Sign in to follow this  
Followers 0
alinbuga

RAFTING PE BUZAU - Sambata 7 Iunie 2014

14 posts in this topic

Va salut !

Va invit sa luati parte la actiunea " RAFTING PE BUZAU " !

Excursie de o zi .rafting%20pe%20buzau1.JPG

Data : Sambata 7 IUNIE 2014

Acces: cu automobil pe DN 10 din direcţia Brasov sau Buzau

Punct de întâlnire: intersecţia drumului DN10 (Brasov-Buzau) cu DJ203K (Nehoiu-)

Traseul 1: aval de lacul de la Siriu, lungime: 10 km, 2-3 ore

Caracteristici:

Buzăul este cea mai importantă apă curgătoare care străbate județul Buzău. Izvorăște din Carpații de Curbură din Munții Ciucaș și se varsă în Siret. Vechea denumire în limba greacă veche a râului Buzău și a orașului Buzău, atestată în secolul IV î. Hr., a fost Mousaios (Μουσaίος).

Traseul 1 fiind aval de lacul de la Siriu este alimentat cu apă care provine din lac.

Tura de rafting ideala pentru incepatori.

Deoarece se foloseşte apa pentru producerea energiei electrice, se uzinează aproape zilnic şi în timpul verii. Astfel Buzăul dispune de debit suficient pentru rafting aproape tot anul.

Traseul 1 de rafting de pe Buzău este ideal pentru raftingul cu bărci mari (6 persoane), valuri uriașe, praguri și valea largă a râului ne asigură amintiri de neuitat despre zonă.

Preţ (grup minim 6 pers.): 1 tură, 1 zi: 45 euro/pers

Preţul include: echipament profesional de rafting (barcă, vâsle, vestă de salvare, costum şi încălţăminte din neopren, cască de protecţie), instructaj, serviciul ghizilor (atestaţi IRF) şi nu în ultimul rând buna dispoziţie.

În preţ nu este inclus:tranport pana la locul de intalnire, masă, cazare, etc.

In cazul in care numarul persoanelor este mai mare de 15 putem beneficia de o reducere de 10%.

Program :

Ora de intalnire 10.00, cu echipare, instructaj si transfer de masini , tura v-a incepe cam pe la ora 11:00-11:30.

Tura de rafting dureaza in jur de 2-3 ore, dupa care puteti servi masa la in localitatea Patarlagele sau la: http://www.complexmagura.ro/. Aceasta locatie este in drum spre VULCANII NOROIOSI , obiectiv care merita de vizitat:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vulcanii_Noroio%C8%99i_de_la_P%C3%A2clele_Mari .

Dupa masa program de voie .Doritorii se pot caza in zona pentru a petrece mai mult timp impreuna !

Pentru rezervare trebuie platit un avans de 100 RON/ persoana pana cel tarziu 16 MAI 2014.

Pentru detalii ma puteti contacta telefonic la 0730.071.092 sau e`mail alinbuga@yahoo.com

BUGA, Alin BUGA

P1140082.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca Alin imi permite, voi veni cu ceva completari la ce a postat el.

Am facut rafting pe olt.

Ca si experienta, va recomand din toata inima.Daca vi se pare cumva tura(2-3 ore)prea scurta, sa stiti ca va inselati.Dupa o ora de stanga inainte drepta pe loc..si tot asa, va doriti sa ajungeti la mal.

Daca nu stiti sa inotati, sa nu va fie frica.Costumul+ vesta va vor tine la suprafata.Sa nu va ganditi ca va v-a fi frig.Acel costum este un foarte bun termo-izolant.Si oricum o sa dati din vasle pana la epuizare.

In concluzie..merita aceasta iesire.Care mergeti, nu o sa regretati.

PS.Ca si completare, eu as fi facut tura de 2 zile, prima de rafting si a 2a de canyoning.Buzaul are cateva trasee geniale, iar vara asta sigur voi face unu.

PS2.Daca Alin sau altcineva consida acest mesaj inoportun imi cer scuze si rog stergerea lui.

Distractie placuta!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc pentru completari !

Cine doreste si tura a doua ...o poate face a doua zi .

Actiunea organizata este pentru o tura = o zi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apreciez lipsa Off-Topic`urilor !!!!

Am inteles ca multi au citit doar titlul . Probabil ca detaliile , multe dar utile i-au speriat si nu au parcurs tot textul !

Pentru rezervare trebuie platit un avans de 100 RON/ persoana pana cel tarziu 16 MAI 2014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vin pe post de suporter si sofer al lui Buga.

Nu ma sui in barca nici mort .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand apareti in zona, sunati-ma ! Poate reusim sa ne vedem, macar la o cafea! ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Alin

Ai strans 5 persoane ?

Daca da , eu sunt al 6 lea !

Te sun maine pt detalii !

Cu asa sofer , daca nu glumeste , nu pot rezista ofertei !

Vali P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa glumesc nea Vali, daca am zis ca vin ..........vin .

Dar numai pe post de sofer . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana maine dimineata va rog sa va hotarati vis-a-vis de participarea la RAFTING !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0