Muresan

Atenţie la rovinietă în Austria şi la proiectoarele de ceaţă prin Ungaria

25 posts in this topic

Vreau să îi atenţionez pe toţi cei care citesc acest forum să aibă mare grijă la rovinieta pe care o cumpăraţi când tranzitaţi Austria. Am încasat o amendă de 120 de euro numai pentru faptul că rovinieta - pe care o cumpărasem la intrarea în acea ţară - nu era lipită pe parbriz, ci doar prinsă sub acea clemă de plastic din interiorul parbrizului, în colţul din stânga jos, spre şofer. Era musai să fie lipită. Am aflat de la poliţiştii care m-au ars la buzunare că austriecii organizează frecvent astfel de controale la frontiere. De altfel, simultan cu mine, şi-au mai luat amenzi o mulţime de alţi şoferi, din tot felul de ţări.

Un francez (belgian?) a fost amendat pentru că rovinieta era lipită în partea superioară a parbrizului, sub porţiunea colorată a acestuia. Cică nu acolo trebuia lipită. De prisos să mai spun că înjura franţuzul de mama focului, dar degeaba: a cotizat şi el 120 de euro.

Mai către casă un pic, şoferul unui Logan cu nr. de Bihor a fost amedat de poliţiştii unguri pentru că mergea cu proiectoarele de ceaţă aprinse, ziua în amiaza mare. Concluzia ar fi aceea că proiectoarele alea trebuie aprinse numai când e ceaţă, altfel există riscul unei amenzi. Probabil că nu numai la unguri, ci şi mai la vest de ei.

Drum bun fără amenzi tuturor!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu proiectoarele e foarte buna. Sunt jdemii de cocalari care merg cu pozitiile si proiectoarele.

Faza cu rovinieta poate fi atacata in instanta daca nu exista nicaieri scris pe instructiunile de folosire... Nu ai cum sa stii ca strain unde se pune si e abuz...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oo ce bine, daca s-ar da si la noi amenzi pentru proiectoarele de ceata aprinse de toti cand e zi si frumos ar fi minunat. insa observ o noua moda de cocalar, ziua in amiaza mare mai noi se merge si cu faza lunga. In Bucuresti vad o gramada...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu proiectoarele e foarte buna. Sunt jdemii de cocalari care merg cu pozitiile si proiectoarele.

Faza cu rovinieta poate fi atacata in instanta daca nu exista nicaieri scris pe instructiunile de folosire... Nu ai cum sa stii ca strain unde se pune si e abuz...

nu poti ataca in instanta nimic, austriecii sunt altfel decat noi sau multi altii de prin europa, de altfel scuza ca nu ai stiut pt ca iti explica clar pe spatele acesteia unde si cum trebuie lipita pe parbriz. de altfel e bine de stiut ca in tunelurile ce ocolesc viena sunt camere de luat vederi plus radare la tot pasul, 10 km in plus daca aveti primiti amenda!!Atentie ca sunt benzi pe sensul de mers cu restrictii de viteza.

Edited by minulescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca ti-au dat amenda. Cand am luat din peco rovignieta la ei am fost anuntat sa o lipesc neaparat. Arata si pe ea exact unde sa o pui. Probabil ca daca nu e lipita (si doar clipsata) nu poate fi citita mereu corect de catre camerele instalate special pt verificarea vignietei, alta explicatie nu gasesc pt aceasta exigenta.

Pt proiectoare insa si eu ma bucur ca sunt amendati, cu mentiunea ca in Bulgaria am fost oprit pe noaptea pe ploaie pt ca circulam cu ele aprinse (proiectoare halogen oem cu becurile originale in ele, nu xenon sau becuri aftermarket). Intr-adevar nu mai ploua tare, dar inca ploua, si mai devreme plouase si mai tare, si a fost si ceata pe anumite portiuni prin munti. Era 3-4 dimineata, la munte, 31 aprilie, si le-am tinut din adins aprinse pt a ma ajuta cu iluminarea in viraje, chiar daca ceata nu era pe portiunea aia si nici nu mai ploua decat usor.

Am discutat civilizat cu politistul, si m-a lasat sa plec fara amenda si fara spaga (nu aveam leva, doar euro in bancnote de 50 si 100), cu rugamintea sa nu mai circul cu ele aprinse daca nu am nevoie de stergatoare decat pe intermitent. Logic nu? I-am zis ca stiu ca am gresit si ca ii platesc pe loc amenda. Dar la ei nu se poate plati la militian, si ca sa o platesc in nu stiu ce oras. I-am explicat ca as avea dificultati sa o platesc la ei, si ca as da peste cap si tot programul excursiei si fost ok. Amenda pe care incepuse sa o completeze (pe un PV ce parea xeroxat) a transformat-o in avertisment.

Deci e clar ca ne vaneaza, si fac exces de zel cu chestia asta, dar surprinzator mai sunt si "oameni" printre militieni.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proiectoarele si luminile de ceata de pe spate se aprind cind vizibilitatea scade sub 50 m. In rest nu.

