Jan_s80

Eroare RTI

32 posts in this topic

Am o eroare de ma dispera pe care o sterg si tot apare eroarea este (1A57 COMUNICATIE CU RTI, ROAD TRAFIC INFORMATION -INTERMITENT)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme de fire sau de navigatie (unitatea din portbagaj) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este ca nu am navigatie pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana nu ne lamuresti ce calculatoare ai schimbat pe masina, nu o sa te ajute nimeni. Tu ai facut mai multe improvizatii, cu schimbatul de calculatoare de pe cea de Anglia si la un moment dat schimbasei si CEM-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai are putin si ne zice ca e s60 in loc de s80 ca sa ne stoarcem creierii cu ce problema nu are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un s80 de 2003 d5 si imi da eroarea asta si pe dice si autocom , ma lasa o sterg si cand dau iar scanare aparare si nu am navigatie.Poate a avut si a fost demontata pt ca am si gaura in volanda unde vine comanda.

Si eroarea asta o avean si inainte sa schimb calculatoarele.Acuma am toate calculatoarele de la masina mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa o fi luat'o cineva ca masina a avut doi proprietari inaintea mea un francez si un roman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tind sa cred ca romanul a fost....am eu asa o banuiala..:D

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca ai gasit si cauza erorii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate l-a vandut sa faca rost de ceva bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumva e argintie masina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumva e argintie masina ?

Daca intrebi de masina lui Jan, este chiar argintie si cu barile un modificate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da este argintie si a fost masina unor baieti care imprumuta prin franta ca masina a fost de franta si au eu am luat'o din mamanet de la barbut si sigur aia au luat navigatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. am un volvo s80 d5 din 2002 are navigatie originala. AM O MARE PROBLEMA.

Saptamana trecuta mi-m schimbat bateria masinii, cea veche fiind de 8 ani pe masina. Acum dupa ce am schimbat bateria, nu mai imerge navigarea 9 imi da ca nu poate citi dvd, am setul original de 3 cd si niciunu nu merge, nu le citeste ) inainte sa schimb bateria mergea perfect. Am intrat in meniul secret si imi da NG la optiunea dvd, restul ok. Cineva mi-a spus ca s-ar fi stricat cititorul laser al dvd-ului, dar nu cred deoarece il invarte de multe ori si dupa da eroarea, si mai mult am bagat un dvd cu film si imi spune ca nu e dvd cu harti deci cred ca laserul nu e dus. Ce as putea face, poate ma ajuta cineva MULTUMESC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant ca aceeasi problema am si eu. Exact aceleasi simptome le are. Daca rezolvi ceva inafara de schimbat, resoftat ...etc sa-mi spui si mie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. am un volvo s80 d5 din 2002 are navigatie originala. AM O MARE PROBLEMA.

Saptamana trecuta mi-m schimbat bateria masinii, cea veche fiind de 8 ani pe masina. Acum dupa ce am schimbat bateria, nu mai imerge navigarea 9 imi da ca nu poate citi dvd, am setul original de 3 cd si niciunu nu merge, nu le citeste ) inainte sa schimb bateria mergea perfect. Am intrat in meniul secret si imi da NG la optiunea dvd, restul ok. Cineva mi-a spus ca s-ar fi stricat cititorul laser al dvd-ului, dar nu cred deoarece il invarte de multe ori si dupa da eroarea, si mai mult am bagat un dvd cu film si imi spune ca nu e dvd cu harti deci cred ca laserul nu e dus. Ce as putea face, poate ma ajuta cineva MULTUMESC

La ce te referi când zici „navigarea 9”? Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am înțeles.

Există un meniu secret și pentru RTI:

- activezi navigația, să ți se ridice ecranul;

- iei contactul și aștepți să coboare ecranul;

- pui contactul și în timp ce ecranul se ridică, apeși repede, succesiv, ENTER și BACK de pe volan, până apare meniul. Nu te aștepta să-ți iasă din prima, perseverează!

După ce apare meniul, te descurci tu. Succese!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat si imi da NG in drept la cd, in rest toate ok. am si desfacut unitatea si am sters cititorul laser cu vata umezita cu apa dar degeaba. tot la fel face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am trei unitati care numai vor sa citeasca.

Edited by Jan_s80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai vreuna care are codul 8673731-1. Poate merge la mine. Dacă nu au aceleași coduri degeaba le montați pe masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut dvd-ul l-am curatat dar degeaba tot nu citeste. Am intrat in meniu cum o zis Heim si arata o eroare care am sters-o dar reapare dupa citirea cd-ului. Am gasit in Frankfurt unu care repara dar vrea 300€ si altul in Munchen cu 250. De banii aia ii pun frane noi cu tot cu discuri.

post-6084-0-58181800-1434451385_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now