Guest budulan

Service Szeghed - Cand o sa vedem si la noi asa ceva?

44 posts in this topic

O mica mostra din corespondenta cu serviceul din Szeged

"Stimate domn,

Data si ora aleasa de dumneavoastra (17.04.08, 0ra 10) pentru a reveni la service-ul nostru ne convine de minune. Va putem ajuta si in privinta prietenului dumneavoastra la aceeasi data si ora. Va multumim pentru increderea acordata si pentru popularizarea service-ului nostru in randul prietenilor dumneavoastra!

Adresa noastra este: str. Algyõi, nr. 38, Szeged"

Cand o sa vedem si la noi raspunsuri asa profesionale?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, pai aste e traducerea, mi-au raspuns in maghiara. Dar pe mine sincer ma impresioneaza modul lor de a raspunde la orice intrebare care o am si faptul ca imi raspund la interval de cateva ore, au preturi bune si sunt de cuvant.

Nu vreau sa vorbesc de rau service-urile de la noi, dar pana acuma unii nu s-au "deranjat" sa-mi raspunda si unii mi-au raspuns sec :"Trebuie sa veniti pana la noi si vedem atunci". Astia din Ungaria mi-au dat de fiecare data consultanta tehnica pe mail si preturi exacte.....De asta sunt eu impresionat ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca INCA se duc oameni la voi in service, de-aia nu se intampla nimic....Trist, dar adevarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot la acest service din romanica ma refeream...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am fost la Szheged sa-mi schimb distributia.... Sunt foarte multumit intrucat mi-au schimbat in plus fata de kitul de distributie si m-a costat si mai ieftin decat calculul initial pe care l-au facut.

Au schimbat asa: Curea distributie+pompa apa+role intinzatoare+role si curea alternator+rola si curea clima+lichid de racire+diagnoza motor si injectoare+diagnoza directie, total cu manopera 683E. Sunt foarte multumit daca fac o comparatie cu reprezentantele din tara....Mi-au dat garantie la toate astea 160.000kM. Desigur ca poate la faceam mai ieftin la un service din tara (altul decat autorizat VOLVO) dar asa macar stau linistit ca am garantie VOLVO.

La motor nu au gasit nici o problema, singura gasita a fost lichidul de directie care si-a pierdut proprietatiile si trebuie schimbat. (Nu ma intrebati cum au determinat asta ca nu am inteles foarte clar limba lor - tradusa in engleza  ;D) Am vazut acolo la reparat un Volvo Polar si un 960 ;D care aratau foarte bine pentru varsta lor ;D.

In orice caz mi-au mai spus baietii de acolo ca inca nu a ajuns nici un Volvo S60 in service cu compresia dusa ci ca problemele care apar sunt la injectoare datorita carburantilor prosti din Estul Europei (in care s-au inclus si ei). Au zis ca injectoare sunt garantate 500.000km cu motorina MADE IN GERMANY si la 200k-300k apar probleme la cele din Estul Europei...

  Colegului meu la care au facut o greseala (trebuiau sa-i faca o cheie dar din cauza traducerii ei au inteles ca el are deja o cheie cu cip si ei trebuie doar sa o resofteze....dar el nu avea cheie deloc......deh..probleme de traducere) i-au facut o diagnosticare Electrica+mecanica gratis iar pe AlexB (a fost si el cu noi) l-a costat aprox 150Ron o diagnoza electrica+mecanica si un upload de soft la DSTC.... Eu zic ca e mai bine decat la noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut . Budulan Te rog sami dai un numar de telefon sau adresa email de la service szeghed  Pentru ca am trecut de 130 de mii de km si cred ca ar trebui sa schimb cureaua de distributie dar nu am duso la nici un service de la noi ca nu am incredere in ei.Stiu limba maghiara.Eu am luat toate piesele (cureaua,rolele ,pompa de apa)si nu stiu daca vor pune piesele mele vor da garantie?  Mersi mult  Antonio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Címünk: 6727 Szeged, Algyői Út 38

üdvözlettel,

Újhelyi György

Volvo-szervizvezető

Hovány Autóplanet Kft

tel: +36 62 425 481 Fax: +36 62 556 302

e-mail: ujhelyi.gyorgy@szeged.dealernet.hu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Címünk:

Adresa:  6727 Szeged, AlgyÅ‘i Út 38

üdvözlettel, (adica cu stima)

domnul ÚJHELYI György

Volvo-szervizvezető sef service

Hovány Autóplanet Kft (srl)

tel: +36 62 425 481 Fax: +36 62 556 302

e-mail: ujhelyi.gyorgy@szeged.dealernet.hu

Adresa: 

Hovány Autóplanet Kft

in atn d-lui ÚJHELYI György

6727 Szeged, Algyői Út 38

tel: +36 62 425 481 Fax: +36 62 556 302

e-mail: ujhelyi.gyorgy@szeged.dealernet.hu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, nu stiu maghiara deloc!!!! Am facut copy paste din corespondenta mea cu el....Scuze daca am pus si cuvinte in plus....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, nu stiu maghiara deloc!!!! Am facut copy paste din corespondenta mea cu el....Scuze daca am pus si cuvinte in plus....

nu te scuza

nai de ce!

eu am scos din text esentialul  ;) ... adica adresa ...

peace

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare, daca nu stiu maghiara cum ma descurc cu ei? se poate comunica cu ei in engleza? si daca vreau sa aflu preturi pot trimite mail?

