judecatorie . azi am venit cu faza maine am avut actele facute si in 15 zile banii in cont ( poate am fost norocos ) dar incearca il motiveaza serios pe cel ce iti face dosaru sa dea niste telefoane unde trebuie . iar cu c.s.a e fumata treaba eu am primit scrisoare ca totul e ok . asa ca tot ce poti sa faci este sa astepti sa treaca cele 90 de zile ca sa poti misca ceva cu adevarat Edited by horica85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am mai intrat demult pe forum si imi pare rau ca nu am fost la curent cu acest topic.

Pe viitor , care mai aveti necazuri tineti minte doua cuvinte AM DAUNA de googalit sau tel 075 AM DAUNA Consilierea este gratuita , mai ales pentru membrii cluburilor auto .

Acum la subiect , nu prea stiu ce are colegul al dosar dar ma poate suna sa vedem ce se mai poate face .

Sper sa nu se considere reclama !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc fain de ajutor, iti voi da un telefon maine, sa vedem cum suntem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar Dane, ce ai mai facut cu masina ? E gata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara, faleza Dunarii. Un cascat cu Bmw fara sa pastreze distanta cat de cat. Am oprit la trecere pietoni si ... 4ubujamy.jpg

Luni sa ma duc sa rezolv cu asigurarea sa-mi schimb fusta bara spate si bara eventual

Share this post


Link to post
Share on other sites

???? ???? ???? ??? ????/

Chiar Dane, ce ai mai facut cu masina ? E gata ?

Inca nu s-a solutionat in nici un fel.

Aseara, faleza Dunarii. Un cascat cu Bmw fara sa pastreze distanta cat de cat. Am oprit la trecere pietoni si ... 4ubujamy.jpg

Luni sa ma duc sa rezolv cu asigurarea sa-mi schimb fusta bara spate si bara eventual

Nasol.Lasa ca rezolvi tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-as schimba bara spate toata cu modelul asta. Dar nu stiu daca pot face asta cu asigurarile. Daca stie careva daca se poate sa-mi spuna si mie va rog. equ6e4y2.jpgahe8eru3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti vorbi la service si daca este mai scumpa, sa platesti diferenta. Stiu cateva cazuri in care au cumparat piese de facelift dupa accident si au platit diferenta (de la cat era cea model vechi, pana la cat era cea facelift ), insa nu am intrebat daca au avut ceva relatii, sau pur si simplu au cerut acest lucru si a fost acceptat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ms. Stiu persoanele de la service. Sa vedem si daca pot. Rog colegii cu magazine piese on line sa-mi dea ceva preturi. Bara spate + fusta vs bara spate * fusta model din imagine. uzaduguv.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi stand la stop am avut "norocul" sa fiu tamponat din spate in lant 4 masini. "Noroc ca am fost prima la semafor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti cumva daca ochii de pisica de pe fusta bara spate se pot monta pe o bara care are niste fante in loc de acele stopuri? Cei de la service mi-au adus bara spate noua dar la fusta a venit modelul cu fante si nu are stopuri pe ea. 257e5a4bf508418673bebaf01dd7fdb2.jpg

Asa arata bara mea si cei de la service mi-au adus modelul asta de mai jos0f5fc97ecb8f7f4c208f2331791470f9.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Se pot monta! "Ochii" de pisica sunt piese separte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, multumesc. Avem niste service-uri de ma sperii. M-au sunat sa ma intrebe daca mi-am schimbat eu fusta bara spate :))) Nu se potrivea cu ce venise de la asigurari . M-am linistit acum. Multumesc inca odata

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, multumesc. Avem niste service-uri de ma sperii. M-au sunat sa ma intrebe daca mi-am schimbat eu fusta bara spate :))) Nu se potrivea cu ce venise de la asigurari . M-am linistit acum. Multumesc inca odata

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cu placere! Uite fosta masina a lui BogdanG (actualmente a lui "victima") la care nu si-a mai pus el "ochii" dupa ce a vopsit bodykit-ulpost-550-0-87182700-1409064625_thumb.jpg

Edited by Dinoco
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now