Bogdan Bolba

Problema grava turbo

39 posts in this topic

Pentru ca la Peugeot / Citroen este "recomandat" ulei TOTAL, care este o mizerie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca la Peugeot / Citroen este "recomandat" ulei TOTAL, care este o mizerie.

Pe cuvintul tau de pionier? :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles si Dacia a renuntat la colaborarea cu Total din cauza calitatii inferioare. Aceeasi porcarie ca Selenia de la Alfa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot ceva de genul folosea sau inca foloseste Mazda, oricum am bagat in ea numai Castrol si Mobil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut domnilor. asa este sa ajungi la sita aceea este foarte mult de munca, pozitie greu accsibila dar daca cineva vrea sa elimine dpf , ca tot se demonteaza acolo este bine sa fie scoasa acea sita pacatoasa care face multe pobleme turbinei.eu folosesc ulei motor 5w-30 mobil1 . schimbat la an s-au 10000 km. numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie personal mobil 1 mi se pare un ulei prost . daca il schimbi la 5000km e oke altfel nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot se (re)incepe polemica cu uleiul, din experienta proprie mobil1 nu este un ulei asa de prost. Conteaza foarte mult motorul( tipul si uzura acestuia), precum si stilul de mers. De ex., la xc70, cred ca am incercat toate tipurile de uleiuri de pe piata (cele mai de doamne-ajuta). Cu fiecare la 1.000 km trebuia sa completaz minim 1l -au fost cazuri in care pana la mare si inapoi am pus 3l :| Cum am trecut pe m1 10w40 consuma un 1l la schimb, ceea ce este mai mult decat acceptabil.

Asa ca fiecare poate folosi uleiul care-i se pare cel mai ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea webmasteru', daca tot suntem offtopic, eu de ce nu pot da "multumesc" la mesaju' tau ? :smile:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca adminii nu pot fi multumiti... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum corect? A fi mulțumit e diferit de a ți se mulțumi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine a fost pe faza a inteles gluma ;)

Sa revenim la topic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De Ravenol ce parere aveti?

Eu am pus la suzuki 10w40 si spre surprinderea mea n-am mai completat chiar dupa fiecare iesire in padure cu ea.

Ma bate gandul sa incerc si la volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cine a fost pe faza a inteles gluma ;)

Ma îndoiesc că mi-a scăpat ceva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now