zack

Asigurari scumpe

82 posts in this topic

Da, s-au scumpit. Eu am platit 295RON anul trecut la Smart cu B7, si anul asta 345RON tot la Smart, cu B9, deci o crestere de 20%

La VOLVO nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa fie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

366 lei RCA pe 6 luni la V50 - 2.0D la City Insurance, facuta inainte de scumpiri.

Sunt incadrat la B3 vad pe 6 luni. Daca o faceam pe 1 an ma incadrau la B4, insa daca am scos Volvica la vanzare n-avea rost sa fac RCA pe 1 an.

Se putea cu cativa lei mai ieftin la Astra, dar urasc maxim acest asigurator, asa ca am optat pentru City Insurance.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima 880 ron / 6 luni la ti-faiv, polita la City Insurance (parca). Nasoala o fi asta urmatoarea.

Totusi pentru 22 de ani cu permis de la 18, nu ma pot plange.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pune daca ma bag si eu in seama in topicul asta? Sunt asigurat cu amandoua (v40 si v70) la acelasi asigurator VHV. Pentru v40 105HP (ca dupa asta se ia) asigurare obligatorie 57 euro/luna adica 684/an. Scump domne scump si asta din cauza ca este si veche masina.

Iar la v70 teil casco sau jumatate casco platesc 75/luna adica 900 euro /an 163HP ceea ce e mai bine.

Ca fapt divers pentru v40 impozitul e 108 euro /an iar la v70 380/an :) 2100euro pe an doar asigurarile si impozitele.... fara carburanti, fara reparatii. Scump .....scump. .....

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea să ţi se pară interesant acest topic:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar ca diferenta de atitudine, ce inseamna respect si normalitate la altii...

In UK, un badge castigat la concursurile de "frumusete" poate face diferenta dintre write-off si reparatie.

Tare as vrea sa vad si la noi asa asiguratori.

post-169-0-90546900-1422776423_thumb.jpg

L.E. In cazul din poza, asiguratorul a luat in discutie sa verifice daca e singurul model culoare purpurie din UK. SF :cyclops:

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la 1 martie politele RCA s-au ieftinit pt tineri, iar celelalte au crescut usor. In cazul meu a scazut la jumatate ^^

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vor continua sa creasca usor pentru toate categoriile de asigurati !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja la d5-ul meu ajunge sa coste asig+impozit cat costa in franta ...asta spune multe despre romania , plus ca in franta ai si niste benefici (iti schimba parbrizul etc.) Fata de foaia verde si bataia pe umar pe care o primesti In Ro :(

Sunt foarte dezamagit de tara asta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am platit ~426 lei pe an la City Insurance. Nu am avut accidente provocate. Asigurare si impozit ~ 500 lei/an. Lux! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca mi-a expirat RCA-ul, astazi am facut pe net o "simulare " de RCA. 375 lei pe 6 luni, cel mai ieftin cu B10, iar cea veche a fost 280 lei cu B9. In loc sa scada cu 20-30 lei, a crescut cu 100. Asta da scumpire!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Ionut , decurand va deveni mai ieftina asig in germania , franta sau anglia ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca vom depasi Anglia niciodata. (~1000 lire/an la un Passat din 2002, sofer 32 ani, carnet de 14ani).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca are ceva accidente la activ . Eu la motor de 4.4 am platit asigurare sub £1000/an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

amicul meu din fr , la audi q7 3l , plateste 800 euroi ...

daca se mai scumpeste inca o data asigurarea , trec si eu masina pe fr ...

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Este timpul sa imi reinnoiesc polita de asigurare si, spre uimirea mea, se pare ca s-au scumpit asigurarile foarte mult, mai exact s-au dublat la pret fata de anul trecut! Voi a-ti remarcat acest lucru sau nu caut eu unde trebuie? Au anuntat pana acum sa se vor scumpii in acest hal?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Din pacate, da... E drept ca ziceau de cresteri intre 20 si 200%... Dar din ce se specula in presa in urma cu cateva saptamani, cam asa reiesea - ca se dubleaza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In curand am nevoie de asigurare , am cerut o oferta , si am fost avertizat ca s-au cam dublat asigurarile ... cand primesc oferta am sa postez un exemplu concret 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la M4 de la 1447RON la Asirom a crescut la 1858...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, asta e! Intrebam de curiozitate (nu ca mi-ar baga mana in buzunar mai adanc, nu, nu!!!), pentru ca de la 345 lei (anul trecut) s-a facut in acest an aproape 650 lei (B10). Stupid, nu inteleg motivul invocat de asiguratori!

Share this post


Link to post
Share on other sites

900lei/an - city insurance, 2,4d - numele mamei (fara permis de conducere), B2, in 19oct2015

Rezonabil, nu ma plang. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

V50 d5 2008

650 lei anul trecut (11 noembrie 2014) oferta de anul acesta 1030 lei omiasig b2 (cred) , evident nu pe numele meu

Am primit si de la euroins ofeta la 720 lei . Preturile sunt pt. Un an .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Euroins a intrat in aceasi oala cu Astra. 

Majoritatea atelierelor deja nu mai lucreaza cu ei, doar daca aduc hartie de la FGA. 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La golf am facut-o ieri si a fost 310 lei pe jumate de an si B10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin urmare, tot ce inseamna sub 2 litrii, aproape ca au dublat preturile! Ce sare de 2 litrii, inca isi mentin aproape acelasi pret.

Am fost in cursul zilei de azi la broker, am vorbit si poate poate reusesc sa ii fac un casco in ciuda faptului ca este cica "veche" ... poate asa se justifica si valoarea asigurarii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now