paunionutz

Lipire fete usi

23 posts in this topic

La a mea masina (si la multe altele), se desfac fetele de usi in doua bucati. Am incercat cu prenandez, cu silicon negru de parbriz (care a dat rezultate bunicele), cu aluband (care a fost foarte bun la inceput, insa dupa 3 luni a inceput sa se dezlipeasca). Ma gandesc sa o iau de la capat, insa nu stiu ce sa mai folosesc, sa dea si rezultate bune.

Acum nu o sa ma apuc sa dau sute de euro pe 30 de tuburi de poxipol sau altele de genul.

A incercat careva vre-un lipici care sa functioneze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut ,daca nu ma insel este din carton presat !Corect ? Daca este asa de ce nu incerci cu aracet ,dar sa nu fie diluat ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar este carton, insa daca s-a dezlipit siliconul negru (de parbrize, termopane) care este elastic si care l-am pus si intre cele doua foi de carton si peste ele, ma gandesc ca aracetul care devine casant dupa uscare, nu are nici o putere

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am lipit cu spuma poliuretanica polistiren , si vad ca tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aracetul nu devine casant sau mai bine zis nu atat de casant cat sa-ti faca probleme.

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomant cu caldura kit montaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma gandeam ,pentru ca astia lipesc lemnul pentru mobila .Sau pistol cu bagheta de plastic ,poate are cineva sa-ti imprumute :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mobilierul se lipeste cu clei de oase! Ia incearca si asa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva detalii despre kit-ul asta de montaj?

ADEZIV DE MONTAJ Fixează fără a fi necesară găurirea sau prinderea mecanică Pe bază de cauciuc natural, asigură lipiri puternice şi rapide, atât în interior, cât şi în exterior, pe diferite materiale (polistiren extrudaqt inclusiv) chiar şi pe suprafeţe care nu se suprapun (acopera diferenţe de pînă la 1 cm). Rezistă la temperaturi de 100°C şi la umezeală. ADEZIVUL DE MONTAJ lipeşte şi sigilează capse, mandrine, pervaze, panouri decorative sau izolante şi acustice, alimentări de curent, profile din PVC, plăci din ceramică, piatră, marmură, panouri din fibră, plută pe perete, tâmplărie, ciment, lemn, conglomerate,metale, etc.

ADEZIV DE MONTAJ Fixează fără a fi necesară găurirea sau prinderea mecanică Pe bază de cauciuc natural, asigură lipiri puternice şi rapide, atât în interior, cât şi în exterior, pe diferite materiale (polistiren extrudaqt inclusiv) chiar şi pe suprafeţe care nu se suprapun (acopera diferenţe de pînă la 1 cm). Rezistă la temperaturi de 100°C şi la umezeală. ADEZIVUL DE MONTAJ lipeşte şi sigilează capse, mandrine, pervaze, panouri decorative sau izolante şi acustice, alimentări de curent, profile din PVC, plăci din ceramică, piatră, marmură, panouri din fibră, plută pe perete, tâmplărie, ciment, lemn, conglomerate,metale, etc. eu am folosit si am fost mega multumit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica asta http://www.casameasa...s-310ml-4300856 ?

Sau asta http://www.romstal.ro/bison-montage-kit-extreme-grip-adeziv-pentru-montaj-370g-p17383 , presupun ca fac acelasi lucru, difera doar producatorul. Sau tu ai folosit ceva anume si a fost foarte bun?

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit de la Moment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am lipit si eu cu kit montaj de la Moment. Se pare ca s-au lipit destul de bine, asteptam sa vedem cum se comporta in timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum s-au rupt ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum s-au rupt ?

Nu s-au rupt, s-au dezlipit. Fetele de usi sunt din doua bucati. Panoul din mijloc si rama si au fost lipite cu ceva verde, din fabrica. Dupa atatia ani s-au dezlipit. Am vazut ca dupa 2003 le-au mai modificat un pic si au folosit mai multe "nituri" de plastic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am lipit cu moment la un prieten care avea lautarii cam galagiosi si au cedat nervos si de atunci nici o problemaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 5 luni se prezinta foarte bine fetele de usi. Deci Kit Montaj a functionat foarte bine. Mercy de sugestii!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bun este si siliconul pt parbriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scris mai sus, ca am incercat silicon negru pentru termopane, care este la fel cu cel de parbriz si dupa un timp a inceput sa se dezlipeasca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca de kit de montaj ai folosit?

Nu ca as avea nevoie acum,dar pentru viitor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am lipit si eu cu kit montaj de la Moment. Se pare ca s-au lipit destul de bine, asteptam sa vedem cum se comporta in timp

Ce marca de kit de montaj ai folosit?

Nu ca as avea nevoie acum,dar pentru viitor ������

Sent iPad using Tapatalk

Cum am spus si mai sus, Moment, insa nu cred ca are vreo relevanta. A inteles ca, au fost colegi care au folosit de la Bison si a fost ok si acela. Pentru 4 fetede usi ai nevoie de 2 tuburi pentru lipire completa. Pentru lipire partiala ajunge un singur tub.

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ar trebui să lipesc aşa ceva, pe baza experienţelor cu alte substraturi, primul pe care l-aş încerca ar fi un adeziv poliuretanic, de genul Terostat PU 9100.pdf.

Habar n-am cât ar fi de eficient în această situaţie, dar ştiu ce poate în cazul altor aplicaţii.

Dacă a folosit cineva, eu unul sunt mai mult decât curios de rezultat.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now