zack

Asigurari scumpe

82 posts in this topic

Dupa cum spune titlul topicului...ma confrunt cu o problema. De ceva timp asigurarile sunt foarte scumpe pentru cei tineri intre 18-28 ani.

Cum masina mea nu are taxa platita, ca sa o inmatriculez pe numele mamei/tatalui ar trebui sa se plateasca taxa.

Mama mea plateste aproximativ 860 ron pe an la RCA si eu ar trebui sa platesc 2800 ron.

Ce metode ar fi ca sa fac asigurarea pe numele mamei DAR sa fiu in LEGALITATE.

Am citit un articol care spune asa:

Adăugarea pe certificatul de înmatriculare (talon) a încă unui șofer

Din nou, ajută să fie unul fără probleme. Metoda e mai nouă și funcționează. Adăugarea se face la Serviciul de Înmatriculări. Apoi noul șofer aflat pe talon cu tine obține o poliță RCA mai ieftină. În baza de date cu daune sunt urmăriți acum șoferii.

Astept pareri. In situatia mea sunt foarte multi. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am mai discutat despre asta intr-un topic identic deschis de mine<aflandu-ma in aceeasi situatie...nu am gasit nici o solutie sa scap cu o polita mai mica. Ce-am putut sa fac...a fost doar sa stau o luna fara asigurare,sa implinesc 26 de ani ca sa scada de la 1200ron la 700ron/an(motor de 1.9) Masina e pe numele meu si nu are taxa platita asa ca n-o pot transcrie. daca descoperi vreo metoda anunta-ma te rog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa va fac mai baieti si fete daca ati vrut sa va apara numele pe talon :evil6: :evil6: :evil6: !!! Sa va fie invatatura de minte :D :D :D!

Eu si in 2007 si in 2010 mi-am trecut masinile pe numele tatalui!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu si in 2007 si in 2010 mi-am trecut masinile pe numele tatalui!

Sau poate ca sunt masinile lui si le mai iei si tu din cand in cand :evil6:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poate ca sunt masinile lui si le mai iei si tu din cand in cand :evil6:

Hai sictir Ionute!!! Nu te mai baga in seama daca comentariul tau nu este la subiect sau nu este constructiv.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sictir Ionute!!! Nu te mai baga in seama daca comentariul tau nu este la subiect sau nu este constructiv.

Ai graija cum vorbesti, poate vrei sa spui "Hai sictir Domnu' Ionut!" ai uitat cine este domn pe aici :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata cearta baieti!! Se poate trece a mea mama pe talon la s80 sau nu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata cearta baieti!! Se poate trece a mea mama pe talon la s80 sau nu?!

Zackule nu se cearta nimeni, glumeam si noi!

Eu nu am auzit de treaba asta, de zici matale. Cel putin teoretic, chiar daca mai merge inca o persoana cu masina, asigurarea se face tot pe numele proprietarului, plus ca nu-mi dau seama, undese trece inca un sofer, decat la rubrica "instrainat catre". In alta ordine de idei, in talon nu se trec soferii niciodata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect. In certificatul de inmatriculare ( polular denumit si "talon") se trece doar proprietarul autovehicolului. Cum ar fi ca la RATB sa se treaca soferii in certificate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Ungaria si Polonia este posibil sa fie trecute in certificat 2 persoane (unul proprietar,iar celalalt intretinator)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi in Pipera la DRPCIV si intreaba-i in ce conditii poti folosi rubrica C3 din CIM,insa ma indoiesc sa poti afce ceva legal fara sa nu platesti taxa timbru cu transfer de co-proprietar in cazul masinii tale ,ca inteleg ca esti proprietar pe S80.Intreaba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...cand ma duc zilele astea sa inmatriculez duba....ma ocup si de s80.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva noutati? Eu sunt in aceeasi situatie. Din ce am vazut jucandu-ma cu calculatoarele de rca online, la motoarele intre 1.9 si 2.0 pretul este relativ mai mic, de doua ori mai ieftin decat 1.8 spre exemplu. As schimba masina doar ca sa imi iau motor mai mare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si eu astazi asigurare, 266 lei pe 6 luni :D, motor 2.4 , dar am B10 la asigurare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cica se vrea recalcularea politelor pt tineri... (http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_39544/Ministrul-finantelor-cere-ASF-regandirea-tarifelor-RCA-pentru-tineri.html) dar nu-mi fac mari sperante.

In martie imi expira polita (City Insurance) 1805 ron / B4. Am intrat tot la ei sa vad si anul asta cica ar fi crc. 2200 ron.

Ma depaseste problema. Mai trece un an fara evenimente, iar polita se scumpeste.

Daca stau sa calculez taxe, anvelope, revizii/consumabile, eventuale evenimente, cred ca e mai ieftin sa mergi non stop cu taxiul.

Daca pana in martie nu se intampla nimic, ma gandesc sa pun masina pe numele altcuiva.

Masina are taxa platita, am trecut-o pe numele meu pt ca am crezut ca asa este normal si logic,

in primul an am platit un RCA decent pt un incepator, undeva pe la 700 ron.

