Sign in to follow this  
Followers 0
stenea

Achizitie XC90 T6 AWD 2.9 LITRI

13 posts in this topic

Volvo XC90 T6 AWD 2.9 LITRI

Putere 200KW/272CP

4x4 (AWD) BENZINA

Gri metalizat

AN FABRICATIE: 2004

DATA INMATRICULARII: 11/2006

KM reali si verificabili: 170.500

Masina asta este de vanzare pentru 4500 euro. Exceptand consumul(20 in oras si 10 in afara), la ce ar trebui sa fiu atent la masina asta, daca as cumpara-o. Voi ati cumpara-o pentru voi?

Multumesc.

Edited by stenea
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere impozitul,consumul si asigurarea eu as sta sa ma gandesc de doua ori.Dar este posibil sa poti sa tii le permiti toate astea.Eu unul as spune PAS.

Edited by blackhole
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cutiile de viteza la motoarele de 3 litri sunt foarte pacatoase, multe nu au apucat 100.000 km! Un link cu anuntul sau cateva poze cu masina se poate? Impozitul stiu ca este intre 2100-2300 lei, asigurarea poate fi mare sau mica, depinde pe numele cui pui masina (de preferabil un pensionar din familie)! Daca vrei consum mic, poti opta pentru o instalatie de gaz!

Taxa de inmatriculare este platita? Daca nu, cat este taxa?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate ce nr de inmatriculare are ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cutiile de viteza la motoarele de 3 litri sunt foarte pacatoase, multe nu au apucat 100.000 km! Un link cu anuntul sau cateva poze cu masina se poate?

Asta ar fi link-ul: http://mercador.ro/oferta/vand-volvo-xc90-t6-awd-2-9-litri-ID1DCqt.html#e833d64ca4

Impozitul stiu ca este intre 2100-2300 lei, asigurarea poate fi mare sau mica, depinde pe numele cui pui masina (de preferabil un pensionar din familie)!

Daca pun masina pe numele unui pensionar este asigurarea mai mica?Nu stiam.

Daca vrei consum mic, poti opta pentru o instalatie de gaz!

La asta ma gandeam si eu(desi o sa folosim masina pentru iesirile din Bucuresti:vizite la bunici sau concedii).

Taxa de inmatriculare este platita? Daca nu, cat este taxa?

Nu stiu, am intrebat si eu proprietarul, astept raspuns.

De curiozitate ce nr de inmatriculare are ?

B-37-WZW

Trebuie sa recunosc ca ma atrage pretul.Desi nu banii au fost problema, am preferat sa ma deplasez prin Bucuresti cu metroul sau taxi-ul daca era cazul. Acum, cu venirea lui bebe, am decis ca e cazul sa ne uitam dupa o masina. Nu avem sau nu aveam in calcul Volvo(dar l-am gasit pe 90-ul asta) care imi sta pe creieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu spun sa nu te grabesti, cel putin nu te arunca la o masina cu un asemenea motor. consumul nu cred ca este acela, e mult mai mare, plus ca vad in poza un martor motor aprins. XC90 e o masina de vis, insa nu cu acest motor. Eu am benzina si nu-s multumit 100%.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozit in jur de 2200 RON,asigurare pe jum an vârsta 47 in jur de 700 minim .La greutatea unui xc 90 nu stiu consum ,dar la s80 in oraș duminica 16, in cursu săptămânii 18-19,afara pe autostrada pe pilot la 90 km/h in jur de 8,5 iar la 130 km undeva la 11,5.Ca demaraj la plecarea de pr loc cuplu nu este chiar violent rau ,dar in mers de pe la 60 km se simte mai bine ,te cam baga in scaun ,asta pe automat!

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de martorul din bord (trebuie pus Dice-ul pe masina), mai are lipsa capacul din dreapta al spalatorului de far! Cam atat se observa din pozele puse!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preț super ok ,baga-i instalației de gaz si vei avea o masina buna cu un consum bun .Dar ai trebuie o verificare amanuntita ,parte electronica, cutie ,motor,uleiul daca sint pierderi la ambele și de ce ?Mai fa o comparație xc90 cu alte suv ,cred ca vei ieși mai bine daca ai vei atașa si gaz.Parerile sunt Împărțite ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

la cati km ar fi trebuit sa se faca revizia la acest model?Voi unde va faceti revizia?Aveti idee cat ar costa o revizie?

Nu pot sa zic ca ma dau banii afara din casa dat fiind faptul ca ma uit la o masina second hand si nu una noua. Masina o luam pentru cand vom fi in tara, pentru drumuri lungi(nu oras). In rest masina va fi foarte putin folosita pentru drumuri de 100-120 km dus intors (de catre mama mea). Ce ma intereseaza este sa nu aibe probleme, gen merg cu ea 3 luni si incep sa cada diverse(cutie,motoare si alte "intestine") .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul si filtrele se schimba in general la un interval de 15000 km. Eu spre exemplu nu apuc cei 15000 km, de obicei pe la 10000-12000 km le schimb.

Reviziile poti sa le faci personal, la un service autorizat sau la reprezentanta Volvo. De preturi ce pot sa-ti spun, poti sa faci revizia cu piesele cumparate de tine si sa platesti manopera pentru schimb sau poti sa o faci la un service unde asigura atat piesele cat si montajul acestora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0