Iustin Lupu

Problema sistemul de franare!

35 posts in this topic

Discuri ovalizate , cred ca aproape orice marca de discuri se ovalizeaza , nu am intalnit pana acum un set de discuri sa nu se ovalizeze ( ATE , ZIMMERMAN , BREMBO ) .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna! Am un s 60 an 2004 motor d5244t2 si dupa 120 km imi tremura volanul.Am schimbat :discuri de doua ori(trw si brembo),placute,rulmenti,brate,amortizoare,capete de planetare si .... Diagnoza am facut la casa volvo si nu am coduri de averie in abs!! La viteze mici nu franeaza constant ,am zenzatia ca o roata nu franeaza bine .

Discuri ovalizate , cred ca aproape orice marca de discuri se ovalizeaza , nu am intalnit pana acum un set de discuri sa nu se ovalizeze ( ATE , ZIMMERMAN , BREMBO ) .....

Mai citim si noi pe aici, sau ascriem sa ne aflam in treaba? Daca omu' zice din primul post ca a schimbat discurile de 2 ori....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma refeream la discurile si tremuratul omului , ci la discuri ovalizate in general .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, azi am verificat suportul si nu are nimic !!! Ce sa mai verific??

Ai strans cablul de la frana de mana, recent?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, spatele l-am verificat si frâna de mana nu am atins-o!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile fuleaza adica apare o bataie mai mare de 5 sutimi care este facuta din fabrica si are rol aruncator ( desprindetea placuteleor de disc ) . Discurile de frana dupa o anumita viteza se autocentreaza . Ovalitatea discului descentreaza obada si implicit apare mersul in hopuri dar doar la viteze mari ex. 80 -100 km/h ovalitatea nu te interesea itr-un mod deosebit pentru ca si colegi au spus ca apare la toata marcile si este un fenomen normal .

pune ceasul comparator( este sfant )atat pe masina cu rotile date jos si ai sa vezi cat de tare fuleaza iar jantele se se pot verifica tot in acest mod . eu personal nu am gasit un sevice de roti sa faca acest lucru .

referitor la faptul ca nu franeaza uniform trebuie verificat distribuitorul si conductele sa nu fie gatuite sau infundate . arunca un ochi si la etriere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparati placute de frana originale si discuri originale au eficienta mult mai mare fata de celelalte after market.

Eu am avut Placute originale frana masina bine am schimbat am pus Ate nu frana la fel ,acum am originale dar am frane , diferenta la un set de placute oem 95euro iar Ate 300lei fata este prea mica diferenta nu se merita , iar la discuri fata 305 diametrul este 350 lei iar oem 103 euro . Eu zic ca nu se merita sa te chinui cu discuri ovalizate sa stai cu frica ca nu tine frana oricum e diferenta mare de franare, franez cu cateva secunde mai tarziu si mai eficient.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica bine si puntea spate . Un prieten cu bmw seria 3 ma chemat la el sa schimbam planetara (spate dreapta) pt k ii troncane in mers. Ghici ce era ? Erau prezoanele foarte slabe :lol: norocu' lui a fost k m ai are o masina de anglia identica pt piese si nu a dat bani pe planetara . Asa k verifica bine k poate fi o problema mica la care nu te astepti. BAFTA !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A...era sa uit . Uita te si la etrieri . Daca e dus burduful ala de cauciuc de la pistonas iti intra praf , mizerie si apa acolo si nu isi m ai revine pistonasul la loc . Daca se intampla asta sta roata putin franata , se incinge discul,rulmentul,tot si incepe sa trepideze. Am patit o eu . Dupa care am luat kit reparatie etrier(80lei),am schimbat pistonas,garnituri,burduf,etc si akm numai am probleme;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ceva asemantor am patit si eu , la mine parca fugea/vibra toata fata, problema: lipsa vaselina planetara spre cutie

Edited by kelyoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now