Ploaie, fum, ceata si orice alte fenomene atmosferice care reduc vizibilitatea.

Atentie cind depasiti tiruri pe ploaie, trebuie , pe timpul depasirii, sa aprindeti tot ce puteti, inclusiv faza mare, indiferent daca e zi sau noapte ! Tirurile creaza o cortina de apa care impiedica ceilalti participanti la trafic sa va observe - inclusiv pe soferul de tir pe care-l depasiti. E foarte bine daca inainte de depasire va asigurati ca soferul de tir stie de intentia voastra de a-l depasi. Daca observati ca da semnal stinga, nu va face loc, merge sinuos, va impiedica in orice fel sa-l depasiti, stati cuminiti la cutie ca stie el de ce face asa !

Edited by iulirx
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@minulescu: asta am zis si eu. Nu am calatorit in Austria, nu stiu cum arata rovinieta, dar daca pe ea scrie clar sa O LIPESTI si tu nu o lipesti, ti-o iei. Daca NU scria asta pusesem problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si noaptea? Ai faruri smechere daca vezi 50 de metrii in fata masinii pe faza scurta, chiar si cand e senin si luna plina. Sau ochi de pradator nocturn :D

Din pacate legislatia e interpretabila, si oricum nu poate acoperi toate situatiile. Politistul e cel care hotaraste cand sa o aplice, si daca nu dai peste un om ci peste un cap de creta care trebuie sa-si faca norma de procese verbale completate, ti-o iei fara rost.

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noaptea NU e un fenomen atmosferic ! Praful, in schimb, DA !

Daca e asa cum zici tu, nici in curbele in ac de par nu ai vizibilitate peste 50 m.

:)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atentie cind depasiti tiruri pe ploaie, trebuie , pe timpul depasirii, sa aprindeti tot ce puteti, inclusiv faza mare, indiferent daca e zi sau noapte ! Tirurile creaza o cortina de apa care impiedica ceilalti participanti la trafic sa va observe - inclusiv pe soferul de tir pe care-l depasiti. E foarte bine daca inainte de depasire va asigurati ca soferul de tir stie de intentia voastra de a-l depasi.

Dar ce te faci ca in momentul depasirii pe o ploaie abundenta, ti se dau stergatoarele peste cap, cu coloana de masini in fata, in spate, si tir in lateral? :smile:

Naspa senzatie ... iara mi-am adus aminte! :slap:

Am avut zile ...

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am patit in ungaria cu un sofer de tir care a tras spre mine din cauza ca il orbeau farurile de ceata, pe ploaie si conditii meteo care îți reduceau vizibilitatea,asa ca nu știu daca e bun sfatul cu iluminatul puternic la depășirea tirurilor....

Mentionez ca era de bihor! Multa sanatate lui, poate maiavem norocul sa ne intalnim si ramane fara parbriz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe cotorul vignietei e marcata pozitia in care se amplaseaza lipita, ei cer sa fie lipita ca nu e personalizata pe numar de autovehicul. Daca nu elipita se considera ca dai mai departe, acum ca vin concediile vor face controale dese la intrare si la iesire, nu vaneaza dar le pica la controale si hotii din ungaria care fac naveta zilnic la ei la furat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie lipita pe parbriz intre oglinda si stalp soferului, pe partea de sus la vedere

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Austria nu am lipit niciodata vinieta ci am bagat-o sub clema. Niciodata nu m-a oprit politia chiar daca era filtru. Am impresia ca se uita si la numar inainte sa opreasca pe cineva..... Si nu doar am impresia, asa si este plus ca mi se par niste oameni rai austriecii

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pana acum o lipeam pe partrea dreapta in colt pe acolo stramb cum apucam doar ultima oara cand am fost am observat instrucțiuni de lipire :)))si nu ma oprit niciodata, si cu v70 am si luat radare... tot nu ma oprit nimeni... deci nu stiu ce sa zic mai bine prudent ca idee!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti....in primul rand este vinieta....ro-ul vine de la Romania. Eu nu inteleg ce va deranjeaza atat proiectoarele (cu becuri standard) aprinse in trafic. Pe mine unul nu ma deranjeaza. In schimb ma deranjeaza cei ce au xenoane pe proiectoare (si merg cu ele aprinse), cei ce au xenon aftermarket care bat prin copaci dar si cei care au avut masina lovita si nu au reglate farurile corespunzator.Si DA am mers si eu o buna perioada cu masina cu proiectoarele aprinse si cu pozitiile. De ce nu mai merg asa? Sa nu iau amenda + ca sunt mai vizibil daca merg cu farurile aprinse.In Austria si eu am pus mereu sub suportul de "ticket" de pe partea soferului vinieta...si n-am avut probleme.

ps: In Austria si eu am pus mereu vinieta sub suportul de "ticket" de pe partea soferului ...si n-am avut probleme.

