Heimdallr

Motivele pentru care nu veţi merge la Naţională?

   27 votes

  1. 1. Ce vă împiedică să participaţi la Naţională?

    • Costurile mari
    • Locaţia (distanţa până acolo, relieful, clima, flora şi fauna etc.)
    • Perioada (concediu, delegaţie, clima etc.)
    • Aspecte familiale (copii mici, soţia nu vrea, am persoane vârstnice în îngrijire etc.)
    • Mă feresc să cunosc anumite persoane de pe forum
    • Nu-mi place acest gen de evenimente
      0
    • Nu-mi plac activităţile care se organizează
    • Condiţia tehnică a maşinii
    • Alte motive

Please sign in or register to vote in this poll.

161 posts in this topic

Daca se poate repara ceva, se repara. Gratis.

Dupa cum reusim sa ajutam si noi, cu o scula, cu o diagnoza, cu un sfat...

Daca cel care vine la Nationala sau Intermediara/locala STIE ca are o problema rezolvabila intr-o astfel de atmosfera, poate posta pe forum cu ce am putea sa-l ajutam acolo. Si poate CHIAR poate fi ajutat.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sunt 80 de pers maxim. Restul in trecere pe forum.,Doar cand doare ceva intra aici. Ceva stricat la masina. ...

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as veni cu draga inima dar la inceputul lui septembrie mergem in Grecia cu barcile in gasca mare la balaceala in fiecare an de vreo 4-5 ani incoace.

Restul e vrajala, ca-i departe, scump, nu-mi place zona etc. Ma plang ca-i scumpa cazarea si ma duc si bag in mine alcool si mancare de 10 ori cat costa cazarea.

Sigur toti ati fost in locuri mai naspa in vacante si nu v-ati lamentat atat dor pentru simplul fapt ca voi le-ati ales.

Daca vrei sa mergi o faci nu ai nevoie de mai multe motive decat sa te vezi cu prietenii.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea cu prietenii e clara, se vede de la o posta, nu cred ca o contesta nimeni. Partea cu masina e in ceata si de ce ar trebui mers cu Volvo pana acolo.

Varianta B, (am vazut ca se practica si in alte tari) este comasarea evenimentelor care au de a face cu masina intr-o singura zi.

Faci un program ce cum si cand se intampla in ziua aia si cine vrea sa vina exclusiv pentru asta e liber sa o faca, fara cazare si fara mese. Care poate nu ii sunt de folos daca vrea doar sa vada masini, sa schimbe cateva vorbe, sa cunoasca 2-3 oameni de pe forum sau doar sa combine evenimentul cu explorarea zonei.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai inteles gresit, sau eu te inteleg gresit: nu trebuie sa vi cu masina volvo, nu trebuie sa vi cu masina. E bine pentru tine, pentru noi, doar sa vi sa ne cunoastem, sa iesim din virtual si macar pentru o zi-doua sa trecem in real. Frumos e sa vi cu un volvo pentru poza de grup, altfel nu-i bai. Poti veni cu bicicleta, la ocazie nu conteaza, noi te asteptam. A si sa eu nu uit am de dat un "cico", vezi fara sa ne cunoastem. PS, chiar daca m-am adresat lui@Adi2727,invitatia mea este pentru absolut toti care inca nu s-au anuntat, mai putin pentru "gigicontra" care nu vrea si gata desi eu/noi il asteptam. A mai aparut o postare inaintea mea.

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai inteles gresit, sau eu te inteleg gresit: nu trebuie sa vi cu masina volvo, nu trebuie sa vi cu masina.

...

Nu sunt de acord.

Poate o sa intelegi mai bine daca o sa subliniez ca ce am spus in topicul asta sa se inteleaga la persoana a 3-a. Nu sunt sugestii despre ce ar trebui facut ca sa vin eu la nationala.

Edited by Adi2727
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, te-am inteles cu totii, suferi de comportament antisocial, cel putin in ceea ce ne priveste. Nu mai trebuie sa accentuezi asta. Ce faci si daca te intalnesti cu prietenii tai (daca ai sau nu, este treaba ta).

La intrunire vii pentru OAMENI, nu pentru masini. De-aia e clubul POSESORILOR DE VOLVO, e intrunirea POSESORILOR DE VOLVO. Nu e INTRUNIREA MASINILOR VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce am considerat util de spus, cred ca am spus deja.

Nu imi ramane decat sa va urez: distractie placuta!

:wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ma insel dar cred ca este si o neintelegere datorata diferentelor de varsta, atitudinii, viziunilor personale. E greu sa faci un tanar care este posesor volvo sa vina sa stea intr-o pensiune in care altii vin cu familia. E greu sa determini un om sa vina la nationala cand nu corespunde poate din punct de vedere al intelectului cu ceea ce doresti tu. E greu sa determini un om sa vina la nationala cand poate pentru tine masina e masina si nu ceva asociat cu cel mai important bun al tau si mai presus decat nevasta si copil. E greu sa vii cand ceilalti sunt niste necunoscuti si mai ales cand nu imparti aceasi pregatire, lucruri despre care sa discuti cu ei in afara de masina fiecaruia. Discutia despre masina se termina in 10 minute, apoi? Incepe plictiseala. Sunt multe de spus dar diferentele dintre persoane te fac sa nu te duci la asemnea intruniri. Ma gandesc si eu la alte lucruri ce nu tin de masina si care totusi te fac sa nu te duci la aceasta intalnire. Heimdallr are si el dreptate, poate nu e genul de om care sa stea de vb cu cineva doar pentru complezenta. E greu cand nu imparti aceleasi valori morale, valori de pregatire si inca alte cateva lucruri ce tin de educatie sa spui hai ca vin sa ma intalnesc cu niste oameni necunoscuti si cu care eu vb pe forum. Spun si eu. Diferente sunt oricum si fiecare percepe in felul lui aceasta intalnire. Unii vor ceva destinat marcii, altii vor gratare si umflat burta cu bere.

Edited by nionut76
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

... iar altii o intilnire ca intre prieteni. fara gratar si fara masini pe primul loc.

Prietenia poate uni persoane complet diferite din toate punctele de vedere - ce exceptia respectului reciproc, spre deosebire de casatorie.

Ii inteleg pe cei care au fost macar o singura data la nationala si nu le-a placut. E ok. Nu-i inteleg pe cei care n-au fost niciodata. E ca si cum ai refuza sa gusti o anumita mincare pentru prima data.

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni , din cate imi amintesc eu , acum cativa ani am supus la vot o data pentru aceasta intalnire , care sa ramana definitiva , astfel incat fiecare sa stie cand este si sa isi poata planifica timpul cat mai bine ; rezultatul a fost primul weekend din Septembrie .

Despre aceasta intalnire , ...citesc 9 ( noua) pagini fara sa inteleg , si nu ca nu inteleg ce scrie , ci nu va inteleg pe voi.

Aceasta intalnire Nationala VOLVO , este numita asa pt ca este pt noi cei de pe acest forum , iar faptul ca mergi cu o alta masina nu inseamna ca trebuie sa-i modificam denumirea , ci inseamna ca esti membru al acestui forum si de aici ai aflat detaliile si modalitatea de participare .

De ce oare nu intelegeti ca o INVITATIE de participare va este data la fiecare , invitatie pe care o onorati ...sau nu . Este adevarat , costa , dar si mersul la restaurant , la nunta , la revelioane , zile aniversare , botezuri , si alt gen de petreceri costa . De cate ori ati stat sa votati si sa discutati acasa , alt motiv decat cel financiar , in ce priveste o nunta a unei persoane apropiate sau a unei rude ?

"nu te onorez cu prezenta pt. ca e la restaurant si mie imi place la cort ... pt. ca sunt sarmale si mie imi place pestele ... pt. ca este in capatul orasului sau in alt oras si trebuie sa ma deplasez ... etc.

Un alt aspect ce ma mira este ca nu intelegeti ca aceasta intalnire este pt a ne cunoaste si altfel decat virtual , iar daca se poate sa ne ajutam cu pareri sau de ce nu sa punem umarul la o rezolvare mai serioasa OK , daca nu, ne simtim bine, socializam si facem ca pt 2 zile sa cunoastem fata in fata niste oameni . Daca se vrea o intlnire anuala pt. altceva, cine va opreste sa organizati asa ceva ?

Sincer acest topic imi pare penibil , si nu din cauza intrebarii ci pt. ca nu ati fost in stare sa vedeti in "spatele" acestui topic ; topic deschis si ales ( inteligent) , astfel incat initiatorul , din motive neintelese de mine , sa poata refula in voie . Am impresia ca nu exista nimeni care sa nu vada aceasta campanie "consipirationista" pe alocuri pe care initiatorul acestui topic o poarta de ceva vreme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU cred ca exista vre-un pericol ca cineva care-ar fi vrut sa participe la nationala sa nu mai vina din cauza lui Heim, sau a afirmatiilor lui. Cel mult ii poate invata pe altii cum sa refuze participarea - desi ei oricum n-ar fi venit.