Acum intreb si eu: daca trec masina pe numele mamei (!care NU are permis de conducere!), polita creste/scade?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cica se vrea recalcularea politelor pt tineri... (http://www.avocatnet...tru-tineri.html) dar nu-mi fac mari sperante.

In martie imi expira polita (City Insurance) 1805 ron / B4. Am intrat tot la ei sa vad si anul asta cica ar fi crc. 2200 ron.

Ma depaseste problema. Mai trece un an fara evenimente, iar polita se scumpeste.

Daca stau sa calculez taxe, anvelope, revizii/consumabile, eventuale evenimente, cred ca e mai ieftin sa mergi non stop cu taxiul.

Daca pana in martie nu se intampla nimic, ma gandesc sa pun masina pe numele altcuiva.

Masina are taxa platita, am trecut-o pe numele meu pt ca am crezut ca asa este normal si logic,

in primul an am platit un RCA decent pt un incepator, undeva pe la 700 ron.

Acum intreb si eu: daca trec masina pe numele mamei (!care NU are permis de conducere!), polita creste/scade?

Poti face o simulare de pret pe numele mamei si vei vedea daca se merita,daca este pensionara sigur se merita.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vali - parca am vorbit si cand ne-am intalnit despre treaba asta. E MULT mai mic RCA-ul pentru fericitii care depasesc varsta de X ani (nici nu mai stiu cati, ca am impresia ca si p-asta au tot frecat-o).

Ca punct de referinta, la mine e ~900 pe an (la Groupama) cu masina inmatriculata pe numele maica-mii. Pe numele meu ar fi 3000+.

N-are importanta daca are permis sau nu, conteaza doar sa aiba varsta inaintata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reducerea lui tata de pensionar , cand a facut asigurarea a fost de aproximativ 30 de lei fata de pretul normal , asa ca nu stiu daca se merita.. SI are B6 la asigurare , nu stiu cum sta treaba cu B-urile astea , am dat pe 6 luni 320 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu înțeleg de ce se tot plâng ăștia din pepinieră de prețurile mari la asigurări, când ei singuri și-au atras faima de kamikaze. Statisticile spun că sunt pericole publice.

După părerea mea, ar trebui modificată și vârsta minimă de la care se poate lua permisul, undeva la 21-24 de ani și aș dubla sancțiunile pentru cei sub 35 de ani.

De asemenea, aș pune limitele de viteză pentru fiecare șofer în parte, în funcție de IQ.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50 d5 2008 pe numele meu 2400 lei/an (decembrie 2013)si am buletin de sat (langa tg mures) am transcris-o pe mama (are 51 ani) , in vara 2014 am platit 550 lei

1900 lei in buzunar :D

Sunt soferi si soferi eu spre exemplu nu am avut nici un eveniment cauzat de mine si am permisul de la 18 anisori si conduc de atunci 5zile pe saptamana (sa nu spun zilnic)

Si am un amic , are permis tot de la 18 anii , conduce bine doar ca a facut dauna totala 3masini , si inca 2 accidente in care nu a reusit sa distruga masina :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, e bună ideea mea cu viteza şi IQ-ul?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si limitare electronica la acea viteza :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luni seara, pe la 21:30-22:00 am intrat in Bucuresti, prin zona Militari. La un moment, am constat ca este polei pe jos (gheata neagra). Am incercat usor frana si am vazut ca masina se duce sanie la cea mai usoara atingere a franei. Am facut frana de motor, am redus la 40 km/h si am pastrat aprox 200 m fata de masina din fata. Dupa aceea a trecut un pustan cu un BMW seria 3, care cred ca avea 80 km/h, iar gheata il arunca de pe o banda pe alta, insa nu incetinea. La intersectia Pacii, s-a pus rosu si nu a mai putut opri masina, a trecut intersectia cu frana calcata, noroc ca nu era foarte aglomerat si au reusit ceilalti participanti la trafic sa-l evite sau sa opreasca. Cand am ajuns la Lujerului, a trecut iarasi pe langa mine, in acelasi stil (probabil s-a oprit undeva intre timp), iar povestea s-a repetat si a fost identica cu cea de la Pacii, tot in frana a trecut si tot pe rosu, iar un nene a intors masina pe lateral ca sa nu-l loveasca.

Acum intreb eu, aluia ar fi normal sa-i dea asigurarea ceva? M-am gandit ca prima data nu si-a dat seama, dar apoi?

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu e el de vină. Mașina cere. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Stie cineva daca s-au majorat cotele de asigurare RCA incepand din Ianuarie 2015?

Mie imi expira RCA-ul pe 31 Dec si am facut altul nou pe 29 Dec, la recomandarea brokerului cu care lucrez de foarte multi ani, pentru ca nu stia sigur sa-mi spuna ce va fi din 2015 si ca sa nu raman descoperit (fara RCA) in perioada 01-05 Ian 2015 cand nu se puteau face RCA.

Merci,

B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now