Edited by zack
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti....in primul rand este vinieta....ro-ul vine de la Romania. Eu nu inteleg ce va deranjeaza atat proiectoarele (cu becuri standard) aprinse in trafic. Pe mine unul nu ma deranjeaza. In schimb ma deranjeaza cei ce au xenoane pe proiectoare (si merg cu ele aprinse), cei ce au xenon aftermarket care bat prin copaci dar si cei care au avut masina lovita si nu au reglate farurile corespunzator.Si DA am mers si eu o buna perioada cu masina cu proiectoarele aprinse si cu pozitiile. De ce nu mai merg asa? Sa nu iau amenda + ca sunt mai vizibil daca merg cu farurile aprinse.In Austria si eu am pus mereu sub suportul de "ticket" de pe partea soferului vinieta...si n-am avut probleme.

ps: In Austria si eu am pus mereu vinieta sub suportul de "ticket" de pe partea soferului ...si n-am avut probleme.

:) tu ai mers cu proiectoarele aprinse pt ca probabil vroiai sa sari in ochi sau/si faci parte din generatia mai tanara care din intamplare a ajuns la volanul unui volvo pe care din cand in cand il mai confunda la semafor cu vre-un bemve`u....cu mii de cai putere :D

P.S. nu vreau sa fiu rautacios, nu am nimic cu nimeni, am vrut doar sa ma amuz un pic, cat despre proiectoare chiar nu`si au rostul sa fie aprinse, mai nou in Austria se lucreaza la o lege in care se interzice circulatul cu masina pe timp de zi cu farurile aprinse, de ce? simplu, faruri aprinse, energie mai multa, deci consum mai mult de carburant, poluare mai mare, etc etc...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce lege stupida mie nu mi se sting farurile :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proiectoarele si luminile de ceata de pe spate se aprind cind vizibilitatea scade sub 50 m. In rest nu.

Ploaie, fum, ceata si orice alte fenomene atmosferice care reduc vizibilitatea.

Si atunci de ce se numesc proiectoare de ceata si nu se numesc lumini suplimentare? Din cate imi aduc eu aminte din legislatie, proiectoarele si becurile de ceata se aprind numai cand este ceata.

PS: in Ungaria m-a oprit si pe mine pt proiectoarele de ceata aprinse si ploua torential. Le-am aprins pentru o vizibilitate mai buna, insa nu a interesat pe nimeni. "Nu este ceata, nu le aprinzi" a fost raspunsul politistului

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi se da amenda plus 6 puncte la permis daca mergi cu proiectoarele de ceata in functiune fara Sa die ceata

La noi se da amenda plus 6 puncte la permis daca mergi cu proiectoarele de ceata in functiune fara Sa die ceata

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi se da amenda plus 6 puncte la permis daca mergi cu proiectoarele de ceata in functiune fara Sa die ceata

La noi se da amenda plus 6 puncte la permis daca mergi cu proiectoarele de ceata in functiune fara Sa die ceata

Se da o laie!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O laie balaie dar pe mine m-a tras pe dreapta politia. Am fost om cu ei, au fost oameni cu mine, mi-am cerut scuze, le-am stins si am scapat cu "aveti grija pe viitor, drum bun".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesant topicul. de adaugat ar fi, daca ajungi in ungaria sau oricare alta tara si ai pe masina urmatoarele : toba sport, coilovere, air-ride, modificari la stopuri, faruri, luminile de ceata, parbrizul fisurat [sau oricare geam], retrovizorul rupt, smuls, numarul lipit pe parbriz, pe luneta, numarul pe care-l are masina ii pusa intr-o parte [stanga sau dreapta], numere mici de tip B sau C, xenoane pe masini vechi de care sa stiu ca nu aveau din fabrica, folii pe geamuri si cateodata se mai uita daca cauciucurile sunt uzate, cam astea ar fi [din cate-mi aduc aminte] si esti vizat

intrebarea mea este, pe s40\v50 am vazut [poate si pe alte modele] este un fel de daylight [LED] care sunt puse in proiectoare, astea daca vin puse din fabrica, iti dau amenda carcotasii? in germania\austria stiu ca daca ai pe masina chestii care chiar daca au TUV sau sunt montate intr-un service autorizat, tot o sa te traga pe dreapta. cea mai iubita tema a nemtilor sunt suspensiile sport\air-ride. daca nu ai [nu stiu exact dar dau un exemplu] x cm distanta intre prag si sol, masina iti ramane acolo, nu ca iti iau talonul ci masina ramane acolo unde te-au oprit ei. respectiv, daca ai folii pe faruri\proiectoare trebuiesc date jos ca ei asta cauta, o masina modificata ii pe blacklistul lor.

din cate stiu, lucruri acceptate de ei sunt [in mare parte] arcurile sport, care coboara masina cu 2-3 cm, daca farurile\proiectoarele sunt galbene din fabrica [stiu ei care sunt modelele care au avut, cum sunt e30 spunem, proiectoare galbene din fabrica] s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi de adăugat ca in ungaria trebuie vigneta si se poate cumpara de la orice mol, fie in ro fie în ungaria cand vii spre ro... acuma cu geamul crapat am fost de 2 ori... nah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now