ms,

emil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

  Trimite cu incredere mail in engleza si iti raspund in cateva ore....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata ca se apropie timpul verificarii tehnice si vreau sa o fac la Szeghed. Am deja la bord 12000 Km in 4 luni, asa ca pe la sfarsitul lui octombrie ar trebui sa fac o programare daca o tin tot cu 3000/luna :)

Vroiam sa va intreb daca stie cineva care a mai fost, cam cat ar dura verificarea pentru motorasul meu de 1.6 pe benzina? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la 1,6D a durat pana intr-o ora jumate si aprox 200E. Timp in care...... peste drum ai un "birt" sau poti sa "tragi" de masinile expuse.....    :laughing7: Sa nu uiti cand te programezi ca e diferenta de fus orar. Eu am uitat si am ajuns cu o ora dupa  :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

He he, e bine de stiut. Le voi scrie prin septembrie. Multumesc inca o data!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luna asta am fost si eu la Szeged si am schimbat distributia cu pompa de apa cu tot si a costat 640 euro, asta incluzind si verificarea masinii pe tester.Tin sa-i multumesc lui Alin Budulan pt. recomandare deoarece a meritat toti banii.Sint altfel de oameni acolo...fara exagerare.M-am programat cu o saptamina inainte, stiau ca tre sa vin la ora 9 si la 8 ei au fost toti la mine la masina,spunind ca la 9 incep lucrul la masina...totul a durat 5 ore .Nu am avut ce face in..zona si i-am rugat sa-mi dea un numar de taxi...nu au vrut...au sunat ei i-au explicat la om unde vreau sa merg si acolo unde ma lasa { Plaza } sa fie la ora 15 sa ma aduca inapoi...Taxi a costat dus intors 3000 forinti. Cind le-am spus ca sint din Deva m-au intrebat de ...Alin. Nici poveste de dat atentii sau de-o bere..cred ca i-ai jigni. Niste oameni deosebiti care merita tot respectul unui roman....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred că ar fi o idee bună să contopim topicul asta cu cel referitor la Primus că să nu mai sară atât în sus cei de acolo când văd că adevărul pe care îl scriem noi este atât de dur ÅŸi că în alte părÅ£i se poate ÅŸi cum e ÅŸi normal există numai cuvinte de laudă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce imi iau numerele definitive vreau sa trag si eu o fuga pana acolo sa imi schimb limba din germana in engleza.

Se poate verifica starea curelei de distributie sau doar se schimba ? Eu din cate stiu e schimbata dar vreau sa stiu sigur ! Daca se poate sa le cer sa imi verifice si asta.

Si sa faca si o diagnoza .

O sa trimit si eu un mail si poate peste o luna trec si eu pe acolo !

Apropo niste coordonate de GPS mai exacte aveti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am fost la Szheged sa-mi schimb distributia.... Sunt foarte multumit intrucat mi-au schimbat in plus fata de kitul de distributie si m-a costat si mai ieftin decat calculul initial pe care l-au facut.

Au schimbat asa: Curea distributie+pompa apa+role intinzatoare+role si curea alternator+rola si curea clima+lichid de racire+diagnoza motor si injectoare+diagnoza directie, total cu manopera 683E. Sunt foarte multumit daca fac o comparatie cu reprezentantele din tara....Mi-au dat garantie la toate astea 160.000kM. Desigur ca poate la faceam mai ieftin la un service din tara (altul decat autorizat VOLVO) dar asa macar stau linistit ca am garantie VOLVO.

La motor nu au gasit nici o problema, singura gasita a fost lichidul de directie care si-a pierdut proprietatiile si trebuie schimbat. (Nu ma intrebati cum au determinat asta ca nu am inteles foarte clar limba lor - tradusa in engleza  ;D) Am vazut acolo la reparat un Volvo Polar si un 960 ;D care aratau foarte bine pentru varsta lor ;D.

In orice caz mi-au mai spus baietii de acolo ca inca nu a ajuns nici un Volvo S60 in service cu compresia dusa ci ca problemele care apar sunt la injectoare datorita carburantilor prosti din Estul Europei (in care s-au inclus si ei). Au zis ca injectoare sunt garantate 500.000km cu motorina MADE IN GERMANY si la 200k-300k apar probleme la cele din Estul Europei...

  Colegului meu la care au facut o greseala (trebuiau sa-i faca o cheie dar din cauza traducerii ei au inteles ca el are deja o cheie cu cip si ei trebuie doar sa o resofteze....dar el nu avea cheie deloc......deh..probleme de traducere) i-au facut o diagnosticare Electrica+mecanica gratis iar pe AlexB (a fost si el cu noi) l-a costat aprox 150Ron o diagnoza electrica+mecanica si un upload de soft la DSTC.... Eu zic ca e mai bine decat la noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie mi-au raspuns foarte prompt cei din szeged

budulan, spune-mi te rog ce simptome avea masina prietenului tau caruia i-au resoftat DSTC-ul? (si mie mi se aprind becurile din cand in cand si nu sunt convins ca e dus calc de abs-n-as vrea sa-l schimb degeaba)

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, nu stiu maghiara deloc!!!! Am facut copy paste din corespondenta mea cu el....Scuze daca am pus si cuvinte in plus....

Salut! poti sa-mi trimiti te rog o adresa de mail?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa mai citesti tu, cand o pot face altii in locul si sa-ti dea raspunsul. Pe prima pagina gaseai raspunsul la intrebarea ta

Adresa:

Hovány Autóplanet Kft

in atn d-lui ÚJHELYI György

6727 Szeged, Algyői Út 38

tel: +36 62 425 481 Fax: +36 62 556 302

e-mail: ujhelyi.gyorgy@szeged.dealernet.hu

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg nimic din hieroglifele alea...in afara de e-mail.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now