zack

Asigurari scumpe

82 posts in this topic

Mie imi expira maine rca-ul si pur si simplu habar nu am unde , la cine, de ce, etc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o intrebare baieti. Nu stiu in Romania cum este exact dar aici este in felul urmator si nu mi se pare deloc ok. 

Am luat xc90 cu aceeasi motorizare ca v70, aceeasi cp, acelasi an de fabricatie si platesc mai mult cu 330€ asigurare si 15€ mai mult impozit. Sa zicem ca impozitul s-a scumpit ceea ce 401€ pe an nu e chiar ieftin pentru un D5. Sa revin la asigurare. Pana acum la v70 plateam 600€/an cu 75% ( procente) clasa 17. Cu jumatate casco si anume cade copacul pe masina, fura din ea, inundatii, animale lovite( fara animale de casa) etc plateam 900€/an.

La xc90 doar asigurarea obligatorie platesc 969€ pe an doar ca e mai mare si ca l-au bagat la clasa 23 ( adica multe accidente cu xc90 anul trecut). Mie mi se pare o porcarie, o imbecilitate, o ......n-am voie sa injur..... o prostie si o hotie de toata jena. 

Ce ma intereseaza ? E la fel si in Romania cu asigurarea  la un caz asemanator? Adica aceasi masina, cu 100k km mai putini, acelasi an, aceeasi cp, acelasi sofer, fara nici un fel de accidente in ultimii 9 ani? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar. In Romania este in functie de cilindreea masinii,  varsta proprietarului si clasa de bonus sau malus. Cu toate acestea, eu indeplinesc toate conditiile pentru o asigurare ieftina si totusi din 6 in 6 luni asigurarea se scumpeste, desi teoretic ar trebui sa scada. In plus de cand a dat faliment Carpatica (o firma de asigurari), pretul RCA-urilor s-a dublat. Nici la noi nu este situatia prea roz (comparand salariul mediu cu pretul RCA din Romania), dar voi macar aveti avantajul ca sunteti si despagubiti in caz de accident.  La noi.... mai greu cu despagubirile

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e logic sa fie asa . Xc90 ul este mai mare și mai scump deci face daune mai mari pt firma de asigurări.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 minute, Bogdan G a spus:

Da e logic sa fie asa . Xc90 ul este mai mare și mai scump deci face daune mai mari pt firma de asigurări.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Este irelevant... XC90 2004, este mai ieftin decat un Logan nou. De asemenea poti provoca o dauna de 50000 de euro cu un Logan 1.2, sau nu poti provoca nici o dauna cu un XC90

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platesc mai scump ca pot face o dauna  mare pentru firma de asigurari dar in caz de accident din vina mea tot asa o sa-mi creasca asigurarea. Deci noi platim de 2 ori. Odata ca s-ar putea .... si odata ca esti vinovat de accident. 

Platesc in functie de marimea masinii, valoarea ei care nu are nici o legatura in caz de accident pt ca mie oricum nu-mi repara nimic, cp, vechimea ei, cu garaj sau fara, cine o mai conduce inafara de mine, cm3 ....

Nu inteleg astea sub nici o forma si am in jurul meu oameni care imi dau de inteles ca tin cu asiguratorii. 

Sunt de acord sa platesc mai mult in cazul in care sunt vinovat nu in cazul ca s-ar putea sa fiu vinovat si o sa fac dauna mare. Mnezău lor talhari

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now