Daca n-ar fi fost un razboi Heim vs All , ar fi putut fi un loc in care oamenii sa vina cu propuneri constructive.

Pacat ca acet topic a fost inteles ca un loc unde te vaiti . Nu cred ca asa a fost gindit, ci ca un topic care , desi contine nemultumiri, duce la ceva concret prin propuneri.

Nu ma asteptam de la unii sa spuna ca e departe de ei. Asta inseamna egoism. Cind va fi aproape de tine va fi departe de altii. Ma asteptam la o nemultumire urmata de o propunere.

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze ca am agitat spiritele (rahatul).

E inutil si penibil sa scrii o mie de pagini cand esti 100% sigur ca nu vei merge si nici nu vrei sa mergi, poate doar sa faci pe altul sa nu mearga. Ai nevoie de justificare oficiala sau ce ???

Mie sincer imi pare rau ca nu merg (nefiind in tara dar poate se schimba ceva pana atunci si merg) si as fi venit cu cea mai mare placere chiar daca nu am nici o prietenie in mod particular cu nimeni, nu ne reparam masinile cu aceleasi scule, nu ne vizitam acasa, nu mergem la nunti impreuna, nu ne schimbam nevestele etc.

Am fost cu placere de cate ori am putut la Polivalenta, Penny, Slovenia sau la Vulcanii Noroiosi (pentru 2-3 ore chiar daca am facut 6 pe drum ca atat am putut sa scap) si nici n-am crapat seminte, nici nu am baut ca porcu, nici nu mi-a reparat nimeni masina, nici nu mi-a sters cineva erorile, nici n-am barfit pe unul sau altul sau aiurea. Nici macar nu m-am pisat in public ca-s timid ...

E mult prea complicata si naspa viata asa ca merita sa te bucuri de orice ocazie iti ofera pentru a te simti bine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog din suflet, ajunge, omul e o cauza pierduta o fi el bun la altele dar la socializare e catastrofa. Gata, ajunge, lasatil sa traiasca in lumea lui. Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel cum femeile sunt atrase de "inabordabili" si mustele sunt atrase de bec.

Pana la urma femeilor le vine mintea la cap si se aseaza la casa lor cu cine trebuie... mustele raman muste.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu gandit "bec" am scrie "bec". Ce ai citit sau interpretat tu e fix problema ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, nu crezi ca ne-am saturat de ineptiile tale?

Daca citesti acest topic, te regasesti in jumatate din postari. Lasa-ne in pace, asa cum suntem, nu te obliga nimeni sa participi la Nationala, sau oriunde in alta parte, nu-i nevoie de comentariile tale.

Pur si simplu intelege, S-A SATURAT LUMEA DE PROSTIILE ASTEA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cele scrise aici: [ Deşi sunt puţine votări, se pare că principalele motive care-i ţin pe oameni la distanţă de cel mai important eveniment asociat forumului sunt perioada şi activităţile desfăşurate.

Asta dacă nu ţinem cont de varianta "Alte motive", pe care-i rog pe moderatori s-o modifice în "Alte motive pe care le dataliez într-un mesaj". Mulţumesc anticipat! ] inteleg ca topicul si-a atins scopul si drept urmare ar trebui inchis. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De-acord.

Varianta doi - Cine e deranjat, il baga la ignore pe heim, ca si-asa vad ca se considera grupo aparte, asa ca nu vad de ce am folosi facilitatea de a nu ni se mai afisa mesajele lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma, ar fi mai interesant de aflat daca e cineva care a fost macar la Națională Volvo-Club și poate să afirme că nu s-a simtit bine si nu mai vrea sa vina.

Are dreptate Iulian: cum poate cineva sa afirme ca nu e placut, daca nu a fost niciodata?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu, Marius... ca sa zgarme. Unii se plictisesc...GRAV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... cica, dupa fata :laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, nu se mai scrie nimic folositor de ceva timp...Flame si galceava... Rezultatul votului ? Neconcludent pentru nimeni. Desi au fost citeva postari BUNE si LA OBIECT, din prea multa risipa de vorbe grele acest topic se va inchide in curind.

Incepand cu topicele viitoare despre Intilnirea Nationala, la rubrica votare/propuneri locatie vor posta doar participantii la cel putin o Nationala. Cum trebuia si acum...

Prea multa democratie si libera exprimare vad ca strica...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.