Iustin Lupu

Problema sistemul de franare!

35 posts in this topic

Buna! Am un s 60 an 2004 motor d5244t2 si dupa 120 km imi tremura volanul.Am schimbat :discuri de doua ori(trw si brembo),placute,rulmenti,brate,amortizoare,capete de planetare si .... Diagnoza am facut la casa volvo si nu am coduri de averie in abs!! La viteze mici nu franeaza constant ,am zenzatia ca o roata nu franeaza bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trw face articulatii bune,nu discuri iar brembo-ul care ajunge la noi e o mizerie absoluta.

Pe viitor pune ATE ca sa elimini partea de frana din discutie.

Vezi ca masina poate tremura si de la.probleme la discurile de spate nu neaparat de fata.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat si discurile pe spate ,plăcute si saboti frâna de mana!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anvelopele le-ati schimbat? Incercati sa faceti rocada...fata cu spate. Eu am anvelopele usor ovalizate si imi tremura toata masina...inclusiv la FRANARE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus 4 cauciucuri contisport5 , jante probate toate alea bine făcute inclus aliniată direcția!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt discurile ovalizate, tremura numai la franare. Daca sunt rotile strambe, tremura la viteze mari. Sistemul de franare se poate testa la o statie ITP si acolo vezi precis daca o roata nu franeaza in parametrii.

Pe langa discuri si placute, mai trebuie schimbat si lichidul de frana si aerisita instalatia

LE: jantele sunt OEM, sau aftermarket?

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am curatat si etrierele, lichide schimbate toate.... La itv nu mi-a dat probleme totul perfect legat de frâne !!!

Jante originale!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai multe detalii, ca ceva nu se leaga. A aparut brusc aceasta problema? Alte simptome mai are masina? Bate, troncane, fuge spatele, probleme directie? La relanti tremura motorul? Cand incepe si trepideaza masina (la viteze mari) se mai aude si alt sunet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina merge perfect se comporta bine pe strada , nu tremura nu fuge spatele , totul funcționează ca acum 7 ani când am cumpărat-o . Singura problema e tremuratul volanului! Yo mai merg si cu 180 si nu vreau sa-mi sara vreo roata!!! Ce am găsit suspect au fost bucsele pe partea dreapta , dar am schimbat bratele ( ambele noi oem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce spui tu, teoretic ar trebui sa mearga brici. Alte cauze ar mai putea fi:

- rulmenti (insa astia huruie)

- rulment planetara lunga (dreapta). Pe planetara este un rulment (nu cel de la roata), de verificat - poate fi o cauza

- volanta (insa asta trebuia sa bata la relanti)

- prezoanele sa fie stranse

Alte idei nu mai am

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic totul e perfect si planetarele sunt verificate si schimbate capetele . In afara de bara de torsiune am schimbat tot pe fata!! Am piese schimbate de mai fac o masina( partea din fata)!!! Hahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma cand a aparut fenomenul asta?

Ai incercat si cu alte roti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fenomenul asta a apărut după ce am dat in doua găuri consecutive la intrare in Oradea anul trecut . Am venit si yo acasa in vacanța!!! Rotile le-am verificat la un atelier de recondiționat jante . Au gagii scule si se pricep deci de la jante nu ar fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa incerci, ca nu-i mare scofala. Vorbeste cu colegii de pe forum din Iasi (care au S60, S80, V70/XC70) si fa un schimb de roti, de proba, sa elimini si cauza asta. Si eu am avut o problema cu tremuratul acum cativa ani si era de la jante, insa inainte am echilibrat rotile in 5 locuri si de fiecare data, ieseau valori diferite. Al 6-lea service a constatat ca sunt jantele strambe si dupa ce am indreptata jantele, am constatat ca sunt si anvelopele strambe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut jante sa vad daca o fi de la el. Bine ar fi sa locuiesc in Iași ....Am mai vorbit cu unul de lucrează la Volvo in Valencia si a zis ca ar putea fi si ceva se la pompa de abs. Dubios e ca nu am averie pe calculatorul mașinii . Am făcut diagnoza la casa Volvo cu dice , bosch ...si nimic! Am un cod de averie pe încălzirea auxiliara si aum dar astea nu au nimic relationat cu frânele

Edited by Iustin Lupu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la profil scrie Iasi. De unde esti pana la urma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt din Iași dar am vreo 10 ani nu mai locuiesc in Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca problema este de la roti (strambe) ar trebui sa nu mai vibreze dupa 140 km/h. Adica ai un prag de 120-140/150km/h, unde trepideaza si apoi trebuie sa se "linisteasca"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e d5 (la restul nu știu) ai un tampon motor in partea dreapta langa distributie, mie imi tremura la frânare din cauza lui! In rest nu dar la frana era dezastru...

Daca verrifici tu, e cam ascuns mai bine il vezi daca dai jos roata din dr fata si plasticul de pe acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suportii motor sunt schimbări toți 5 oem, de la 100 in sus tremura ! Nu prea înțeleg ce are dea face suportul motor stg cu frâna ?

Edited by Iustin Lupu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are, caci suportii motor sustin toate cele de sub capota atunci cand accelerezi, franezi, virezi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti spun ca din cauza acelui tampon imi tremura toata masina la franare mai puternica de la viteza, daca crezi ca vreau sa te induc in eroare nu il verifica

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suportii sunt toți schimbati au fost vreo 500 de eurici . Voi proba acel suport. Suporti sunt oem !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, azi am verificat suportul si nu are nimic !!! Ce sa mai verific??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu am si eu un tremurat la v70 pe la 120 cum spui dar nu e legat de franare, si la echilibrarea rotilor mia iesit 20 g si miau spus de-acolo ca nu e de la roti dar cum spui si tu totul e nou la directie si tot lafel face... suspectez rotile! încearcă de proba cu rotile unui prieten vezi ce spune masina poate ii place :) mie cu tamponul acela eupt imi tremura numai la franare puternica si pe loc mai simteam o alta tonalitate a motorului

Sau opticul unde spunea ceva heim ca ar trebui pus pe 0 poate gresesc.... cu trebuie un unghi negativ cum se practica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now